Annem Sürekli Kızıyor ve Beni Aşağılıyor

SORU BANKASI | | 12 Ağustos, 2014 | 8.748 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

Hayırlı çalışmalar. Ben 14 yaşında bir erkeğim ve babam vefat etti (2013 Haziran’da)bunun üzerine annem sürekli her konuda bana kızıyor aşşalıyor kardeşimin suçlu olduğu yerde bile bana kızıyor zor barışıyoruz. rahatsızlığım olsun okula gitmiyeyim. Ona bile kızıyor ne yapmalıyım ki aramızdaki tartışma bitsin. Cevaplarınızı bekliyorum.

Sevgili Soner,
Öncelikle başın sağolsun. Rabbim babanın mekanını cennet eylesin inş. Sizlere de sabır versin.
Bildiğin gibi Soner, ölüm hepimiz için kaçınılmaz sondur. Er yada geç ama mutlaka bir gün bizim ve sevdiklerimizin kapısını çalacaktır. Sen ve kardeşin bu zorlu süreçle biraz erken tanışmışsınız. Rabbim kimseye kaldıramayacağı yük yüklemez inş. zor olsa da ailecek birbirinize destek olur, kenetlenirseniz bu sıkıntılı süreci atlatacağınıza inanıyorum.

Soner siz nasıl babanızı kaybettiyseniz aynı şekilde anneniz de eşini kaybetti. Sizin babanızı kaybetmeniz ne kadar zor ise anneniz için eşini kaybetmek de o kadar zordur. Hatta bazı açılardan daha da zordur. Çünkü anneniz artık babanızın sorumluluklarını da üstlenmek durumunda. Size hem annelik hem de babalık yapmak zorunda. Belki evin geçimini sağlamak için çalışmak zorunda. Dolayısıyla tüm bu zorluklar anneni de fazlasıyla yıpratmış olabilir.

Sağlıklı hiçbir anne-baba bilerek çocuklarını üzmez, onların üzülmesini istemez. Eminim annende sana haksız yere kızdığında üzülüyordur. Belki annen, baban hayattayken sizlerle baban da ilgilendiğinden her şeye müdahale etmiyor, daha rahat davranıyordu. Ama şimdi tüm sorumluluklar annende olduğu için sizleri her durumda uyarıyor bu da özellikle seni rahatsız ediyor olabilir. Kardeşin senden küçük olduğundan annen kardeşine de sahip çıkmanı bekliyordur. Çünkü bizim kültürümüzde baba vefat ettiğinde onun yerine en büyük erkek çocuk evin erkeği olur. Annesine yardımcı olur, kardeşlerine sahip çıkar, korur kollar, destek olur.

Soner gelelim yapabileceklerine;

-Annenin de zor bir süreçten geçtiğini unutma, ufak tefek can sıkan durumlarda anlayışla karşılamaya çalış,
-Eğer seni çok üzen bir davranışı, sözü olursa bu durumu annenle açıkça ve güzel bir şekilde paylaş,
-Annenin güvenini sarsacak hareketlerden uzak dur,
-Kardeşinle ilgilen, ona abilik yap, böylece annenin yükünü de biraz hafifletmiş olursun,
-Annene elinden geldiğince destek olmaya çalış,
-Annenle tartışmaktan kaçın, tartışma olduğunda bağırıp çağırmadan sakince neden kızdığını, seni neyin üzdüğünü ve annenden beklentilerini güzelce belirt,
-Hatalı olduğunu bildiğin durumlarda mutlaka annenden özür dile, gönlünü al ve bir daha aynı hatayı yapmamaya çalış,

Sizler bir ailesiniz birbirinize destek olacak ve bu zorlu süreci inş. en güzel şekilde atlatacaksınız.

Paylaşmak Güzeldir

8 Yorum

 1. Recep Murat diyor ki:

  Sevgili Mert,

  Hiç bir anne evladının kötülüğünü istemez. O nedenle eğer annenin herhangi bir sağlık problemi vb. yoksa sebepsiz yere sana kızmıyordur. Öncelikle sana neden kızdığının sebeplerine bakmamız gerekir. Yazdıklarından anladığım kadarıyla onu üzecek bazı davranışlar yapıyorsun o da haliyle bunları farkedince sana kızıyor. Elbette yazdığın şekilde sana hakarete varan sözler söylüyorsa bu gerçekten üzücü bir durum. Ancak şu nokta çok önemli mesela sen misafirlikte annenin çantasından izinsiz para aldığını belirtmişsin. Bu hiç doğru bir davranış değil. Bırak anneni başka bir çocuk da aynı şeyi yapsa onların da anne ve babaları bu davranış karşısında evlatlarını uyarırlar ve bu davranışın çok yanlış olduğunu belirtirler ve bir daha yapmamalarını isterler. O nedenle eğer bu vb. davranışların nedeniyle annen sana kızıyorsa bunda haklılık payı var ancak annenin de seni uyarırken elbette dikkatli olması gerekir yani hakaret etmeden güzelce uyarması gerekir.

  Mertciğim, her insan hata yapar önemli olan hatamızı farkettikten sonra onu düzeltip bir daha yapmamaya çalışmak olmalıdır. Belli ki bazı hataların var lütfen bunları düzeltmeye çalış eminim annenin sana karşı olan tavırları da olumlu şekilde değişecektir. Bir hata yapıp annenden özür dilediğinde annen eğer seni üzecek hakaret vb. sözlere devam ederse sen de onu güzelce uyar bu şekildeki sözlerinin seni daha fazla üzdüğünü belirt ve davranışlarını düzeltebilmen için sana destek olmasını iste.

  Mertciğim anne-babalarımız bizim hayattaki en değerli varlıklarımızdır o nedenle zaman zaman biz onlara kırılabilir onlar da bize kızabilirler ama hiç bir zaman normal bir anne-baba asla evlatlarını sevmekten vazgeçmez aslında bazen kızmaları da hep bizim daha iyi olmamız içindir ancak bazen onlar da hata yapabilirler bunu unutma nasıl ki onlar bizi uyarıyor biz de onları böyle durumlarda güzelce uyarabiliriz.

  Eminim anne ve babanı üzecek davranışlardan olabildiğince uzak durursan; bir ihtiyacın olduğunda bunu onlara söyleyerek gidermeye çalışırsan eminim ki bu sorunları kolaylıkla aşacaksın.

  Mertciğim, Rabbim seni korusun, güzel davranışlar sergilemeni ve ailenle mutlu olmanı nasip etsin inşallah.

  Kendine iyi bak, Rabbime emanet ol.

Yorum Yapın