Bebek Sonrası Eşinizle İletişimi Güçlendirin

EVLİLİK ve İLETİŞİM | | 07 Ocak, 2011 | 4.247 kere okundu

Çocuk dünyaya geldikten sonra bazı anneler kendilerini bebeklerine fazlasıyla adar. Evde bütün ilgiyi üzerinde hissetmeye alışan bey bu durumda ikinci planda kaldığı, daha az sevildiği düşüncesiyle gizli bir bunalım yaşayabilir.

Erkeğin bu dönemde sessiz kalmayı tercih etmesi, kapalı bir kutu haline gelmesi sorunları artırıcı rol oynar. Eşiyle güzel bir diyalog kurup sorununu paylaşamadığı için erkek hiç istenmeyen davranışlar gösterir. Çift, evliliklerinde kırıcı tartışmaları, suçlamaları daha sık yaşayabilir.

Karı-koca arasında doğum sonrası gündeme gelen fiziksel uzaklaşma, evlilikte manevi yakınlaşmayı artırma çabasıyla ve iyi bir iletişimle telafi edilebilir. Hanımlar, ev işleri, çocuk bakımı ve eş olma bilinci konusunda dengeli davrandığında çocuk evlilikte hem tatlı bir paylaşım hem de eşleri birbirine bağlayan birleştirici güç olabilir.

Bebek Sonrası Yapılması Gereken 15 Şey

Çocuğun doğumundan sonra eşini de ihmal etmek istemeyen annelere tavsiyelerimiz şöyle:

1 • Bazı anneler çocuğun bakımına erkekleri karıştırmak istemez. Kadın böyle yaparak hem kendi yükünü arttırmış olur hem de bir zaman sonra eşi tarafından yalnız bırakıldığı duygusuna kapılır. Bu sebeple hanımlar çocuk bakımı konusunda eşinden destek almayı ihmal etmemelidir. Eşini çocuk bakımına ortak ederek yükünü hafifletmeli ve evliliğinde meydana gelebilecek olumsuzlukları bertaraf etmelidir. Mesela, anne çocuğun altını değiştirirken baba mamayı hazırlamaya yardımcı olabilir veya çocuğun elbiselerini eşler beraber giydirebilirler.

Baba Yardım Etmek İstemezse

Çocuğun bakımını tamamen hanımların görevi olarak kabul eden beylere ise baskı yapılmamalı, anneye yardımda bulunduğu anlarda olumlu sözlerle evin reisi takdir edilmelidir. Böylelikle bir dahaki sefere yeniden anneye yardımda bulunma konusunda daha hevesli davranabilirler.

Evlilikte yaşanılan güzellikler daha çok paylaşılmalıdır. Kadın çocuğu ile ilgilenirken yaşadığı güzel duyguları akşam eşi ile paylaşabilir.

2 • Hanımlar çocuğu ile yaşadığı güzel anlara eşini ortak etmeye özen göstermelidir. İlerleyen yıllarda erkeğin ilgili bir baba olmasında bebeklikte yaptıklarının etkisi önemli bir role sahiptir. Çocuğuyla hoş bebeklik anısına sahip bir baba, evladı kaç yaşına gelirse gelsin onunla daha çok ilgilenme eğilimi hisseder. Öte yandan çocuklar öz bakımları konusunda kendileri ile ilgilenmiş yetişkinlere daha kuvvetli duygularla bağlanırlar. Anne ya da baba çocuğun bakımından uzaklaştıkça çocuktan duygusal anlamda puan kaybedecektir.

3 • Hanım eşini uğurlamayı ve akşamları kapıda karşılamalıyı ihmal etmemeli ve 15-20 dakika eşi ile güzel konularda hasbihal etmeye özen göstermelidir.

4 • Eşler yemeklerini beraber yemeye ve ibadetlerini cemaatle yapmaya dikkat etmelidir.

5 • Eşler özellikle hanımlar ev işleri ve çocuk bakımı dışında eşi ile geçireceği hoş ortamlar oluşturmayı hedeflemelidir.

Baba Çocuğu İle İlgilenirken Eleştirilmemeli

6 • Erkek çocuğu ile ilgilenirken yaptığı hatalar hoş görülmelidir. Anne eşini yaptığı hatalardan dolayı suçlamamalı onu çocuk bakımı konusunda desteklemelidir.

7 • İyi bir ebeveyn olmak için eşlerin, çocuk bakımı ve eğitimi konusunda birlikte eğitici kitaplar okumaları, seminerlere katılmaları gerektiğinde de uzman desteği almaları, bilinçli aile olmaları konusunda fayda sağlar.

