Anaokulundaki Oğlum Aşktan Bahsediyor!

ÇOCUK EĞİTİMİ, SORU BANKASI | | 25 Eylül, 2017 | 1.822 kere okundu

Cezalandırmak Çare Olmuyor

 

Bugün anasınıfına giden oğlumu almaya gittiğimde yüzünde hareketlerinde tarifsiz bir mutluluk ve sevinç sezdim. Sebebini sorduğumda bakma utanarak çünkü asik oldum dedi…ona gerçekten mi kim bu kiz adi ne diye sordum..(kızmadan ve merak ederek)o ise bana kizin isminin rukiye olduğunu yüzünün çok güzel ve makyajı olmadığını söyledi. Sen makyajlı kızları sevmiyor musun diye sordum ve oda hayır iğrenç oluyorlar dedi. Sonrasında ben anladım oğlum sen bu kadar mutlu olduğun için bende sevindim dedim. Gerçekten de onu böyle mutlu görünce çok sevindim. Sonrasında birden bana dondu ve ben beğenilmeyecek çocuk muyum beni de herkes beğenir dedi ve dayımı ara onunla konuşayım aşık olduğumu dedi. Aradım dayısını ilk basta utanarak ona da anlatti… simdi merak ettiğim yanlış bir tepki mi verdim ben? Bana yardımcı olur musunuz?.. Şimdiden teşekkürler. /Hatice

 

CEVAP

Hatice Hanım,

Bu tür durumlar okul döneminin başlamasıyla birlikte birçok anne-babanın yaşadığı ve ne yapacağını bilemediği sorunlardır. Eğer çocuk duygularını rahat ifade edebiliyorsa bir kız veya bir erkek hatta anne-babasına bile âşık olduğunu söyleyebilir. Ebeveynler genelde bu ifadelerden yola çıkarak acaba çocuğum erken mi büyüdü ya da okulda farklı bir yaşantıya mı maruz kaldı diye düşünmeye başlar.

Bu sıkıntıların ortaya çıkmasında en büyük etkenlerden biri günümüz modern çağının her şeyi olduğu gibi duyguları da çok çabuk tüketiyor olmasıdır. Çocuklarımız daha çocuk olmadan, öğrendiği zamansız ve o yaş için gereksiz bilgiler ve yaşantılar nedeniyle ergenmiş gibi davranıyor. Gençlik çağıyla birlikte anlamı olan kelimeler ve kavramlar okul öncesi ve temel eğitim çağındaki çocukların ifadeleri olmaya başlıyor. Çoğu zaman anlamını bilmeseler dahi rahatça kullanabiliyorlar.

Bu nedenle aslında çocuklarımızın âşık oldum diye ifade ettiği kavram ile bizim düşündüğümüz aşk çok farklıdır. Çünkü okul öncesi dönemde çocuklar sürekli aile bireyleri ile birliktedir. Gereken tüm sevgi, ilgi vb. onlardan karşılanır. Ancak okul dönemiyle birlikte çocuklar aileyle eskisi kadar birlikte olamaz ve farklı bir ortama girerler. Bu farklı ortamda da ailesine benzeyen, kendini ailesi gibi sevecek, ilgi gösterecek birisine ihtiyaç duyar bu da genellikle arkadaşlarından çok iyi anlaştığı, yakınlık duyduğu biri olur.

Çocuklar 3-4 yaşlarından itibaren çevrelerinde gördükleri ilişki biçimlerini taklit etmeye başlarlar. Buna en güzel örnek çocukların oynadıkları evcilik oyunudur. Bu oyunlarda genelde kızlar anne olur ve çocuklarını besler; erkekler de baba olur ve bir şeyleri onarırlar. Çocuklar televizyonda, internette ve yakın çevrelerinde gördükleri her şeyi örnek alma eğilimindedir. Büyüklerde gördükleri aşk ilişkilerini de bu şekilde model alırlar. Oyunlardaki ilişkilerinde normal, sıcak, yakın arkadaşlık ilişkilerini aşk diye tanımlarlar. Çocukların birine yakın olma isteği, ilgi gösterme-ilgi görme, birlikte oyun oynamaktan hoşlanma, birlikte eğlenceli vakit geçirme isteği duyduğu arkadaşlarına bu şekilde hitap etmesi bu anlamdadır. Yani daha önce de değindiğim gibi çocuklar genelde yetişkinlerdeki anlamıyla âşık olmazlar yani bizim anladığımız anlamda bir aşk değildir bu. Seyrettiği bir film, dizi ve çizgi filmlerin etkisiyle, çevresindekilerden duyarak bu kavramları kullanırlar. Çocuklar genelde oyun oynamayı sevdikleri, iyi anlaştıkları karşı cinsten arkadaşları için de bu tanımı kullanırlar.

