Babası Kızını Sevmiyor

SORU BANKASI | | 15 Ocak, 2013 | 17.767 kere okundu

SORU

Babası hep başka çocuklarla ilgileniyor. kızım 10 yaşında daha ondan kaçıyor. kızımı sevmiyor acaba kızımı nasıl sever? seda

Cevap

Merhaba Seda Hanım,

Dünyada Rabbimizin ihsan ettiği nimetlerin başında evlat gelir, bu Rabbimizin gerek anne ve gerekse babalara verdiği en büyük ihsanlardan biridir ki nice evli çift bu mutluluğa erişebilmek için ne büyük sıkıntılarla tedavi olmaya çalışmakta, her daim Rabbimize dua ederek bu mutluluğu yaşamayı arzu etmektedir dolayısıyla normal şartlarda hiçbir anne veya baba çocuğunu sevmemezlik yapmaz. Hatta kişilik olarak çocuklardan çok haz etmeyen biri bile kendi çocuğu olduğunda onu sevmekten kendini alamaz.

Sorunuzda yer verdiğiniz bilgiler çok yetersiz o nedenle şöyle yaparsanız veya böyle davranırsanız gibi tavsiyelerde bulunmak zor ancak kendinize soracağınız basit sorulara vereceğiniz cevaplar sizi doğru çözüme götüreceğine inanıyorum. Öncelikle aşağıdaki sorulara kendiniz cevap vererek eşinizin kızınızı neden sevmediğinin veya size neden sevmiyormuş gibi geldiğinin sebeplerini doğru tespit etmeye çalışın.

Öncelikle eşinizin kızınızı gerçekten sevmediğine emin misiniz? Mesela aslında öyle değildir ama size sevmiyor gibi gelebilir veya bazı insanlar ki özellikle babalar çocuklarını şımarmasın diye açıkça sevmezler, öpüp koklamazlar; onları uyurken seyreder, öpüp koklarlar acaba böyle bir durum olabilir mi?

Eşinizin öz kızı mı? Bazı babalar üvey evlatlarını kabullenmekte veya yeteri kadar ilgilenmekte bazı sıkıntılar yaşayabilirler böyle bir durum söz konusu mu?

Kızınızın herhangi bir hastalığı veya olumsuz davranışları vb. var mı? Bazı insanlar çocuklarındaki bu tür eksiklikler yüzünden onları kabullenmekte zorlanabilir ve bu evlat sevgisini başka çocuklarla arayabilirler.

Kızınız istemeyerek mi dünyaya geldi bazı aileler, ebeveynler planlamadıkları veya istemedikleri halde çocukları olduğunda hatalı olan kendileri olmalarına rağmen her ne kadar hiçbir günahı olmamasına rağmen bundan çocuklarını sorumlu tutar ve onu kabullenmekte sıkıntı yaşayabilirler acaba eşinizde böyle bir şey mi söz konusu?

Başka çocuklarınız var mı? Varsa eşiniz onları seviyor da yalnızca kızınızı mı sevmiyor? Acaba maalesef Peygamber efendimiz zamanında da olan ve O’nun kırmaya çalıştığı halde hala günümüzde de devam eden soyu devam ettireceğine inanılan erkek evlat sevdası yüzünden mi kızınıza gereken sevgi veya ilgiden mahrum bırakıyor?

Eşinizde kızını sevmediğini düşünüyor mu? Bunun farkında ve bilincinde mi? Bilincindeyse ve kabulleniyorsa ona göre neden böyle davranıyor sebepleri neler? Eğer farkında değilse size bunu düşündüren örnek olayları ifade ettiğinizde size ne cevap veriyor?

Tüm bunlara verdiğiniz veya aldığınız cevaplar sonunda gerçekten eşinizin kızınızı sevip sevmediğini ve bunun nedenlerini doğru olarak teşhis etmiş olursunuz bundan sonra yapılabilecekler konusunda daha doğru yaklaşımlarda bulunabilir ve Allah’ında yardımı ve inayetiyle sıkıntınızı hayırlısıyla giderebilirsiniz.

Yine de eşinizin gerçekten kızınızla arasına mesafe koyduğu varsayımından hareketle bu konuda genel anlamda yapabileceklerinize;

 • -Her şeyden önce eşinizle samimi bir şekilde konuşarak bu konudaki kaygılarınızı, endişelerinizi belirtin. Eşinize kızınızla arasına neden mesafe koyduğunu öğrenmeye çalışın sebepler arasında giderebileceklerinizi gidermeye çalışın,
 • -Babaların çocuklarıyla özellikle de kız çocuklarıyla annelere oranla daha az vakit geçirmeleri giderek babayla çocuk arasına bir uzaklık girmesine sebep olabilir. Bunu önlemek için bazı tedbirler alabilirsiniz imkân varsa akşamları ve hafta sonları organize edilecek ailecek yapılacak etkinlikler olabilir.
 • -Eşinizin kızınıza vermek istediği mesajları vermek için sizi kullanmasına fırsat vermeyin. Konuşmaktan kaçınmadan zor da olsa kızıyla özel olarak kendisinin görüşmesini sağlayın. Baba-çocuk uzaklaşmasının önüne geçmenin en önemli yollarından birisi budur.
 • -Eğer eşiniz kendisinin değil de aksine kızının kendisinden uzak durduğunu bahane ederek kızınızla iletişimden kaçıyorsa veya bundan dolayı sevgisinden mahrum ettiğini söylüyorsa eşinize kızınızın hatalı davranışlarını tamamlayacak olanın anne-baba olduğunu, ona sevgi ve ilgi göstermede model olması gereken kişilerden en önemlisinin de kendisi olduğuna ikna edin ve onu bu konuda yüreklendirin,
 • -Eşinizin kızınızla az da olsa sık sık birlikte mutlu vakit geçirebilecekleri özel zaman dilimleri hazırlamaya çalışın,
 • -Eğer eşinizin kızınızdan şikâyetçi olduğu davranışları vb. varsa kızınıza babasının kendisini bunlardan dolayı sevmediği ve ilgilenmediği izlenimini vermeden bu davranışlardan uzaklaştırmaya ve onları düzeltmesine yardımcı olmaya çalışın,
 • -Çocukların ebeveynlerinden kendileriyle ilgili duydukları güzel sözlerden etkilendikleri gibi ebeveynlerde çok mutlu olurlar bu nedenle eşinize hissettirmeden kızınıza bazı yönlendirmelerde bulunarak babasına güzel ve olumlu sözler söylemesini teşvik ederek aralarındaki muhabbete vesile olabilirsiniz,
 • -Eşinizin kızınıza sevgi ve ilgi göstermemesinin sebepleri arasında Peygamberimizin bile hoş karşılamadığı sevgiyi ifade etmekten kaçınma, çocuğunu sevmenin saygısızlık gibi yanlış algılandığı tutumlar yada yetiştirilme tarzı, erkeklere yüklenen roller gibi nedenler varsa bunun son derece yanlış bir düşünce olduğunu Peygamberimizin çocuk özellikle de kızlarının sevgisinden ki Hz.Fatıma ile ilgili çok hatıraları vardır anlatarak bu düşüncenin yanlışlığını anlatın,
 • -Eşiniz çocuğunuzun kız olmasından dolayı sevmiyorsa ona, Nahl suresinin 58. Ayetinde Rabbimizin “Onlardan biri kız çocuğu ile müjdelenince, öfke içerisinde yutkunarak yüzü kapkara kesilir. Kendisine müjdelenen şeyin kötülüğünden dolayı kavminden gizlenir. Acaba aşağılık bir şekilde onu tutsun mu, yoksa toprağa mı gömsün? Dikkat edin, ne kötü hüküm veriyorlar!” diyerek; Peygamber Efendimizin de, “Kim kız çocuklarıyla imtihan edilir de onlara iyi bakarsa cehenneme karşı kendisi için perde olurlar.” (Buhari, 1418) buyurarak, Kız çocuklarına değer vermenin önemini ve Peygamberimizin soyunun da Hz. Fatıma’dan devam ettiğini hatırlatarak kız çocuklardan uzak durmanın onlara gereken önem ve hassasiyeti göstermenin ne büyük bir gaflet olduğunu güzelce anlatın.
 • Elbette yaşadığınız sıkıntı sorunuzda belirttiğiniz gibiyse gerek sizin gerekse de kızınız için oldukça üzüntü verici bir durum ancak sabırla ve dua ile Allah’ın izniyle yukarıdaki tavsiyeleri de dikkate alarak hareket ederseniz zaman içerisinde olumlu neticeler alacağınıza eminim eğer ciddi anlamda aile saadetinizi etkileyecek kadar ileri derecede sıkıntı olursa ve bunu eşinizde kabulleniyorsa birlikte kabullenmiyorsa en azından siz uzman yardımı almaktan çekinmeyin…Rabbimden sabır ve kolaylıklar diliyorum…

Recep MURAT
Eğitim Uzmanı

Paylaşmak Güzeldir

21 Yorum

 1. DİDEM diyor ki:

  ne yaparsam yapayım beni sevmiyor.herkesin için de yerden yere vuruyor hiçbir şey yapmadığım halde bana nefretle bakıyo.kendi çocuğu olmadığımı düşünüyorum çoğunlukla.birlikte işe gidiyoruz yardım etmeye çalışıyorum.destek oluyum diyorum.ne yaparsam yapıyım memnun edemiyorum işi başarıyorum üstüne hakaret yiyorum nerede kimin yanında neler söylediği umrunda değil açıkçası benim de umrumda değil ama beni çok üzüyor.ondan nefret eder hale geliyorum.

 2. admin diyor ki:

  Züleyha,
  Sen ne güzel bir evlatsın! Seni kutluyorum. Sen her zaman babana saygılı ol. Baban konusunda ondan beklentilerini güzel bir uslupla söylemeye devam et. Annenin sana destek olması da güzel. Bazen yazı sözden daha çok tesir eder. Babana duygularını anlatan bir mektup yazmayı dene. Ara ara yazmaya devam et. Sonucu paylaşmanı bekliyoruz.

 3. züleyha diyor ki:

  Babamı çok seviyorum ama bir o kadar da ona sinir oluyorum. Babam bana hiç sevgi göstermiyor. Onun gözünde kızı değilim de sanki hizmetçisiymişim gibi davrnıyor eve geldiğinde sürekli bişeyler istiyor sunu getir bunu getir vs. Bazen çok sinirlendiğimde bağıra bağıra söylüyorum bana ne zaman babalık yaptın ne zaman sevgi gösterdin falan diye ama yine de işe yaramıyor . Ondan sevgi istediğüim açık ve net ortada annemde sürekli anlatıyo ama sonuç yok ne yapmalıyım.

 4. Recep Murat diyor ki:

  Sevgili Semiha,
  Kesinlikle normal hiçbir anne-baba çocuklarından nefret etmez, onları sevmekten kendini alamaz, belki sevgisini açıkça ifade etmeyebilir, belki bazen haklı veya haksız kızabilir ama asla sevmekten vazgeçmez. Ülkemizdeki kültürel yapı itibariyle genelde ailelerimizde babalar otoriteyi, disiplini temsil ederler hatta bunu sağlamak için çoğu baba çocukları şımarmasın diye sevgilerini bile pek belli etmeyebilir, bazen içlerinden pek gelmese bile bizi disipline etmek için sert yüzlerini gösterebilir, taviz vermeyebilirler.
  Elbette bizim iyiliğimiz için yaptıkları bu tür tavırlar bize sanki bizi sevmiyor, inadına yapıyor izlenimi verebilir, bizi sinirlendirip çileden çıkarabilir. Ama ne olursa olsun anne-babalarımızın bizi koşulsuz sevdikleri gerçeğini değiştirmez. Elbette senin de haklı olduğun taraflar vardır. Mesela ilk defa yaptığın bir hatadan dolayı babanın seni uyarma tavrı hoş olmayabilir, belki gereksiz yere aşırı sert olabilir veya sürekli başına kakarak seni çileden çıkarıyor, tepkini çekiyor olabilir. Hiçbir anne-baba mükemmel değildir onlar da yanlış yapabilirler. Bazen evlat olarak bizlerde onlara örnek olabiliriz, her daim evlatlar ebeveynlerini örnek almaz bazen çocuklardan da çok şeyler öğrenir ebeveynler.
  Gelelim bu sıkıntıları aşmak için yapabileceklerine;
  -Öncelikle babana karşı kafandaki ön yargıları silip at, (mesela babam 55 yaşında ama inanılmaz derece eski kafalı gibi)
  -Ailenin senden beklediği sorumlulukları eksiksiz yerine getirmeye çalış,
  -Bir hata, yanlış yaptığında mutlaka anne-babandan özür dile neden bu şekilde olduğuyla ilgili onları ikna et, bir dahaki sefere dikkatli ol, (Mesela babana “Babacım kızmakta haklısın ancak ben arkadaşımı çok uzun süredir görmemiştim internette karşılaşınca birden sohbete daldık vaktin nasıl geçtiğini anlayamadım. Biliyorsun ilk defa böyle bir şey yapıyorum. Özür dilerim bundan sonra daha dikkatli olacağım.” diye güzelce durumu izah edersen her şeyin daha farklı olacağını görürsün.)
  -Ne olursa olsun (2 yıldır görüşmüyor olsan dahi) 4 saat boyunca yazışmaya hiçbir anne-baba tepkisiz kalmaz bu konuda uyarılman normal bundan dolayı babana kızma,
  -Özellikle babanın sana karşı tepkilerinde rahatsız edici durumlar varsa mutlaka sebepleriyle birlikte babana bunları anlat, (Mesela “Babacım bazen uyarıların çok sert ve kırıcı oluyor ayrıca sürekli bunları başıma kakıyor olman beni senden soğutuyor ve içimden inadına tersini yapma isteği geliyor halbuki ben böyle olsun istemiyorum, hatalarımın farkındayım ve düzeltmeye çalışıyorum senden de bana destek olmanı bekliyorum.” diyebilirsin.)
  -Eğer babanla bu şekilde konuşabilme ortamın yoksa durumu annene anlatarak annenin babana anlatmasını sağlayabilirsin,
  -Annen de babanda her zaman senin iyiliğini ister bunu unutma. İnternet ortamı çok ciddi tehlikelerle dolu, büyükler bile bu tuzaklara düşebilirken, babanın belki de ön almak için tedirgin olduğundan, sırf başına gelebilecek kötülüklere karşı koruma telaşıyla sana sürekli bu olumsuzluğu hatırlatıyor olabilir. Sen babana bu konularda güven verir bir daha tekrarlamaz, babana sevgi ve saygını gösterirsen zamanla bu olumsuzlukların düzeldiğini inşallah göreceksin.
  Semiha, bazen kızsak da darılsak da hatta bizleri sevmediklerini düşünsek de annemiz de babamız da bizim hayattaki en değerli varlıklarımızdır. Hatta büyüyüp evlenip yuvadan uçtuktan sonra çok uzak diyarlarda yaşıyor olduğunda yanında olmasalar dahi var ve yaşıyor olduklarını bilmen bile sana büyük güç verecektir. Maalesef bizler bu değerli varlıklarımızın bizler için ne kadar önemli olduklarını ve yerlerinin asla dolmayacağını hep kaybettiğimizde fark ediyoruz. Ne olur sende “Keşke babam hayatta olsa da bana kızsa, beni uyarsa başka bir şey istemem.” diyenlerden olmamak için onun kadrini, kıymetini bil. Daha önce de ifade ettiğim gibi onlarda birer insan hata yapabilirler, seni kırabilirler sen bu durumlarda yapıcı bir şekilde üzüntülerini belirtirsen her şeyin çok daha iyi olacağını göreceksin…

