Cebimden İzinsiz Para Aldıklarını Farkettim

SORU BANKASI | | 19 Mayıs, 2010 | 5.439 kere okundu

Soru:
İki kızım var. Biri 15 diğeri 12 yaşında. Geçen gün cebimden izinsiz para aldıklarını fark ettim. Onlara daha hiç birşey söylemedim. Acaba ne yapmam lazım. diye ilk önce size başvuruyorum. Teşekkürler… Avni/13 05 2010

Cevap:

Merhaba!

Böyle bir durumda nasıl davranacağınızı bilmeden önce bunu düşünmeniz son derece önemli…

İlk olarak çocuklarınızın bu davranışlarının nedenlerini açık yüreklilikle ve onları yargılamadan, kendinizi hazır hissettiğiniz uygun bir zamanda kızlarınızla konuşun. Onları anlamaya çalışın ve bu davranışın neden yanlış olduğunu ve onların bu davranışından hoşnut olmadığınızı belirtin…

Bu süreçte lütfen sakin olun, onlarla sakin konuşun, onların sizin için ne kadar önemli olduğunu belirtin ve bu konuşmayı ve aşağıda yazdığım öneriyi eşinizle beraber kızlarınıza paylaşın.

İkinci olarak onlara aidiyet duygusu ve sorumluluk bilinci kazandırmaya çalışın. Mesela, para konusunda onlara ilk başta günlük harçlık verin, birkaç ay sonra da onlara haftalık harçlık verin.

Örneğin, günde 1 lira veriyorsanız birkaç ay sonra kızlarınıza haftalık olarak 5 lira verin. Bu 5 lirayı ister bir günde ister bir haftada harcayabileceklerini; isterlerse paralarını biriktirerek almak istedikleri bir şeyi daha sonra alabileceklerini söyleyin.

Harçlıkları hafta sonu gelmeden biterse kesinlikle onlara hafta başına kadar harçlık alamayacaklarını hatırlatın.

Bu şekilde onlarda hem aidiyet duygusu kazandırmaya hem de onları tutumlu olmaya alıştırmış olursunuz.

selam ve dua ile…

Osman Hatun
Uzm. Psk. Danışman

Kaynak:www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın