Çocuğum Söz dinlemiyor, saygısız

SORU BANKASI | | 09 Kasım, 2012 | 13.659 kere okundu

Okuyucu Sorusu:

Slm,

Ben 30 yaşındayım eşim ise 36 yaşında. oğlumuz 10 yaşında çok modern bir aileyiz ama eşim de ben de sorunlu ailelerden geldik ve ikimizde evlenmeden önce çok yıprandık. bu yüzden oğlumuza bizim yaşadıklarımızın tam tersini yaşatmaya çalışıyoruz. biz onun üstüne titredikçe o ters tepiyor saygısız bize sesini yükseltiyor bizi dinlemiyor. Ben de eşim de çalışıyoruz okuldan çıkınca evde olması gerekirken o sokaklarda geziyor nasıl davranacağımızı şaşırdık. biraz genlerle ilgili ama biz genleri haricinde kalan kısmı ters çevirmek istiyoruz. ne yapmalıyız? onu nasıl vatana millete ve bizleri hayırlı evlat olarak yetiştirmeliyiz. ne olur yardım edin. tabi daha anlatmak istediğim çok şey var ama sizi de çok meşgul edip başkalarının hakkını da çiğnemek istemiyorum. şimdiden çok teşekkür ederim. Zeynep

Uzman Cevabı:

Merhaba, yaşadığınız sıkıntılar çalışan ailelerin sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Aile ortamlarında ne gibi sıkıntılar yaşadınız bilmiyorum ama buradan ders çıkarıp çocuğunuza bunu yansıtmamaya çalışmanız çok güzel bir düşünce. Ancak bunu yaparken çok dikkat etmeli kaş yapayım derken göz çıkarılmamalıdır. Çocuklar elbette anne-babasının ilgisini, sevgisini ve şefkatini bekler. Ancak bunları yerinde ve zamanında abartıya kaçmadan vermek gerekir. Aşırı sevgi ve ilgi genelde çocukları özellikle de erkek çocuklarını sıkabilir, rahatsız edebilir ve beklenenin tam tersi etkiler gösterebilir.

Elbette anne-baba olarak çalışan bir aile olduğunuz için diğer birçok çalışan aile gibi siz de çocuğunuzla yeterince vakit geçiremediğiniz, ilgilenemediğiniz için üzülüyor bunun sıkıntısını yaşıyorsunuz. Bu nedenle hem bu eksikliği gidermek hem de daha önce yaşadığınız ailesel bazı sıkıntıları çocuğunuza yansıtmamak için evde olduğunuz ve imkân bulduğunuz her anda çocuğunuzla ilgilenmeye çalışıyor belki de zaman zaman onu mutlu etmek adına üzerine haddinden fazla titreyerek her dediğini yapmaya çalışıyorsunuz.

Anne-babaların farkında olmadan yaptıkları en büyük yanlışlardan biri çocukları şımartmaktır özellikle de çalışan anne-babalar çocuklarıyla yeterince birlikte olamadıklarından bunu telafi etmek adına çocuklarının her dediğini yapmakta, yapılan yanlışları görmezlikten gelmekte dolayısıyla çocuklar şımartılmakta ve doyumsuzlaştırılmaktadır bunun neticesinde de hiçbir şeyden memnun olmayan mutsuz çocuklar yetişmektedir. Çocukların yalnızca yeni oyuncaklara, eşyalara, hediyelere ihtiyacı yoktur en önemli ihtiyaçları anne-babalarıyla hoşça vakit geçirmektir birçok çocuk, anne ve babası tarafından her türlü ihtiyacı fazlasıyla karşılanırken yine de mutsuzdur çünkü en çok ihtiyaç duydukları şey anne-babalarıyla nitelikli zaman geçirebilmektir halbuki çoğu bundan maalesef yoksundur.

Gelelim bu konuda yapabileceklerinize;

  1. Oğlunuzun makul ve mantıklı isteklerini yerine getirmeye çalışın. Ama sırf o istiyor diye her istediğini de yapmayın gerektiğinde hayır diyebilin ama hayır derken gerekçelerinizi de belirtin.Müsait olduğunuz zamanlarda beraberce keyifli vakit geçirmeye çalışın. Özellikle oğlunuzun sevdiği makul ve mantıklı aktiviteler varsa onları birlikte yapmaya çalışın.
  2. Ondan sevgi ve şefkatinizi esirgemeyin ama bunu aşırı bir şekilde göstermekten de kaçının, sevginiz asla onun yanlışlarını görmezlikten gelmeye sebep olmasın.
  3. Oğlunuz kızgınlığı hak edecek bir şey yaptığında, yani haddi aştığında da onun anlayacağı şekilde aşırıya kaçmadan tepkinizi gösterin. Mesela böyle bir durumda sert bir bakış ya da tekrar eden davranışlarda bazı şeylerden mahrum ederek otoriterinizi hissettiren sevgi yaklaşımı sergileyin.
  4. Şayet çalıştığınız için okuldan çıktığında oğlunuzla ilgilenecek birisi yoksa bu zamanlarda kontrol dışı her türlü tehlikeye açık sokaklarda boş boş geziyorsa bunu önlemek adına okul sonrasına denk gelecek zamanda çocuğunuzun da ilgi duyduğu bir spor dalıyla veya kültürel etkinliklerle ilgili bir kursa gitmesini sağlayabilirsiniz.
  5. Çocuğunuzun nasıl olmasını istiyorsanız öncelikle sizler öyle olmalı ve ona örnek olmalısınız. Mesela oğlunuza kitap okuma aşkı aşılayabilirsiniz bunun için akşamları belli bir saat hep beraber kitap okuma etkinliği yapabilirsiniz. Çünkü kitaplar vasıtasıyla onlara kazandırmayı hedeflediğimiz davranışları kendimiz yaşamak suretiyle sergiler ve canlı birer kitap olabilirsek (Ki bu daha etkili bir kitaptır) geleceğin aydınlık ve mutlu dünyalarını kuracak altın nesil o zaman yetişebilir.

Elbette bunları yapmak ilk etapta kolay ve basit olmayabilir ama inanın sabırlı olur anne ve baba olarak çocuğunuzun davranışlarına karşı tutarlı yaklaşımlarda bulunursanız Allah’ın izniyle olumlu yönde değişimler göreceğinize eminim. Eğer ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyor ve bu günden güne artıyorsa bir uzmandan yardım almanızı da tavsiye ederim…

Kolaylıklar dileriz.

Recep MURAT
Eğitim Uzmanı

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. Fatma diyor ki:

    merhaba hocam,bütün bu söyledikleriniz çok doğru:) ben hiç bi zaman sevgisiz büyümedim tam tersine benim ailem küçüklüğümden beri bana o kadar çok düşkünlerdi ki hala da düşkünler yaşım 26 hala babamla okumaya devam… Babam hep der ya okumak okumak okumak,asla okumaktan vazgeçme kızım der.Şuan ikimizde üniversite okuyoruz rabbime çok teşekkür ederim ki bana öle bi annem baba verdiği için çok mutluyum rabbimin sayesinde annem bbam bana ellerinden geldikleri kadar yardımcı olmaya çalıştılar

Yorum Yapın