Başarı ve Başarısızlıkta Aile Yaklaşımının Etkisi

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 09 Aralık, 2010 | 4.441 kere okundu

Okul başarısında anne-babanın çocuk üzerindeki olumlu veya olumsuz etkisi gözardı edilemez. Anne baba çoğunlukla çocuklarına karşı şu  tutumları geliştirebiliyor:

1- Çocuğunu en iyi şartlarda ve imkanlarda okuması için her şeyini seferber eden anne babalar çoğunlukla çocuğun ders başarısı noktasında yüksek beklentiye girebiliyor. Beklediğini çocukta göremeyen ebeveyn baskıcı oluyor ve eleştirileri oklarını çocuğa atmaktan çekinmiyor. Dolayısıyla anne babasının bu tutumu karşısında çocukta da yüksek bir kaygı durumu ortaya çıkıyor.  Bu tutumdan etkilenen çocuğun başarısı da olumsuz yönde etkileniyor.

2- Bazı anne-babalar tamamen korumacı ve gevşek bir tutum sergilemeyi tercih ediyor. Bu anne babalar da çocuklarına yardım ettiğini düşünüyor çoğunlukla. Çocuklarının yapması ve göğüslemesi gereken tüm sorumlulukları kendileri üstleniyor  (hatta izin verilse çocuklarının yerine okula bile gitmeyi göze alırlar:). Günün birinde bağımlı, kendi ayakları üstünde duramayan, öz güveni düşük, başarısız, pısırık ve korkak bir çocuk portresi çıkıyor ebeveynin karşısına.

3- Bazı anne babalar ise çocuğu sürekli azarlamayı tercih ediyor. Onun başarısı ve güzel hallerinden çok başarısızlıklarına ve onda sevmedikleri birkaç davranışa odaklanıyorlar. Tabir yerinde ise bu tipler, pire için yorgan yakan bir tavır sergiliyor. Bu yaklaşımlarıyla çocuklarını şımartmadıklarını düşünerek kendilerini avutuyorlar. Fakat daima aşağılanan ve azarlanan çocuk bu tavır ve tutumlara ne kadar dayanabilir ki… Sonuçta kendine güvensiz, ailesinden kopuk, ne yapacağını bilemeyen bir çocuk portresinin ortaya çıkması an meselesi oluyor.

Çocuğu ile güzel iletişim kurabilen, ona rehberlik eden,  saygı duyan, değer verdiğini her zaman ona hissettire…anne babalar başarılı ve hayata güvenle bakan çocuklar yetiştirebiliyor.

Sonuç olarak çocuk eğitiminde kilit nokta dengeli bir tutum sergilemek.

Bir rica:Çocuğunuzu eğitirken hangi yaklaşım tarzını benimsediğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın