Bende Gördüğün Olumsuz Özellikleri Sayar mısın?

ÖRNEK DAVRANIŞLAR | | 03 Mart, 2022 | 10.688 kere okundu


Fazilet Hanım, kendisine güzel sözler söyleme âdeti olmayan eşine bir gün, karşılıklı olarak beğendikleri ve beğenmedikleri yönlerini birbirlerine söylemelerini önermiş ve önce kendinden başlayarak “Bende gördüğün olumsuz özellikleri sayar mısın?” diye sormuş. Eşinde gözlemlediği hataları bir çırpıda sıralayan Mehmet Bey’in sözlerini şöyle aktarıyor Fazilet Hanım:

“İlk olarak, biraz önce kapının arkasında gördüğü örümcekten başladı ve açtı ağzını yumdu gözünü. Ceviz kabuğunu bile doldurmayacak bir sürü ayrıntıya, küçük meselelere girdi. Üstelik saydıklarının çoğunda benim hatam yoktu. O kadar çok şey sıraladıktan sonra yorulduğundan olsa gerek ‘Daha sayacağım çok şey var ama bu kadarı yeter’ diyerek sustu.

Daha sonra kendisine ‘Hiç darılma, şimdi ben de senin suçlarını sayacağım. Bak, ben senin sözünü hiç kesmedim; sen de susarak dinle’ dedim. Sessizce dinlemeye hazırlandı. Benim de onun hatalarını sayacağımı düşünüyordu.

‘Allah senden razı olsun’ dedim önce. ‘İçki içmedin, kumar oynamadın, çocuklarımızı açıkta bırakmadın, evini ihmal etmedin. Beni dövmedin, kovmadın. Allah senden bin kere razı olsun; benimki bu kadar’ dedim ve sustum. Mehmet Efendi hiç ses etmedi, kafasını yere eğdi. Mahcup oldu ve kalkıp gitti. O an sadece utandı, hiçbir şey değişmeyecek sandım ama daha sonra bu konuşmamızın çok faydasını gördüm. Yıllardır bana ‘Allah razı olsun’ dememiş olan eşim, ‘Allah razı olsun’ demeye başladı. Güzel tavırlarımı gördüğünde teşekkür etmeyi ihmal etmedi.” (Gönderen: Fazilet Hanım)

NOT:

Değerli okurlarımız,“Mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır”, sloganıyla yeni bir uygulama başlattık.Evliliğinizde uygulayıp da sizi/eşinizi mutlu kılan davranışları paylaşarak, mutluluğunuzun başka ailelere de örnek olmasını ister misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise sizi mutlu eden örnek davranışları kısaca yazarak aile@ailedanismanim.com adresine e-mail atmanız yeterli.

Paylaşmak Güzeldir

4 Yorum

 1. glsm diyor ki:

  aslında bir de şöyle bir şey var. allah razı olsunlu cümleyi kullanınca narsist kişiliği tetiklemiş de olabiliriz. yani ben denedim. birkaç gün sürüyor o mahcubiyet kendini beğenmişlik başlıyor bu sefer. neden insanlar konuşarak anlaşamaz ki. konuşma esnasındaki söz tutarlılığına neden sadık kalınmaz ki… bence denk evlilik kolay kolay denk gelmiyor.

 2. OZKAN diyor ki:

  merhaba,
  fazilet hanımın anlattığı durumu,ben bir kaç haftadır düşünüyordum,eşime uygulamayı düşünüyorum.kalem ve kağıt vereceğim ona ve sadece yazmasını isteyecğim.yaz lütfen nedir problemimiz en büyükten en küçüğe kadar yaz diyeceğim.hangi yönlerim yanlış onlarıda yaz diyeceğim.umarım 1 taneden başka yazamayacak olsun.

 3. songül diyor ki:

  merhaba,
  faizlet hanımın hikayesi benim çok hoşuma gitti. akşam eşime bende sunacağım böyle bir teklif. bakalım eşim ne diyecek

 4. RUHİ FEDAKE diyor ki:

  Fazilet Hanım’ın hikayesini okuyunca gözlerin doldu. Ancak benim de düşüncem şu olmuştur:”Keşke (uygun bir dille) benimle derdi sıkıntısı neyse, benden beklentisi neyse bana söylese ” Bazen ufacık tefecik beklentiler, sıkıntılar söylemeye söylemeye, içine ata ata birikiyor ve çok kötü bir şekilde patlak veriyor.Hatta boşanmayla bile sonuçlanabiliyor. Sebebe bakıyorsunuz eften püften şeyler.. Ama eşler birbirine fırsat vermemiş..Kendini anlatacak, anlayacak fırsat verilmemiş…Oysa o an veya en uygun zamanda söylense, eşler de çok alıngan olmasa… Amaç birlikte huzurlu mutlu bir hayat sürmek değil mi?

Yorum Yapın