Bu “DERVİŞ” te Kendimi Buldum

KİTAP-YORUM | | 27 Mart, 2015 | 3.050 kere okundu

 “Her insan bir yolcu; her hayat, uzun bir yolculuktur aslında …Bazan bir yol arkadaşı  insanın     hem yolunu hem de hayatını değiştiriverir.” 

dervis
Yakın çevremden olumlu eleştirilerini aldığım “Derviş” kitabını ilk kez 2014 yılının Haziran ayında okudum. Fakat o zaman her nedense pek beğenmemiştim. Bana tavsiye eden arkadaşlara da eser hakkında pek de olumlu şeyler söylememiştim. Ama nedenini bilmediğim bir güç 2015 yılında beni sürekli bu kitabı okumam için yönlendirdi. Ben de 2015 yılının Ocak ayında içimden gelen bu sesi dinledim ve okudum. İyi ki okumuşum. Çünkü “Derviş” de kendimi buldum diyebilirim.

Gerek tasvirlerle gerek kısa kısa bilgilendirici notlarla hayatıma güzel bir pencere açtı diyebilirim. Son dönemde roman diye ön plana çıkarılan pek çok eserle kıyaslama kabul etmeyecek kadar güzel.

Özellikle kitabın arka kapağında yazan:

“Her insan bir yolcu; her hayat, uzun bir yolculuktur aslında …Bazan bir yol arkadaşı insanın hem yolunu hem de hayatını değiştiriverir.” cümleleri beni derinden etkiledi.

Her kapının maddiyata açılmadığını, arkadaşlık veya dostluk kavramlarının değerini kaybetmediğini ve insanların ben artık kime güveneceğim demeyeceklerini anlatan bir eser. İnşallah okuyan her insanın gönlünde ve hafızasında derin izler bırakır.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın