Bahar Sendromundan 9 Adımda Kurtulun

PRATİK SAĞLIK | | 23 Mart, 2010 | 3.115 kere okundu

Baharın gelmesi ile beraber havadaki ısı ve nem oranının değişmesi birçok insanın hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Yorgunluk, bıkkınlık, çok uyuma isteği, dikkat dağınıklığı vs gibi çeşitli olumsuz durumlarla karşılaşabiliyor insan.

Bahar sendromunun etkisini azaltmak için şunları uygulayın:

1. Aç karınla günlük egzersizlerinizi yapın ve 15-25 dakika arası hafif tempolu yürüyüş yapmaya çalışın.

2. Sağlıklı beslenme, dikkat etmeniz gereken en önemli husustur. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu unutmayın. Kahvaltınızı mutlaka yapın.

3. Sabah kaklınca bir bardak ılık su için ve bir de elma yiyin. Kayısı da yiyebilirsiniz.

4. Günlük su tüketiminize dikkat edin. En az 3 litre su içmeye çalışın.

5. Bulunduğunuz yeri havalandırmayı ihmal etmeyin. Birkaç saatte bir başınızı camdan dışarı çıkararak on defa burnunuzdan nefes alın, ağzınızdan verin.

6. Eğer devamlı oturuyorsanız, uzun süre aynı pozisyonda kalmayın. Saatte bir yerinizden kalkın. Küçük egzersizler yapın. Ayrıca günde bir kaç defa abdest alın. Bedenen ve ruhen zindelik kazanır ve rahatlarsınız.

7. Çok yağlı yemelerden ve hamur işinden uzak durun. Daha çok sebze yemeklerini tercih edin. Salatayı bol bol tüketin.

8. Uyku düzeninize dikkat edin. Erken yatıp erken kalkın. Ayrıca gece uykusunu ikiye bölmenin insan psikolojisinde olumlu etkileri vardır. Eğer gece kalkarsanız o vakitte yapılacak en güzel şeyin, Teheccüd namazı kılmak olduğunu hatırlatalım.

9. Vaktinizi boşa harcamayın. Bilgisayar ve televizyon başında fazla zaman geçirmeyin. Yorğunluk, bıkkınlık, mutsuzluk gibi olumsuz durulmada dinlendirici ve sizi mutlu edici aktiviteleri artırın. İş yükünüzü hafifletmeye çalışın.

Kaynak:www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın