Büyük Kızımla Problem Yaşıyorum

ÇOCUK EĞİTİMİ, SORU BANKASI | | 08 Temmuz, 2010 | 7.125 kere okundu

Merhaba,

14, 6 ve 4 yaşlarında 3 kızım var. Büyük kızımla çok problem yaşıyoruz. Yaşıtlarından büyük gösteriyor ve erken buluğa girdi. Ne ara bu hale geldi çocuk anlayamadan karşımda ağzı bozuk küfürbaz bir kız buldum.(arka arkaya 2 çocuk olunca onu ihmal ettik herhalde…)

Büyüklerine karşı saygısız, küçüklerini hırpalayıcı. Okulda kurallara uymayan. Ha bire problemlerle bizi uğraştıran. En çok zoruma giden de bize karşı çok saygısız ve ukala olması.

Kendi hatalarını hiç görmüyor. Çok konuşuyoruz. Bazen yumuşuyor düzelir gibi oluyor sonra yine aynı. Baba çok asabi ve sert davranıyor. Biz ne dersek diyelim ne kadar doğruyu göstersek de o kendi kafasındakini yapıyor. Anneye babaya saygı yok. Defol git , geri zekalı gibi laflar söylüyor bize. Babasından nefret ediyor. Ama alış veriş konusunda istediğini aldırana kadar da çok iyi, sonra her şey bitiyor. Aynı tavırlar devam ediyor.

Arkadaş seçimi de hiç iyi değil. Nerde okulun vukuatlı öğrencileri var onlarla arkadaş oluyor. Kardeşlerine de kötü örnek oluyor. En küçük kızım da onun gibi davranmaya başladı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Dün gece çok kötü tartıştı babasıyla. Okul hayatın sona erdi artık dedi babası. Dövecek diye çok korktum.Vicdan duygusu gelişmedi. Onu ne kadar sevdiğimizi anlamıyor. Yaptığımız fedakarlıkları görmüyor. Hep istiyor hep istiyor. Ama kendi hiç bir şey vermiyor.

Zamane çocukları hep böyle zamanla düzelir mi demeliyim.Üzerine fazla gitmemeli miyim? Psikologa bile götürdüm, Annen suçlu demiş çocuğa. Benim en büyük derdim ahlakı. Ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım?Çok çaresiz hissediyorum kendimi. Diğer küçüklerin de bu hale gelmemesi için ne yapmalıyım?Çocuğumu nasıl korumalıyım. Şimdiden teşekkür ederim. Fadime 08.06.2010

………………………………………………………………………………………………………..

Merhaba Fadime Hanım,

Bu zamanda 3 çocuk büyütmek gerçekten zor bir iş. Anladığım kadarıyla büyük kızınız ergenlik dönemi sendromu belirtilerini gösteriyor ve bariz bir kardeş kıskançlığı söz konusu…. Sizi dinlememesi, karşı gelmesi ve asi davranışları tipik ergenlik belirtileridir; davranışlar konusunda kızınızı başka çocuklarla kıyaslamayın çünkü her çocuk ergenliği farklı yaşar bunun nedeni ise ana-babanın çocuklara farklı yaklaşımı ve her çocuğun yaşadıkları kendilerine özgüdür.

Aile içinde yeterince ilgi görmediğini, sevilmediğini düşünen çocuk bu konudaki açlığını dışarıda arkadaş ortamında arar, arkadaş seçerken de yaşıtlarının davranışlarının olumlu olmasından çok kim onu dinliyor değer veriyor ise o kişilerle arkadaş olur.
Ayrıca sanırım kızınız evde ana ve babadan farklı tavırlar görüyor, bir tutarsızlık söz konusu…
Size önerilerim şöyle:

1- Anne Baba Olarak Ortak Tavır Sergileyin

Eşinizle oturun bu konuyu ciddi bir şekilde ele alın, ne yapabileceğinizi, kızınızın hangi davranışlarını kabul edip hangilerini beğenmediğinizi belirleyin. Yani size göre yanlış olan bir davranış eşinize göre doğru olmamalı… Ortak kararlar almalısınız. Yani tutarsızlığı ortadan kaldırmalısınız… Kızınız yanlış bir davranış yaptığında eşiniz bu duruma sert tepki verirken siz is korumacı yaklaşmamalısınız. Kararlarınız netleştikten sonra kızınızı karşınıza alıp onu sevdiğinizi, ona değer verdiğinizi hem sözle hem de davranışlarla ona belirtin. Onun hangi davranışlarını beğenmediğinizi, nedeni ve bu davranışların yerine ondan neler beklediğinizi, hangi davranışları sergilemesi gerektiğini, eğer ondan istemediğiniz davranışları yapmaya devam ederse karşılığında ceza olarak neyle karşılaşacağını açık dille belirtin. Ceza gerektiren bir davranış yaptığında ise eşinizle bu konuda tutarlı yaklaşın. Örneğin yaptığı yanlış bir davranışından dolayı eğer ceza olarak hafta sonu dışarı çıkmamak, tv seyretmemek varsa kesinlikle taviz vermeden (kızınız ağlasa da ) bu cezayı uygulayın…

2- Ceza Çocuğun Davranışına Verilmelidir

Verilebilecek cezalar konusunda kısaca şunu söyleyebilirim: Cezalar çocuğun kişiliğine değil; davranışlarına verilir. Cezalı dönemde çocukla küsmek konuşmamak olmaz, seni sevmiyorum cümleleri kullanılmamalı. cezada çocuğa bağırmak hakaret etmek, dövmek yoktur bunlar ters etki yapar; ceza sadece çocuğu sevdiği şeylerden men etmektir…

3- Kızınıza Zaman Ayırın

Baba işten geldiğinde kızınızla günde 5 dakika bile ilgilense onunla sohbet etmeye çalışsa onu dinlese çok işe yarar. Baba eve gelir gelmez kardeşlerle ilgilenirse ya da tv karşısına geçerse diyalog gelişmez… Babayla kızınızın sağlıklı iletişim geliştirmelerine katkıda bulunmaya çalışın.

4- Sabırlı Olun

Sabredin…Ergenlik dönemi fırtınalı bir evredir, kızınızın olumlu davranış geliştirmesi için ona zaman tanıyın ve ana-baba olarak ona örnek olun.

5- Yaz Tatili Fırsatını İyi Değerlendirin

Yaz tatili güzel bir fırsattır. Bu dönemde ona sosyal etkinli bir ortam sunun. Belediyelerin yaz okulları var. Onu yaz okulunda istediği bir etkinliği yapması konusunda teşvik edin, mümkünse anne-baba olarak kızınızın elinden tutup bu yaz okuluna beraber götürürün… Bu sayede hem çevresi genişleyecek, hem farklı davranışlara sahip arkadaşlar edinecek, hem sizin ona değer verdiğinizi düşünecek…

6- Çocuğunuzu Başkalarıyla Kıyaslamaktan Kaçının

Kesinlikle kızınızı başka çocuklarla kıyaslamayın….!

Selam ve dua ile…


Osman Hatun
Uzman Psikolojik Danışman

Kaynak: www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. Fadime diyor ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.İnşallah tavsiyelerinizi uygulamaya çalışacağım.

Yorum Yapın