Biz Anlaşabilir miyiz?

SORU BANKASI | | 07 Şubat, 2011 | 4.380 kere okundu

SORU:

Merhaba.

Eşimi yeni tanımaya başladım. İnatçı bir yarpıya sahip. Ben de ısrarcı bir insanım. istediğim bir konuda istediğimin olmasını istiyorum. Mesela telefonu kapatırken, pat diye kapatma, bir isteğin var mı diye sor, kapatabilir miyim de, diyorum. Ama fıtratıma ters diyor ve inat ederek böyle kapatmıyor. Hadi görüşürüz diyor o kadar. Bu canımı çok sıkıyor. Biz anlaşabilir miyiz hala anlamadım??? Ne olur birşeyler söyleyin. SDRMUŞ / 21 09 2010

CEVAP:

Merhaba,

Hayatımızı değiştiren çizgi diye tanımladığımız evliliğin ilk aşamsındasınız. Evlilik öncesinde yaşanan bazı sıkıntıları siz de yaşıyorsunuz. Bu normal bir süreç. Siz de telefon bir başkasında bu farklı konular olabiliyor. Bu gerçekten birbirinizi tanıdığınızın göstergesi.

Evlilikte çifler başarıya bu tür uyuşmazlıkları olgun bir yaklaşım sergilemek suretiyle ulaşılabiliyor. Size tavsiyem, kadın psikolojisi ve evlilik psikolojisi ile ilgili bilgi birikimizi artırmak. Bunun için Prof. Dr. Nevzat Tarhan hocanın kitaplarını tavsiye edebilirim. Ayrıca sitemizdeki yazıları da eş adayınızla beraber okursanız yaşayabileceğiniz sıkıntıları fırsata dönüştürebilirsiniz.

Her iki tarafın değişime ve gelişime açık olması önemli. Eşinizde sevmediğiniz bir davranışın değişmesi için zaman ihtiyacınız var. Çünkü değişim bir an da gerçekleşmez. Siz kendinizi ona güzel ifade edin yeter.

Bunlar evliliğe mani olacak sıkıntılar değil. %60-70 ve üzeri bir uyum söz konusu ise sonrun yok.

ailedanismanim

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın