Aynadaki Görüntünü Çirkinleştirme

MANEVİ GELİŞİM | | 06 Mayıs, 2011 | 5.422 kere okundu


Hayatımızın her anında sürekli iletişim içindeyiz. Kendimizle, ailemizle, akrabalarımızla, komşularımızla daima paylaşımlarda bulunuyoruz. Ama önce kendimizle paylaşıyoruz bu hayatı.

Kendimizle kurduğumuz iletişimin kalitesi diğer ilişkilerimizin temelini oluşturuyor aslında. Kendimizi tanımak, güçlü yanlarımızı ve zayıf noktalarımızı bilmek iç iletişimimizde kilit nokta. Dolayısıyla iletişimdeki bu ilk basamaktan kendi dışımızdaki insanlarla iletişim kurma basamağına geçiş yapıyoruz. Zira kendimizle barışıksak, özgüvenimiz iyi ise kısacası, kendimize iyi davranabiliyorsak mutlu oluyor ve mutlu ediliyoruz.

Alemde bir etki ve tepki kanunu var. İnsanlar arasında bunun en üst seviyedeki haline her geçen gün şahit oluyoruz. Seviyorsak, seviliyoruz. Nefret ediyorsak, nefret ediliyoruz. Kızıyorsak, kızılıyoruz. Aşağılıyorsak, aşağılanıyoruz. Yardım ediyorsak, yardım görüyoruz… Yaptığımız davranışların bir yankısı da bize dönüyor. İletişime geçtiğimiz kişiler ayna vazifesi görüyor.

Aynadaki görüntümüzü çirkinleştirmeyelim. İnsanlarla hatta tüm canlılarla güzel geçinmek ve iletişim kurmak yüce dinimizin en önemli tavsiyeleri arasında. Güzel geçimli olan herkes tarafından sevilir ve değer görür.

Gönüllere şifa olan Kur’an’da şöyle buyurur yüce Allah: “…Anaya, babaya, akrabâya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve mâliki bulunduğunuz kimselere ihsân ile muâmele edin, iyi davranın…” (Nisâ, 36)

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. Aişe diyor ki:

    “Mü’min mü’minin aynasıdır.” hadisi şerifi anlattıklarınızı çok güzel özetliyor.

Yorum Yapın