 5. semiha diyor ki:

  okuldan gelir gelmez ödev yapıyorum ve biraz internetten oyun oynuyorum geçen gün çok uzak bir arkadaşım tam 2 yıldır görmediğim arkadışımla

  4 saatt yazıştık ama ilk defa oldu yoksa asla bu kadar uzun süre kalmam bunu yüzüme her seferinde vuruyo bn 12 yaşındayım babam 55 yaşında ama inanılmaz derece eski kafalı her seferinde ne olsa her şeyin suçlusu benim annemle tartışırız ama 30 dk sürmez bile ama hemen araya babam girer bu beni deli ediyor nolur bi yol bi çıkar yol gösterin bana nasıl davranmalıyım bi söyleyin nolurrr

 6. Recep Murat diyor ki:

  Sevgili Gençler,
  Genelde anne- babaların çoğu büyük çocukları kardeşlerine örnek olmaları, onlara bakmaları, küçük kardeşlerin yanlışları çoğu zaman büyük kardeşlerden öğrendiklerini veya örnek aldıklarını düşünürler. Hatta kardeşi olduğunda büyük çocuğu artık gerçekten büyümüş olarak görürler. Ve büyük oranda ilgileri, zamanları daha çok küçük kardeşe yöneldiğinden atalarımızın da tabiriyle “pabucu dama atılan” büyük kardeş ikinci planda kalır. Tüm bu gelişmelerden sonra büyük kardeş artık kendinin sevilmediğini, önemsenmediğini düşünür. Halbuki kendisi dünyaya geldiğinde bugün kardeşi için yapılanlar kendisi için yapılıyordu ama maalesef onları hatırlayamayacak kadar küçüktü.
  Kesinlikle normal hiçbir anne-baba çocuklarından nefret etmez, onları sevmekten kendini alamaz, belki sevgisini açıkça ifade edemeyebilir, belki bazen haklı veya haksız kızabilir ama asla sevmekten vazgeçmez.
  Bizde 2 yaşındayken kardeşimiz gibi hatalar yapıyorduk ama küçük olduğumuzdan hoş görüldük ancak şimdi büyüdük aynı hataları yaptığımızda uyarılıyoruz ancak 2 yaşındaki kardeşimiz yaptığında hoş görülüyor çünkü o hala çok küçük. Bir gün o da büyüyecek ve gerek abisi, ablası ve gerekse de annesi, babası tarafından uyarılacak. Ama büyüdüğümüzde biz iyiki de kardeşim varmış diyeceğiz; kardeşimiz de iyiki de abim, ablam varmış diyecek.
  O nedenle şu yaşlarda yaşadığımız geçici sıkıntılar yüzünden birbirimizi kırmayalım, gerçekleri gerek babamıza, annemize hatta anlayacağı şekilde küçük kardeşimize de anlatalım. Ama bu yanlış anlamalardan dolayı ne kardeşimize düşman olalım ne de anne-babamıza…Emin ol bir gün evlendiğinde ve çocukların olduğunda onları daha iyi anlayacaksın…

 7. umay diyor ki:

  ben bababamla sürekli tartışıyorum ne yapa bilirim 2 yaşında bir kız kardeşim var onun hatalarınıda benim hatam gibi görüyo bana diyoki barışmak için barışalım bidaha öyle yapmayalım diyo kabul ediyorum ama yine yapıyo ve bu beni çok üzüyo bunun için ne yapmam gerekiyo.

Yorum Yapın