Boşanan Bir Anneyim, Kızımla İletişim Kuramıyorum

SORU BANKASI | | 11 Şubat, 2015 | 3.269 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

Merhabalar,Öncelikle şimdiden çok teşekkür ederim.8 yaşında bir kızım var.3 yaşlarındayken babasıyla ayrıldık. 4 yıldır da başkasıyla evliyim. Tatillerde babasının yanında oluyor. kızımla hiçbir konuda anlaşamıyoruz. Hiçbir şeyden memnun olmuyor. Çok inatçı. İnadını yıllardır ne yaptıysam kıramadım. karsıma alıp defalarca güzel güzel konuştum. Ama  yine de beni hiç dinlemiyor. Bir şeyi ne kadar çok isterse istesin onun uğrunda hiç çabası yok. Almayacağım dediğimde almazsan alma gibi laflar soyluyor. Onu sevmediğimi düşünüyor. Dili bana karşı çok uzun. Ne  yaptıysam başa çıkamadım. Ben tek kelime etsem karşımda kocaman bir kız olup beni azarlıyor. Ve buna benzer birçok daha sorunumuz var. bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.  

 

Merhaba Canan Hanım,

Boşanan ailelerde çok sık rastlanan problemlerden birini yaşıyorsunuz. Anne babalar birbirinden boşanırken maalesef çocuklarından da boşandığını zannediyor ve sanki onunla ilgili tüm sorumlulukları bitmiş gibi davranabiliyor. Muhtemelen kızınız bu boşluktan faydalanarak gerek sizi ve gerekse de babasını bu anlamda kullanıyor olabilir. Çünkü genelde gerek anne veya baba çocuğa kendini sevdirmek ve kabul ettirmek için bilinçli veya bilinçsiz her dediğini yapma, her kusurunu görmezden gelme daha da kötüsü boşandığı eşini çocuğuna karşı kötüleme gibi davranışlar sergileyebiliyor. Elbette bunların hiç biri sizin aranızda yaşanmıyor olabilir ancak kızınızın aile içinde bir otorite eksikliğinden kaynaklı bir şımarıklık söz konusu olduğu açıkça anlaşılıyor. Her ne kadar önceki eşinizden boşanmış olsanız da her ikiniz hala kızınızın anne ve babasısınız.  Bu durumu babasıyla güzelce görüşerek sorunların çözümünde ortak tavır sergilemeniz yerinde olacaktır.

Mutlaka kızınızın uyması gereken kurallar belirleyiniz ve bu konuda gerek babası gerekse de siz asla taviz vermeyin.Kızınız babasına karşıda aynı tavırları sergiliyorsa buna müsaade etmeyin aynı şekilde babası da size karşı olumsuz söz ve tavırlar sergilediğinde kızınızı uyarsın. Aksi halde kızınıza yazık etmiş olursunuz.

Bunun yanında;

- Kızınıza elinizden geldiğince boşanmış olmanın getirdiği stresi, sıkıntıları yansıtmamaya çalışın,

-Eğer yapamayacağınız bir isteği var ise ona durumu sakince ve güzelce anlatın, sert bir şekilde bastırmak yerine ikna yolunu seçin,

- Kızınız bir yanlış yaptığında sevginizi koz olarak kullanmayın, yanlış davranışı üzerinde durun, mesela “ben seni çok seviyorum ama bu davranışın beni üzüyor” gibi

- Kızınızla ne kadar yorgun olsanız bile az da olsa nitelikli, güzel vakit geçirmeye çalışın bu hem sizin hem de kızınız için iyi olacaktır. Hem bu davranışınız kızınızın sevilmediği düşüncesinin değişmesine de yardımcı olacaktır.

- Kızınıza zaman zaman küçük hediyeler alarak, sevgi sözcükleri söyleyerek ve öpüp koklayarak onun sizin için ne kadar değerli olduğunu hissetmesini sağlayın.

- Başka çocuğunuz varsa aralarında asla ayrım yapmayın.

- Her ne olursa olsun çocuklarımıza karşı en önemli vazifelerimiz olan sevgi, şefkat ve ilgiyi kızınızdan asla esirgemeyin.

- Ne siz ne de babası birbiriniz için annen şöyle yaptı veya baban böyle yaptı da ayrıldık o şöyle kötü biri seni hiç sevmiyor gibi birbirinizi suçlar tavırlardan mutlaka uzak durulması gerektiğini bilin, bildirin.

- Kızınıza, biz ayrılsak bile hala senin anne ve babanız, seni çok seviyoruz ve ömür boyunca da hep yanında olacağız mesajını vermek gerektiğini her şeyden önce kızınızın mutluluğu ve geleceği için önemli olduğunu bilin ve kızınızın babasına, eşinize bunu vurgulayın.

- Eğer eski eşinizle bunları güzelce konuşma imkânı yoksa her iki tarafında güvendiği sözüne itibar ettiği birine de bunu yaptırabilirsiniz. Eğer gerek sizin aileniz gerekse de eski eşinizin aileleri arasında bir husumet yoksa durumu onlar aracılığıyla da iletebilirsiniz.

Her ne kadar siz anlaşamamış ve ayrılmak zorunda kalmış olsanız da kızınızın sizin sevgi ve ilginize ihtiyacı olduğu gibi babasının sevgisine ve ilgisine de ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizin için ne kadar zor olsa da kızınızın mutluluğu ve iyi yetişmesi için eski eşinizle kızınızı ilgilendiren konularda fikir alışverişinde bulunun ve saygı çerçevesinde sıkıntıları, problemleri görüşün birlikte çözüm bulmaya çalışın. Yaşadıklarınızın birçoğunu ayrılmamış aileler bile yaşarken sizin yaşamanız gayet normaldir. Önemli olan bu süreci en az zararla ve olabildiğince yıpranmadan ve yıpratmadan atlatabilmektir.

Sabırla, anlayışla, sevgiyle hareket eder ve Allah’ın yardımını ister; O’na güvenirseniz inş.  bu süreci en güzel şekilde atlatacağınıza eminim. Allah yardımcınız olsun

Not: Kızınızın inatçılığı konusunda sitemizdeki (http://www.ailedanismanim.com/?p=1113); Saygısız tavırları konusunda (http://www.ailedanismanim.com/?p=953); memnuniyetsizliği hakkında (http://www.ailedanismanim.com/?p=911) yazıları da okumanızı tavsiye ederim.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın