Eşimle Hep Tartışıyorum

AİLE DANIŞMANLIĞI, SORU BANKASI | | 11 Şubat, 2014 | 7.138 kere okundu

SORU:

Hayırlı çalışmalar. Ben eşimle hep tartışıyorum. Bu konuda bir çözüm önerirseniz memnun olurum. Başarılar… Ali Akın / 11 03 2010

CEVAP:

Değerli okuyucumuz,

Evlilikte ve toplumsal hayatta tartışmalara bakıldığında tartışmaya en çok neden olan davranışın kişilerin birbirlerini suçlaması olduğu görülmektedir. Çünkü suçlama karşılığında bir savunma veya karşı bir suçlama doğuran davranıştır. Bu sebeple tartışmalara son vermek isteyen eşlere öncelikle tavsiyemiz, suçlayıcı tutumları varsa bu tutumlarından vazgeçmeleri olmaktadır. Karşı tarafı suçlamak hem tartışmaların sürekli olmasını hem de tartışmaların şiddetini arttırmaktadır.

Tartışmaların şiddetli geçimsizliğe neden olmamasını isteyen eşlere özellikle ‘ben dili’ni kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Eşinize, biz bir problemi ve sıkıntıyı halletmeye çalışıyoruz’ mesajını verin. Eşinize değil soruna odaklandığınızı ona hissettirmelisiniz. Aksi takdirde tartışmaların sonu gelmez.

Ailede eşler, herhangi bir sorunla karşılaştığında eşini suçlamadan soruna odaklanırsa tartışmalar yapıcı hale gelir. Tartışmalar uzlaşmaya dönüşür. Çünkü her iki taraf böyle davrandığında ortak bir amaç için uğraş vermiş olurlar. Sorunu çözmek için çaba harcarlar. Böyle olunca tartışmalar evlilikte ilişkiyi besler. Tartışmalar sona erer.

Her hangi bir sıkıntınız veya probleminiz varsa dikkat etmeniz gereken bir husus daha var: Sıkıntılarınızın ve sorunlarınızın çözümü için doğru zaman ve doğru dili kullanmanız. Sorununuzu tartışma ortamında değil de daha sonra yemek yerken veya çay içerken, ‘beni rahatsız eden bir konu var, seninle konuşmak istiyorum’ diyerek,
• suçlayıcı tavırlardan uzak,
• laf dokundurmadan,
• eşinizin yapmış olduğu her hangi bir hataya ima dahi yapmadan sorunu açık ve nezaketli bir şekilde dile getirin. Bunu başardığınızda inanın sorununuz çözülecektir.

Eşler, aralarındaki sorunları çözerken karsısındaki kişinin hayat arkadaşı, çocuklarının annesi veya babası olduğunu unutmamalı. Ayrıca evlilikte karşı taraf diye bir şey olmadığını, eşlerin birbirinin parçası olduğunu da hep hatırlayın

Mutlu bir evlilik dileklerimizle…

Kaynak:www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

12 Yorum

 1. ailedanismanim diyor ki:

  Sevgide ölçülü bir kıskançlık her zaman vardır. Bu duyguyu iyi yönetmek aile mutluluğu adına oldukça önemlidir. Evlilikte kıskançlık yazımızı okumanızı öneririz. Bu süreçte beklentilerinizi karşılıklı olarak gidermeyi ihmal etmeyin. Kıskançlık duygusunun kontrol edilmesi, aile temeline oturması zamana bağlıdır unutmayı. Ayrıca boşanma sözcüğünü toprağa gömün. Bir daha gündeme getirmemeye çalışın. Çünkü sözlerde tesir ve esrar vardır unutmayın.

 2. ailedanismanim diyor ki:

  Hayat maneviyat boşluğu olduğunda insanı yorar. Maneviyatınızı güçlendirmeniz hayatınızda aradığınız mutluluğu ve gücü yeniden kazanmanıza vesile olacaktır.

 3. dilek diyor ki:

  2 yıllık evliyim severek evlendim birbirimizi çok seviyoruz eşimle ama çok kıskancız ikiimizde kıyafetlerime çok karışıyor herşeyime beni çok bunaltıyor ben ne yapacagımı bilmıyorum onu seviyorum ayrılmakta istemiyorum ayrılık konusunuda çok gündemde tutuyoruz çok üzülüyorum ne yapacagımı nasıl davranacagmı blmıyorum artık.

 4. dilek diyor ki:

  ben artık hayattan çok yoruldum.

 5. büşra diyor ki:

  Valla kardeşler sen haklısın dedikçe tepe ne çıkıyorlar keşke biz kadınları anlamanın yollarını bilse ler:-(:-(

Yorum Yapın