Arkadaşım Kipat

ANNE-BABA OKULU | | 11 Mart, 2011 | 4.991 kere okundu


Çocuklar hangi yaşta olursa olsun kitaplar onların en iyi dostu ve rehberidir. Küçük yumurcakların dünyaya açılan penceresidir bir bakıma. Keşif atlası hüviyetindedir onlar için kitaplar.

Anne-baba başta olmak üzere, çocukların maruz kaldığı görsel ve sözel iletişim büyük ölçüde onların hayatlarının şekillenmesinde önemli rol oynayacaktır. Bu bakımdan çocukluğunun ilk yıllarında hatta doğduğu andan itibaren -cennet emanetleri- çocukları kitaplarla buluşturmak anne babanın önemli görevleri arasında sayılabilir.

Anne-baba olarak çocuklarımızı en güzel dostlarından ayırmayalım. Dostlarını çoğaltmanın yollarını arayalım.

Çünkü;
Çocuk kitapları, çocukları eğlendirir, hoşça vakit geçirmesini ve hayal dünyalarının gelişimine katkı sağlar.

Hayatı anlama ve olayları yorumlama konusunda çocuk için rehber vazifesi görür.

Küçük yumurcak, yeni şeyleri öğrenme ve tanıma fırsatına kitaplarla kavuşur.

Çocuk kitapları; dil gelişiminde, güzel konuşma ve okuma alışkanlığının kazandırılmasında hayati öneme sahiptir.

Çocuk kitapları, çocuğun karakterinin oluşumuna katkı sağlar. Doğruluk, yardımseverlik, iyilik gibi soyut kavramları olaylar örgüsü içinde somut olarak algılamasına ve bu erdemleri kişilik haline getirmesine yardımcı olur.

Çocuk kitaplarının, çocuğun bilgi dağarcığının gelişimine, yeniliklere yelken açmasına; farklı düşünebilme, kavrama ve analiz yeteneğinin gelişimine katkısı da azımsanamayacak derecededir.

Kısacası, çocukların ve bizlerin en iyi dostu olan kitaplar, küçük yumurcakları hayata hazırlamada önemli bir rehberdir.

Paylaşmak Güzeldir

2 Yorum

  1. Cemal diyor ki:

    Çocuğuma kitap okurken o kadar çok şey öğreniyor ve eğleniyorum ki… Yaşayan bilir :) Tüm anne-babalara şiddetle tavsiye ederim.

  2. Sevil diyor ki:

    Bir öğrencime anne-babası sadece günde 5 dk kitap okuyarak ona kitap sevgisini aşıladıklarını anlattı. Ve çocuklarındaki harikulade gelişmeleri de anlata anlata bitiremediler.

Yorum Yapın