Anne Olunca Daha İyi Anlıyoruz Annemizi

BEBEĞİMİN GÜNLÜĞÜ | | 09 Mart, 2011 | 3.783 kere okundu


Yavrum,

Senin de yavruların olacak günün birinde. Hiç büyümeyeceksin gibi geliyor şimdi . Öte yandan zaman su gibi akıyor.

Klişedir ama sen de anne olunca anneni daha iyi anlayacaksın. Tıpkı benim şimdi annemi eskiye göre bin kat iyi anladığım gibi.

Ve ben asla sana; “senin için şunu yaptım, bunu yaptım” demeyeceğim tıpkı benim annemin benim için yaptığı hiçbir fedakarlığı başıma kakmadığı gibi.

Elbette yapacağım. Canımsın, kanımsın, Allah’a şükrümsün.

Ama bil, hep vicdan muhasebesindeyim seni yetiştirirken. Çok iyi bir anne olmak istiyorum, doğru bildiğim her şeyi sana öğretmek, sonuçlarını görmek…

Bazen sana sesimi yükselttiğimde “sahabe annelerimiz böyle azarlarlar mıydı yavrularını” diye içim içimi yiyor. Tabi, biz Onlar’ın ayağındaki toz olamayız ama izinde olma gayretim.

Sabretmeyi öğreniyorum, seninle beraber ben de büyüyorum. Büyük konuşmamayı, nefislerin
kınadıkları şeyi yaşamadan ölmeyeceğini görüyorum.

Açıkçası zor bir çocuksun annecim, ikna etmek, dikkatini başka yere çekmek epey meşakkatli. Çeşitli bahanelerle günde en az yedi kez ağlıyorsun

Denemediğim yöntem kalmıyor seni sakinleştirmek için, her zaman muvaffak olduğum söylenemez. Ama geçecek diyorum. Benim kızım çok akıllı, merhametli bir çocuk. Hırçınlıkları küçüklüğünen, bebeklikten çocukluğa geçiş süreci sancıları diyorum.

Allah izin verirse, sen ilerde bu satırları okurken, ben bu günlerimi düşünüp de güleceğim belki, hatta hatırlamayacağım.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın