Birlikte Çıkılan Seyahatler Aileyi Yeniler

EVLİLİK ve İLETİŞİM | | 22 Mayıs, 2012 | 4.709 kere okundu

Ailece yapılan seyahatler, eşler arası iletişime ve çocuk eğitimine ciddi katkılar sağlıyor. Aile bütçesine göre akıllıca düzenlenmiş geziler, fertlerdeki aidiyet duyusunu pekiştiriyor, aileye kimlik kazandırıyor ve neticede ortaya daha mutlu ve uyumlu bir aile çıkıyor.

Evlilik çiftlere hayatı her alanda paylaşma imkânı tanır. Gün geçtikçe “Benim söylediklerim, benim tercihlerim” gider, bunun yerine “bizim tercihlerimiz” anlayışı hakim olur ailede. Tatiller, birlikte yapılan seyahatler, gezintiler “biz” anlayışını daha fazla pekiştirme ortamı oluşturur. Geride konuşulacak hoş anlar, hatıralar bırakması da cabasıdır.

Seyahatin insan hayatındaki olumlu etkileri Peygamberimiz’in (s.a.v) “Yolculuk yapın, sıhhat bulursunuz” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned) hadisinde veciz bir şekilde dile getirilmiş. Bu sıhhat beden sağlığımız açısından olabileceği gibi gönül ve ruh dünyamızdaki olumlu değişimler olarak da zuhur edebilir. Evli çiftlere danışmanlık yapan Psikiyatr Sefa Saygılı tatillerin aile birliğini artıran önemli fırsat anları olduğunu vurguluyor. “Tatil ve yolculuklarda eşler hem fiziki olarak hem de duygusal, ruhsal ve fikri boyutta bir arada olma imkanını yakalarlar. Duygusal ve ruhsal birliktelik ise asıl vurguladığımız niteliktir. Eşler sosyal hayatı ne kadar çok paylaşırlarsa aralarındaki yakınlık, arkadaşlık ve dostluğun derecesi o kadar yüksek olur. Bir çiftin birlikte yapabileceği pek çok şey vardır: Pikniğe gitmek, alışverişe çıkmak, birlikte yürümek, deniz kıyısına gitmek, seyahat etmek, seminer, konferans, fuar, sohbet türü organizasyonlara katılmak, hacca veya umreye gitmek, manevi atmosferi olan mekanları ziyaret gibi…

Seyahatlerde yakınlık ve sıcak sevgi atmosferini temaşa eden elbette yalnızca eşler olmuyor. Çocuklarda da ailece yapılan etkinliklerden özellikle de tatil ve seyahatlerden sonra çok önemli pozitif sonuçlar görülüyor. Yolculuklar çocuklarımıza kazandırmayı hedeflediğimiz yardımlaşma, paylaşma, dürüstlük, tefekkür, geçmişini tanıma, çevre duyarlılığına sahip olma gibi olumlu davranışları edindirmek için de önemli fırsatlar sunar. Ailece yaptıkları geziden sonra Elif’in hissettikleri bu bilgilerimizi pekiştirir mahiyette. Birlikte yaşadıkları en kaliteli anların tatillerde gerçekleştiğini söyleyen Elif “Aynı arabanın içinde günlerce yapılan gezilerde, hoşlanmasam da başkalarının sevdiği parçaları dinlemeyi, bacaklarımın üzerine konan ayaklara tahammül etmeyi, her şartta kitap okunabileceğini, yedi kişinin dört yataklı bir karavana nasıl sığdığını, kısacası paylaşmayı, fedakarlığı ve belki de en önemlisi sevginin yeryüzündeki en büyük güç olduğunu öğrendim” diyor.

Yolculuğa Çıkmadan Önce Bunlara Dikkat Edin

Her ne kadar yolculuğun neticesi sıhhat olacaksa da bazı sıkıntılarının olabileceği de göz ardı edilmemeli. Planlı, programlı ve bilinçli olarak davranmak seyahatlerimizden daha fazla fayda elde etmemizi sağlayacaktır. Diyelim ki memleketinize, akraba, eş-dost, anne-baba ziyaretine gideceksiniz; güzergah üzerinde gezmeye, görmeye değer bulunan doğal ve tarihi güzelliklerimizi, manevi mekanlarımızı da ziyaret etmeden geçmeyin. Gideceğiniz istikametin özelliklerini önceden araştırın ve bir plan çıkarın. Böylece yolcuğunuz daha çok renklenecektir. Yolda okumak üzere kitap almayı ve gördüklerinizden çarpıcı olanları not almak üzere küçük bir defter bulundurmayı ihmal etmeyin. Ailenizle hatıra fotoğrafları çektirin ya da video kaydı alın.

Tüm bunlar aile kimliğinizi daha da güçlendirecek, hem çocuklar hem de anne-baba açısından olumlu etkileşim alanları oluşturacaktır. Anne babalar yolculukta çevreyi kirletmemeye özen göstermek, ihtiyaçlar esnasında birbirlerine öncelik tanımak, saygı, sevgi ve nezakette birbirlerine her zamankinden daha itinalı davranmak suretiyle öncelikle kendi iletişimlerine güç katmış olsalar da çocuk eğitimi noktasında da önemli mesafeler kat edeceklerdir. Böyle bir ortamda çocuklar ruhen ve bedenen daha sağlıklı, insana ve çevreye karşı duyarlı fertler olarak yetişme imkânı bulurlar. Bu durum ise pozitif bir döngü içerisinde, bu sefer de iyi anne-baba olmanın mutluluğu olarak, tekrar anne-babaya döner ve onlara başka bir nimeti daha yaşatmış olur.

Büyüklerimiz bir insanı iyi tanınmanın üç şekilde mümkün olduğuna dikkat çekmiştir: Komşuluk yapmak, alışveriş etmek, birlikte yolculuk yapmak. Evlilikte kaliteli iletişimin temelinde, eşlerin birbirlerini iyi tanımaları esastır. Dolayısıyla, birlikte yapılacak seyahatler özellikle yeni çiftlere birbirlerinin kişiliğini daha yakından tanıma ve anlama imkânı sağlayacaktır.

Seyahatin evliliğe olumlu etkileri çok olmakla birlikte yol masrafı, ihtiyaçlar vs. düşünüldüğünde dikkatli olmakta yarar var. Kaş yapalım derken göz çıkarılmamalı ve aile bütçesini sarsacak, ilişkileri negatife dönüştürecek harcamalardan kaçınılmalı. Ayağımızı yorganımıza göre uzattığımızda, nasibimize düşeni alabilir ve ailemizle huzurlu vakit geçirmiş oluruz. Şimdiden iyi yolculuklar…


Neslihan BEYHAN’ın bu yazısı Ağustos 2008 tarihli SEMERKAND AİLE DERGİSİ’nin 35. sayısında yayınlanmıştır.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın