Bilgisayarcıya Kız Verilir mi?

HAYAT AKADEMİSİ | | 21 Eylül, 2011 | 7.119 kere okundu

Doktor mesleğimi öğrendikten sonra “İçkisi kumarı olana, karı kız işleri olana bir de bilgisayarcıya kız verilmez” dediğinde ne kadar şaşırdığımı her halde tahmin edersiniz. Zararlı alışkanlıkları olana kız verilmemesi genel bir prensiptir, fakat bilgisayarcılığın zararlı bir alışkanlık olarak bilinmesi beni şaşırtan. Cı-Ci eklerinin türkçede kelimeye o cismi satan manası yüklemesine rağmen burada bilgisayarcı onunla çok ilgilenen manasına geliyor. Bilgisayar mühendisine veya bilgisayar programcısına kız verilmez denmeyeceği için, aynı zamanda anlamı zayıflatma amacıyla kullanılan bir terim. Bilgisayar uzmanlığını veya bilgi teknolojisi konusunda çalışmayı veya bilgisayar programcılığını ben de herkesin olmayı isteyeceği çağın mesleği zannederdim.

Gelişmişlik Düzeyi mi?

Gelişmişlikten bahsederken kaç kişinin bilgisayar kullandığına bakılır ve kişi başına düşen bilgisayar sayısının yüksek olması gelişmişliğin göstergesi kabul edilir. Şaşkın şaşkın bunları düşünürken doktor ağzından baklayı çıkardı. Kendisinin kocası da bilgisayarcıymış ve kendisinden çok bilgisayarı ile ilgilenince ayrılmış ve dul kalmış. Kendisinin bir oğlu var. Onun için doğum yapmak üzere hastaneye gittiğinde bile eşi olacak o bilgisayarcı bilgisayar başındaymış.

Bilgisayarın sadece bilgi saydığı dönemlerde buna benzer problemlerimiz yoktu. Ne zaman ki bilgisayar, oynanmaktan bıkmayan bir oyuncak, saatlerce sohbet edebilen bir dost, istediğin herşeyi bulabileceğin bir kütüphane ve içine girdikçe seni çeken bir tılsım küpü haline geldi, bu tip problemler baş gösterdi.

Bilgisayar Hastalık Olmasın

Gün geçmiyor ki gazetelerde, dergilerde bir “doktor vak’ası” okumayasınız. ABD ‘ de çocuklarını ve kocasını ihmal ederek saatlerce ve günlerce chat yapan bir kadının kocası, evi ile ilgilenmesi için hanımına yaptığı ikazların fayda vermediğini farkedince sorunu hukuki yollara başvurarak karısını mahkemeye vermek suretiyle çözmek zorunda kalmış. Mahkeme itirazı haklı bulmuş ve incelemeler sonucunda evine çocuklarına bakmadığı, evin her tarafı kir içerisinde iken kendisinin chat yaptığı, bilgisayarın bulunduğu oda tertemiz iken, evin diğer kısımlarına pislikten girilemediği anlaşılmış.

Mahkeme kadının belli dönemlerde chat yapmasında ve annelik kursu görmesine karar vermiş. İngilterede iki fantazi düşkünü ise chat ile tanışıp daha görüşmeden evlenmeye karar verirler ve evlilik için bütün hazırlıklar tamamlanır. Birbirlerini ilk olarak nikah günü imzaları attıktan sonra görürler. İyi cesaret doğrusu. Bir fantazi yaşamak uğruna masaya konan bir ömür ve düşüncesizce söylenen bir kelime “Rest”. Böyle bir evlilik bir ömür sürerse tabii. Benim de sabıkam bu konuda kabarık. Eski ev arkadaşıma bilgisayar kullanmayı ve chat yapmayı öğretmiştim. Aradan bir sene geçince bir baktım. Gece sabaha kadar chat yapmaya, gündüz akşama kadar chat arkadaşlarıyla dolaşmaya başladı. Bir dönem vazgeçirmeye uğraştım beni dinlemedi bile. En son kredi kartları borcundan dolayı başı belada idi.

Bilgisayar Hayatı Olumsuz Etkilemesin

Araştırmalara göre bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu rahatlıkla karşı tarafa yalan söyleyebiliyor. Bilgisayar sayesinde içine kapanık ve kişiliği tam oturmamış insanlar birden toplumda sanal bir sosyalleşme şansı yakaladılar. Diğer insan ile yüzyüze gelme kaygısındansa kimsenin olmadığı bir yerde ve rahatça konuşma ve istediğini söyleme şansı elde ettiler.

Artık mahalle aralarında taşlardan kale yaparak futbol, demiri eğip tahtayla beraber pota tasarlayarak basketbol oynayan, rulmandan bilyalı araba yapıp ona binen, hırsız polis oynayan, plastik tesisat borularından tabanca ve kağıttan mermi yapan çocuklar görmüyoruz. Ne gerek var bunlara evdeki bilgisayarda FIFA, NFS, QUAKE yüklü nasıl olsa. İlla da tasarım yapmak istiyorsan FLASH, DREAMWEAVER, Visual Basic kullanabilirsin. Arkadaşlarınla sohbet etmek için MIRC ve ICQ kullanabilirsin.

İş icabı bir avukatla, mühendisle, doktor ile tanışıyoruz, adam bilgisayar kurdu olmuş hatta bazısı mesleğini bırakmış bilgisayarcı olmuş. Bu toplumda herkes bilgisayar ile uğraşırsa tahminim o toplumda, bilgisayarı evimizde kullanmak için lazım olan elektriğin gelmesi için çalışan olmayacak. Fırıncı frırında chat yaparken çiftçi tarlada bir programla uğraşırken biz evde açlıktan ölecek miyiz acaba. Peki ya polisler de evlerinde oyun oynarken hakimler de mahkeme sırasında internette surf yaparsa halimiz nasıl olur? Bu durumda işadamlarına da e-ticaret yapmak düşer.

Hayatı Sanal Yaşama Şekli

E-posta ile başlayan yeni terminoloji e-ticaret e-bussiness e-reklam e-devlet diye devam edince sonunda insanın da e(elektronik) olacağını nerden bilebilirdik. Galiba yeniliklere biraz fazla açığız. Ya da yenilikleri biz birer yanılgıya dönüştürüyoruz. Biraz otokontrol ve yeniliklere karşı faydacı bir yaklaşım sorunu çözer. Şunu unutmamalıyız ki; bilgisayarın güzelliği insana işlerinde yardımcı olmasındandır. Bilgisayarın herkes için iş olması ise toplumsal bir sorundur.

Bana gelince, çeşitli bilgi-işlem bölümlerinde sorun çıkınca sabaha kadar uğraştığımız internette yoğun araştırma yaptığımız güneşin ilk ışıklarını görünceye kadar program yazdığımız oluyor. Otokontrolün dışarısına çıkmamaya çalışsak da zaman zaman bizi sevenleri ihmal ettiğimiz, yemek daveti için gecenin onikisinde arkadaşa gittiğimiz oluyor. Bekar olsaydım “Kız verilir” derdim. Ama kız verilmez mi ne?

Paylaşmak Güzeldir

2 Yorum

  1. kader diyor ki:

    kesinlikle doğru.. Bilgisayarcıya asla ve asla kız verilmezz.. benim eşim bilgisayarcı,yani işi gereği bilgisayar ile ilgileniyor.
    fakat,sadece iş ile kalsa iyi,maalesef sabaha kadar bilgisayar kullanıyor.ve beni çoookkkk ihmalediyor.eşim sanki üstüme kuma getirmiş gibi,hayatında sadece bilgisayar var.
    Tüm bekarlara duyurulur, ya bilgisayarcı iel evlenmeyin yada evinize internet almayın..

  2. hülya diyor ki:

    Güzel bir yazı olmuş. Ben de bilgisayar mühendisiyim ama bu birbirini tanımayan insanların chat yapmasını vs konularını çok yadırgıyorum. Faydalı olanı faydasız hale getiriyor insanlar. Yazık geçen zamana..

Yorum Yapın