Ödül mü, Ceza mı, Tehdit mi?

SORU BANKASI | | 28 Temmuz, 2011 | 6.444 kere okundu


Slm,Çocuk eğitiminde, ya hediye, ya ceza… Malesef tehtit veya yalan söylemek zorunda kalıyoruz.
Örnek, çocuk ödevini yapmiyor. Konuş, olmuyor… Ne yapacaksın?. Ya hediye, ya tehtit, ya da yalan kullanıyor çoğu anne baba…Yaparsan dondurma alırım, yada televizyon cezasi, doverim tehtid. Buna nasıl çozum bulabiliriz. Teşekkürler. Çokcuk yemek yemiyor, arkadaşına kötü davraniyor, yalan,söylüyor, yaramazlık yapiyor, eşyalara zarar veriyor…Ne yapmalıyız? Erol

Merhaba Erol Bey,

Öncelikle çok değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yaşadığınız sıkıntıları inanın çoğu aile yaşıyor bu anlamda müsterih olun ama bu konuda çözüm yolu arıyor olmanızda takdire şayandır.

Elbette her çocuğun, bireyin kendine has bir yapısı vardır burada ifade edeceklerimiz birebir herkes için geçerli olmayabilir ama birçok eğitimci tarafından dile getirilen bazı önemli hususları dikkate alarak çocuğunuza yaklaşmanızda çok faydalar göreceğinizi umut ediyorum.

Öncelikle çocuğunuza yaklaşımınız sevgi diliyle olsun, ödevini yapmadığında veya yemeğini yemediğinde öncelikle kendisinin zarar göreceğini ve bundan anne ve baba olarak sizlerin çok üzüleceğini ona hissettirin, bazı şeyleri yapmadığında ileride ne gibi olumsuzluklar yaşayabileceğini ona güzelce anlatın, en önemlisi de hediye ve ödülleri önceden söylemeyin o güzel bir iş ve davranış yaptığında yada başarılı olduğunda ödüllendirin aksi halde onu hep ödül ve hediyeye şartlandırmış olarak belki de ona en büyük kötülüğü yapmış oluyoruz farkında olmadan halbuki yapılan iyi davranış veya başarının kendisi bizzat ödül olmalı ondan haz almalıdır. O nedenle önceden şunu yaparsan şunu alırım çok yanlış bir uygulamadır. Çünkü çocuk burada başarılı olmayı değil sonunda verilecek ödüle odaklanıyor ve herhangi bir ödül vb. olmadığında ise kendisininde beklenen şeyleri yapmak istemiyor…

Ve tabiki çocuğunuzun sınırlarını iyi bilin, onu iyi analiz edin çok sevdiği ve hiç sevmediği şeyleri iyi tespit edin ödül ve gerektiğinde cezaları (kesinlikle fiziksel değil) ona göre belirleyin ve anne ve baba olarak çocuğunuza karşı tavırlarınızda kensinlikle tutarlı olun. İnanın biraz sabırlı olarak bunları uyguladığınızda çok şeylerin olumlu yönde değiştiğini farkedeceksiniz…Allah Yâr ve yardımcımız olsun…

Selam ve dua ile…

Recep MURAT

Paylaşmak Güzeldir

2 Yorum

 1. Recep Murat diyor ki:

  Merhaba Onur Bey,
  Kızınız düzenli bir okul hayatına yeni adım atmış elbette bir uyum sürecinden geçecek bu süreçte bazı sıkıntılar yaşaması da doğal. Hele ki bu uyum sürecinde küçük bir kardeşinin olması da okula uyumunu zorlu hale getireceği de açıktır. Çünkü bir çocuk için en değerli varlık her şeyden önce annesidir. Onu başkalarıyla paylaşmak elbette bu yaşta ve süreçte kolay kolay kabullenilebilecek bir durum değildir. Kızınızın kendisi varken, ikinci bir kardeşe neden gerek duyulduğunu kavraması ve bunu normal karşılaması da zordur. Burada etkili olan en önemli duygu anne sevgisini yitirmek korkusu ve artık sevilmediğini düşünmesidir. Okul öncesi ve okul döneminin ilk yıllarında karşılaşılan en yaygın sorunlardan biridir. Bir sorun olarak görülmekle beraber kızınızın kardeşini kıskanması, sizi çok sevmesinden kaynaklanan normal bir duygudur. Burada önemli olan kızınızın bu duyguyla nasıl başa çıktığı ve sizin kızınızın penceresinden durumu görebilmeniz ve ona göre davranabilmenizdir.
  Her ne kadar okul öncesi dönemde sosyal yaşantı yoğun olmadığından daha fazla kıskançlık olsa da okul döneminin ilk yıllarında da bu kıskançlık devam edebilir. Bu dönemde bazı çocuklar kızınızda da olabileceği gibi kardeşi annesiyle birlikte evde kaldığı için daha fazla kıskançlık hissedebilir ve kendini okulda terk edilmiş, bırakılmış olarak görebilir. Bu tür çocukların anne babalarının hala kendilerini sevdiğini ve düşündüklerini bilmeye ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçları giderildiği oranda kıskançlıkları da azalacak ve okula kolay uyum sağlayarak daha başarılı olacaklardır. Bu konuda yapabileceklerinize gelince;

  *Her şeyden önce sizlerin ebeveyn olarak rahat olmanız gerekiyor. Siz eğer aşırı stresli ve sıkıntılı olursanız bu kızınıza zaten olumsuz yansıyacaktır.
  *Baba olarak desteğiniz çok önemli eğer eşinizle aranızda işbölümü yapar gerektiğinde eşinize destek olursanız gerek büyük kızınızla gerekse de kardeşiyle daha fazla vakit ayırabileceğinizden kıskançlık vb. sıkıntıları asgariye indirebilirsiniz.
  *Kızınıza “Kardeşin doğdu; ama sana olan sevgimizde ve ilgimizde en ufak bir azalma yok, hala seni çok seviyoruz ve bizim için çok değerlisin” mesajını vermelisiniz. Bunu yalnızca sözle değil, ona özel zaman ayırarak, ortak faaliyetler yaparak davranışlarınızla da desteklemelisiniz.
  *Diğer aile yakınlarını da, tüm ilgilerinin yalnızca küçük kardeşe yönelmemesi konusunda uyarmalısınız.
  *Kıskanmasın diye kızınıza normalin üzerinde hoşgörülü davranmak, durumu daha da kötüleştireceğinden bundan kaçının.
  *Kızınızın küçük kardeşiyle ilgili bazı işlerde sorumluluk almasını sağlamanız kardeşini benimsemesine katkı sağlayacaktır.
  *Kızınızla kardeşi olmadan önce yaptığınız şeyleri yapmaya devam ederseniz oluşan veya oluşabilecek kıskançlığı en aza indirebilirsiniz.

  Kızınızın okul sorunlarının temelinde küçük kardeşini kıskanmasının etkisi olduğu gibi başka etkenlerde olabilir bu nedenle şu önerileri de dikkate almanızı tavsiye ederim;
  *Öncelikle kızınızın öğretmeniyle görüşerek bilgi ve destek alın. Hangi konularda ne gibi eksiklikleri var bunları öğrenin ve öğretmenin tavsiyelerini yerine getirmeye çalışın.
  * Ders çalışmayı ve ödev yapmayı tatsız bir şekilde sürekli vurgulamayın ona destek olarak ikna ederek yapmasını sağlayın yapmak istemediğinde inatlaşıp zorlamayın.
  *Kızınızla birlikte bir ders çalışma program düzenleyebilir ve bunu yine birlikte uygulayabilirsiniz. Bu programa uydukça önceden uyarsan sana şunu alırım, şuraya gideriz veya şu etkinliği yaparız diye şartlandırmadan ödüllendirmelerde bulunabilirsiniz.
  * En önemlisi de kızınız ders çalışırken veya ödev yaparken; sizin kızınıza daha cazip gelebilecek mesela tv seyretmek veya internette gezinmek gibi şeylerle meşgul olmamanızdır. Kızınız ders çalışırken sizin de kitap, dergi vb. okumanız hem kendiniz hem de kızınız için daha faydalı olacaktır.
  Not: Ayrıca konuyla ilgili http://www.ailedanismanim.com/?p=959 ve http://www.ailedanismanim.com/?p=961 yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz.

 2. onur diyor ki:

  Merhaba benim kızımla ilgili sorunlarım var okulda dersleriyle ilgili 1.sınıfta 4 aylık kızım var küçük kızımla ilgili olabilirimi eşimde bundan dolayı çok stresli hem lausa hem kızımın okul sorunları kafamız karma karışık ne yapabiliriz şimdiden teşekkür ederiz.

Yorum Yapın