8 • Çocuk doğmadan önce eşle birlikte yapılan aktivitelere yeniden başlama niyetinde olunmalıdır. (Mükemmeliyetçiliğe gerek yok; yapabildiğiniz kadarıyla…)

9 • Evlilikte fiziksel teması her dönemde dengeli tutulmaya çalışılmalı. Sağlık problemi oluşmuşsa derhal tedavi yoluna gidilmeli. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da evlilikte fizikselliğin, duygusal bağları da besleyen önemli bir unsur olduğudur.

10 • Bazen yakınlardan bebeğin bakımı konusunda destek alınabilir ve eşler birlikte özel bir gün yaşayabilmek için kendilerine fırsat oluşturur.

11 • Çalışan bir hanımın, annelik ve eş olma dengesini tutturabilmesi önemli. Aksi takdirde kadın, evlilikte ve anneliğinde sorun yaşayabilir.

12 • Eşler evlilikte gücün “birliktelikten” kaynaklandığını unutmamalı. Her konuda eşlerin birbirlerinin desteğini alması ve paylaşım alanlarını artırması önemlidir.

13 • Hanımlar suçlama yerine sorunun çözümüne odaklanmalı.

14 • Hanımlar tamamen eve kapanmamalıdır. Çevresi ile, komşuları ve akrabaları ile ilişkisini devam ettirmelidir. .

15 • Evliliği ayakta tutan sevgi, saygı ve hoşgörüdür. Eşler, ebeveyn olarak çocuğuna gösterdiği sevgi, ilgi ve hoşgörüyü hayat arkadaşına da göstermeyi ihmal etmemelidir. Anne-baba ve çocuktan oluşan sevgi üçgeninin her köşesi doldurulmalıdır. Zira bu sağlıklı, sıcak bir yuvanın vazgeçilmezidir.

Çocuğunuzu büyütürken ailenizdeki sevgiyi de büyütmeyi ihmal etmeyin.


Bebek Öncesi İletişim İyi Olmalı

Uzman Psikolojik Danışman Osman Hatun’un bebek sahibi olan çiftlerin yaşayabilecekleri sıkıntılarla ilgili görüşleri şöyle: “Kadın ile erkek arasındaki ilişkinin seyrindeki değişimler kadının hamile olduğunu anlamasıyla başlar. Burada tabii ki kadın ve erkeğin çocuklarının olmasına atfettikleri anlam çok önemlidir. Bu anlam karı kocanın birbirini ihmal etmesinde önemli bir etkendir. Eğer daha önce yani çiftin çocukları olmadan önce karı koca arasında sağlıklı bir ilişki-iletişim yoksa, evliliklerini sadece gelenekleri ya da dünya görüşleri gereği devam ettiriyorlarsa ve aralarında güçlü bir sevgi bağı yoksa eşler arasındaki sağlıksız ilişkinin aracı bu kez, dünyaya yeni gelen çocuk olabilir. Eşler birbirlerinden alamadıkları sevgi ihtiyacını çocuklarından almaya çalışır ve onlara daha fazla odaklanırlar. Bu da eşlerin birbirini ihmal etmesine; ihmal ise kısır döngüsünün oluşmasına sebebiyet verir. Dünyaya gelen bebekteki bazı kalıtımsal, gelişimsel fiziksel ya da zihinsel sorunlar çocuğun fiziksel görünüşünün anne ya da baba tarafından beğenilmemesi ve eşlerin bu sorunlardan dolayı birbirlerini suçlamaları da eşler arası ihmale yol açabilir.

Baba Adayı Annedeki Değişimlerin Geçici Olduğunun Farkında Olmalı

Hamile olduğunu öğrenmesiyle birlikte karnındaki çocuğa karşı yoğun ilgi ve sevgi duyması hatta bu sevginin kadının gündelik yaşamını ve düşünce dünyasını sarması, dolayısıyla kadının eşine olan ilgisinin azalması normal kabul edilir. Burada kocanın hamile olan eşinin psikolojisini bilmesi, ona zaman tanıması ve hamilelikte ve sonrasında eşinin yanında olması karı koca arasındaki ilişkiyi daha da güçlendirecektir.”

Neslihan BEYHAN’ın bu yazısı Mart 2010 tarihli SEMERKAND AİLE DERGİSİ’nin 54. sayısında yayınlanmıştır.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın