Anne-Babaya Karşı Kötü Davranışları Kontrol Edememe

ÇOCUK EĞİTİMİ, SORU BANKASI | | 13 Mart, 2018 | 6.609 kere okundu

Çocukluğumdan beri annemle geçinemiyorum

merhaba. 20 yaşında bir kızım. annemle hiç bir şekilde anlaşamıyorum. bir süre sonra onu kırmaktan asla çekinmemeye başladım. küçükken bana kullandığı hakaretleri, nefret söylemlerini, sevgisizliğini zaman içerisinde ben ona yapmaya başladım. her kavgamızda sen beni küçükken hiç sevmedin diye onu suçluyorum o da her seferinde yokluktan dolayı diyor. yokluktan dolayı olması cevabı asla tatmin etmiyor. baktığım zaman annem ve babam sokaktan geçen herhangi bir çocuğa, yeğenlerine, komşu çocuklarına karşı aşırı şefkatli duygular besliyorlar. ister istemez kendimle karşılaştırma yapıp üzülüyorum. onlara karşı öfkemi kontrol edemiyorum, sürekli tersleyip, onları üzüyorum sonrasında bende üzülüyorum. aile ilişkileri hakkında bir kaç makale okudum ve bir uzmandan yardım almamın en doğrusu olduğunu düşündüm. gerçek bir anne kız gibi olmak istiyorum. anneme ve babama karşı öfkemi kontrol edebilmem için bana yardım etmenizi istiyorum. şimdiden teşekkür ederim. cevabınızı bekleyeceğim.

 

Sevgili Elif,

Günümüzde bazı ailelerde her iki ebeveyninde çalışması veya yalnızca baba çalışsa da evi geçindirmek için yeterince gelir elde edememesinden kaynaklı çeşitli sıkıntılar yaşanabilmekte ve bunlar aile bireylerine yansımaktadır. Böyle sıkıntıların yaşandığı bir ailede çocuk masum olarak bir istekte bulunsa bile anne ve baba çaresizlikten, üzüntüden dolayı belki de olmaması gereken tepkiler verebilmektedir. Anlattıklarınıza göre sanırım bu vb. sebeplere bağlı olarak zor zamanlarda size karşı takınılan olumsuz tavırlara siz de şimdilerde tepki göstererek bir anlamda öc alıyorsunuz. Halbuki ebeveynler zor zamanlarda da her ne kadar evlatlarının maddi isteklerini yerine getiremese de manevi olarak çocuklarını doyurabilse, onları bu bilinçle yetiştirebilse bu sıkıntıları en hafif şekilde atlatabilecektir. Birçok ailemiz maalesef çocuklarımızın maddi ihtiyaçları yanında belki de daha fazla manevi ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini unutabiliyor.

Yazdıklarından anladığım kadarıyla senin de özellikle annenle olan sorunlarının temelinde yatan ana sebep bu. Annene karşı geçmişte yaşadığın olumsuz tecrübelerden dolayı doğal olarak bir tepki geliştirmişsin ne güzel ki bunun yanlış olduğunun farkındasın ve düzeltmek için çare arıyorsun. Çünkü her evlat özellikle de kız çocukları annesiyle güzel vakit geçirmek; dertleşmek, gezmek ve eğlenmek ister. Ancak sen belki de annenin dediği gibi yokluktan, belki de sana anlatamadığı başka bazı sıkıntılardan ötürü sana karşı eminim ki şuan kendisinin de tasvip etmeyeceği şekilde tavırlar sergilemiş, kendi üzüntüsünü, olumsuz ruh halini belki de istemeyerek sana yansıtmış bu nedenle de şimdi bunların sıkıntısını yaşıyorsunuz.

Elif, sen artık büyüdün, çocukluk geride kaldı sen de anne ve baban gibi yetişkinliğe adım attın. İyi kötü kişiliğin oturmuş; yazdıklarından anladığım kadarıyla da maşallah olgun birisin. Sorununu güzel tarif etmişsin, sebeplerini açıklamışsın; bu durumda olmaktan rahatsız olduğunu ve bir çıkış yolu aradığını belirtmişsin. Unutma ki, yaşanılan her türlü tecrübe insanı olgunlaştıran bir sebeptir aslında. Yaşadığın bu olumsuz tecrübeler inş. senin daha iyi ve güzel bir anne olmanı sağlayacak. Ayrıca unutmamak gerekir ki anne-babalar da insandır zaman zaman onlar da hata yapabilirler, genelde beklenilen anne-babaların çocuklarına örnek olmalarıdır ama bazen evlatlar da anne-babalarına örnek olabilirler. Anladığım kadarıyla sen de anne ve babana örnek olabilecek olgunluktasın…

Gelelim bu konuda yapabileceklerine;

  • Uygun bir zaman ve zeminde anne ve babanla güzelce konuş, dertleş. Onlara karşı olan duygu ve düşüncelerini açıkça anlat. Onların da görüşlerini dikkatle ve sabırla dinle. Hiçbir anne ve baba evladıyla arasının kötü olmasını istemez belki de anne ve baban için elzem durumlar olmuş olabilir belki onlarda bu durumlardan rahatsızdır. Empati kurmaya, onları anlamaya çalış aynı şekilde onların da seni anlamalarını iste.
  • Bu öfke halinin üstesinden gelmek istediğini ancak bunu gidermenin yalnızca kendi çabanla olamayacağını anne ve babanın da gerekli hassasiyeti ve özeni göstermeleri gerektiğinden bahset.
  • Konuşmanda kendilerine ebeveynleri olmalarından dolayı saygı duyduğunu ve her şeye rağmen kendilerini sevmek, iyi bir anne-kız ve baba-kız olmak istediğini, hayatta en büyük dayanakların ve destekçilerinin olmalarını istediğini; anne ve babana böyle bir durumda olmaktan dolayı çok rahatsız olduğunu ve üzüldüğünü belirten konuşmalar yapabilirsin. Bu konuda gerekirse diğer aile bireylerinden de yardımcı olmalarını ve devreye girmelerini isteyebilirsin.
  • Sen de samimi bir şekilde özeleştiri yap. Acaba gerçekten benim düşünce ve hareket tarzım doğru mu yoksa acaba aynı durumda olsam ben de mi öyle davranırdım diye sor kendine. Acaba anneme ve babama olan tepkim ve kızgınlığım dolayısıyla mı söyledikleri her şeye tepki gösteriyorum yoksa gerçekten haklı olduğum için mi? Eğer öfkende abartı olduğunu düşünüyorsan bir özeleştiri yapıp eksikliklerini giderme yoluna gitmelisin.
  • Eğer annenin ve babanın hala rahatsız olduğun bir tavırları, düşünceleri veya sana göre yanlış bir hareketleri olursa onlara bu durumu sakince ve güzelce anlatmaya çalış, onları sert bir şekilde bastırmak yerine ikna yolunu tercih et.
  • Unutma ki ebeveynlerimiz özellikle de başımızın tacı annelerimiz inancımıza göre bizim en değerli hazinemizdir. Bu nedenle zaten Peygamberimiz cennet annelerin ayakları altındadır buyuruyor. Anneler hiçbir şey yapmasalar dahi bizi dünyaya getirmeleri sebebiyle bile her zaman saygıya değerdirler. Ve kaç yaşına gelirsek gelelim onlar her zaman bizim annemiz ve büyüğümüzdür. Dinimiz anne ve babamızın Rabbimizin emirlerine karşı gelme istekleri dışında onlara itaat etmemizi istemektedir. Şayet bizi rahatsız eden, üzen bir tavır takınırlarsa da onları kırmadan güzelce uyarmamız gerekiyor.
  • Anne ve babasının hayır duasını alamayan evlatlar hayatta pişmanlıklar yaşamaya mahkûmdur. O nedenle sen elinden geldiğince aranızdaki sorunları gidermeye çalış ve onları asgari düzeyde de olsa memnun ederek en azından hayır dualarını almaya çalış.
  • Elbette Rabbimiz bizi türlü türlü şeylerle imtihan etmektedir. Bazılarımız evlatla; bazılarımız fakirlikle; bazılarımız zenginlikle; bazılarımız makamla senin de imtihanın özellikle annenle sanırım o nedenle tavsiyelerimize uyar, sabırla hareket edersen inşallah sonradan pişman olacağın bir şey yaşamamış olursun.

Bilirsin ki bizler bazı şeylerin kıymetini maalesef onları kaybettiğimizde anlıyoruz. İleride çok duyacaksın anne ve babalarını kaybetmiş birçok kişi diyecek ki “Keşke anacığım/babacığım hayatta olsa da bana kızsa, bağırsa. Yanımda olmasa da varlığı yeter.” İşte sen bu duruma düşmeden önce annenin ve babanın kıymetini bil ve aranızdaki sorunları akıllıca gidermenin yollarını ara ve en azından asgari müştereklerde buluşarak bu durumu lehine çevir.

Elif, ayrıca yaşadığın bu sorunların bir anda çözülmesini bekleme. Bu dünyada herkes bir şeylerle imtihan oluyor senin de imtihanın bu demek ki. İnş. bu imtihanı tavsiyelerimizle gerekirse bizzat uzman desteği de alarak ama en önemlisi kendi azminle, kararlılığınla, ve sağduyunla aşacağına inanıyorum.

İyilik üzere olduğun, güzel duygularla yol aldığın sürece

kazanan hep sen olacaksın unutma.

Rabbim yar ve yardımcınız olsun…

 

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: , ,

Yorum Yapın