7/24 ANNELİK

BEBEĞİMİN GÜNLÜĞÜ | | 19 Temmuz, 2011 | 8.143 kere okundu

“Annelik” başlı başına bir iştir. 7/24 mesaisi olan, yapılan fedakarlıkların dünyevi kıstaslarla ölçülemeyeceği… Annelik, hakkını vermeye çalışan bir kadın için hem dünyasını şenlendiren hem ahiretini aydınlatacak bulunmaz bir iştir.

Deden mutlaka doktor olmanı istiyor ama ailemizde sayısal zeka ağır basmadığından pek sanmıyorum. Baban birkaç dil öğrenmeni istiyor. Benimse tek istediğim mutlu olman. Saliha bir kadın olarak ömrünü geçirmen. Geleceğinden bahsetmişken geçenlerde yaşadığım bir olayı anlatayım.

Şu meşhur kadın toplantılarından birine iştirak etmiştim. Bir yandan çaylar içiliyor bir yandan kekler börekler yeniyor. Sohbetin konusu, havaydı suydu derken birden bakışlar üzerime çevriliyor ve ardı ardına yapılan hamleler sonucunda neye uğradığımı şaşırıyorum.

“Vay efendim üniversite okunup evde oturulur muymuş, gurbet ellerde dört yılımı heba etmişim, çocuk bakmak için mi o kadar sınava girmişim…” Ve ilginçtir ki, bu tepkileri veren kadınların çoğu, anne.

Oysa “annelik” başlı başına bir iştir. 7/24 mesaisi olan, yapılan fedakarlıkların dünyevi kıstaslarla ölçülemeyeceği… Annelik, hakkını vermeye çalışan bir kadın için hem dünyasını şenlendiren hem ahiretini aydınlatacak bulunmaz bir iştir.

Ve seni düşündüm kızım, sen de benim gibi okuduğun halde salt anne olmayı seçsen ben ne yapardım. Uzun düşünmeme hiç gerek yok. Ne olursan ol mutlu ol annecim.

Paylaşmak Güzeldir

5 Yorum

 1. Işık diyor ki:

  siz okuduğu halde iş hayatının içinde olmayıp çocuğuna annelik yapan şanslı kadınlardansınız demekki Hülya hanım..her kadın sizin kadar şanslı olamıyor..çalışmak zorunda olan çok fazla anne var ve ben o annelerin çok daha fedakar olduğunu düşünenlerdenim..benim de bir kızım var ayrıca..ileride onun kendi ayakları üzerinde durduğunu görmek çok büyük bir mutluluk olurdu gerçekten..

 2. aleyna elif diyor ki:

  Sayın Hülya hanımefendi,yazılarınızı büyük bir ilgi ve beğeniyle takip ediyorum.

 3. ayşe diyor ki:

  inanın benim düşüncelerim, hislerim ve yaşantım aynen bu şekilde. biz kadınları bu zamanın yönlendirmeleri, fıtratından uzaklaştırmış. bir kadın anneyse ve onun sevgi ve ilgisine muhtaç çocukları varsa gerisi boş,bundan öte söz de boş:))))

 4. leyla. diyor ki:

  Sanki ben yazmışım. duygularımın tercümanı olmuşsunuz.

 5. imren kubat diyor ki:

  Rabbim ilmiyle amel edenlerden eylesin bizleri sayenizde her gün daha güzel şeyler öğreniyoruz Allah razı olsun…

Yorum Yapın