Maalesef çocuklar, sözde onlar için hazırlanan çizgi filmlerin birçoğunda yaşlarının çok üstünde bilgiyle ve davranış kalıplarıyla karşılaşıyorlar. Yetişkinlerin dünyasına ait kelime ve kavramları yüzlerce, binlerce kez duydukları için körpecik dimağlarında sıradanlaşıyor. Elbette onlar da çok normalmiş gibi günlük hayatlarında kullanmaya başlıyor. Barbie bebek, pokemon (!) gibi oyuncakların dünyalarına girmesiyle; çocuk olduğu söylenen ancak yetişkin gibi süslenen örnekler çocukların zihinlerine işledikçe, o çocukta çocuk saflığında bir şeyler bulmak da elbette zorlaşıyor.

Gelelim dikkat etmeniz gerekenlere;

  • Öncelikle çocuklarımızı televizyondaki kötü örnek olabilecek her türlü çizgi filmden, birlikte izlediğimiz dizi filmlerden, internetteki olumsuz sitelerden ve onun yanlış anlayabileceği davranış şekillerinden, konuşmalardan olabildiğince uzak tutmaya çalışmalıyız.
  • Çocuklarımıza bıkmadan, sıkılmadan rahatça oyun oynayacakları ortamlar hazırlamaya çalışmalıyız. Uslu duruyor, sesi çıkmıyor, ortalığı dağıtmıyor diye eline bilgisayarı, tableti hatta cep telefonlarını asla vermeyelim. Savunmasız bir şekilde televizyon karşısında saatlerce bırakmayalım.
  • Anladığım kadarıyla çocuğunuzla rahatça konuşabildiğiniz bir ilişkiniz var bu çok güzel, bu konularda konuşup aslında onun âşık olmadığını Rukiye arkadaşıyla oynamayı, bir arada olmayı sevdiği iyi bir arkadaş oldukları konusunda diyaloglar kurabilirsiniz mesela “Evet insan bir arkadaşıyla diğerlerinden daha iyi anlaşabilir. Onunla daha güzel oynayabilir.” gibi açıklamalar yapabilirsiniz.
  • Sakın ne yapacağınızı bilemediğiniz zamanlarda hemen paniklemeyin, asla ani ve öfkeli tepkiler vermeyin. Yaşına uygun ilgiler edinmesi için fırsatlar oluşturmaya çalışın. Eğer sert ve öfkeli tepkiler verirseniz çocuğunuz size karşı kapanır ve her şey kontrolünüzden çıkar daha kötü olabilir eğer ilk etapta olduğu gibi sakin, yapıcı, temkinli olursanız, çocuğunuza güven verirseniz çocuğunuz çok daha ciddi sıkıntıların yaşanabileceği ergenlik dönemine girdiğinde her şeyi başkalarıyla değil sizinle paylaşmak isteyecektir.
  • Şayet çocuğunuzun âşk’a yüklediği anlam, bir yetişkin gibi davranmaksa, karşıdan şikayet gelmesine sebep olacak tarzdaysa, sık sık öpmek istemek gibi davranışlara dönüşüyorsa, bu durumda çocuğunuzla empati kurması üzerine konuşmanız yerinde olur. Mesela “O arkadaşını çok sevdiğini biliyorum fakat arkadaşın bu davranıştan rahatsız olabilir, yanlış anlaşılabilir.” şeklinde açıklama yapabilirsiniz.

Eğer tüm bunlara rağmen olumsuz durumlar yaşarsanız mutlaka bir uzmandan destek almayı unutmayınız.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın