Çocuğu Kötü Davranışlardan Uzaklaştırmak

SORU BANKASI | | 05 Mart, 2013 | 3.853 kere okundu


merhaba benm oglum 1,5 yasında olumsuz durumlarda onun yapmaması gerertgi olay ya da davranıslarda nasıl yaklasmam gerekir evet dikkatn başka yöne çekyrm bunda basarılıym ama yanls nasıl ögretmelym sizce? dilek

Uzman Cevabı

Merhaba Dilek Hanım, çocuklarımıza doğruyu öğretmemiz gerektiği gibi elbette yanlışı da öğretmeliyiz. Çocuklarımız hayatlarının bu ilk yıllarında birçok şeyi ebeveynlerinden öğrenir bu anlamda anne-babalar olarak oldukça bilinçli olmalı yavrularımızın hemen her hareketimizi takip edip bizleri taklit edeceklerini unutmamalıyız.

Çocuklarımıza doğru davranışlar kazandırmak için belli başlı yaklaşım tarzları vardır. Bunlardan en önemlisi oğlunuzun olumlu davranışlarını hiç kaçırmadan fark ettiğinizi ona hissettirmek ve bu davranışlarını ödüllendirmek olmalıdır. Bu ödüllendirme güzel sözler söylemek, olumlu davranışlarından dolayı onu övmek, takdir etmek gibi ödüllendirmeler olabilir özellikle ödüllerin maddi değil manevi ödüller olmasına dikkat edin önceden şunu yaparsan veya şöyle davranırsan sana şunu alırım gibi şartlandırmalardan ve abartıdan kaçarak sık olmamakla birlikte zaman zaman maddi ödüllendirmelerde de bulunabilirsiniz.

Diğer önemli bir hususta oğlunuzun olumsuz davranışlarını istemeden de olsa ödüllendirmemenizdir. Mesela geç yatmak isteyen oğlunuz ağladığında sırf sussun diye izin vermeniz, arkadaşlarına vurma eğilimi gösterdiğinde sırf vurmasını engellemek için daha önce izin vermediğiniz bir isteğine evet demeniz gibi durumlardan kaçının çünkü bu yaklaşım tarzı onu bu tür olumsuzlukları yapmayı pekiştirecektir.

Oğlunuzun eğer fiziksel tehdit içeren olumsuz davranışları varsa onları da uygun şekilde cezalandırmalısınız elbette burada cezadan kasıt fiziksel cezalar değildir çocuk için önemli olan bir şeyden mahrum bırakma şeklindeki cezalardır. Mesela oğlunuzun çok sevdiği bir şeyi belli bir süre yapmasını yasaklamak gibi cezalar verebilirsiniz.

Olumsuzluklar yaşandığında dikkati başka yöne çekmek önceden sıkça tavsiye edilen bir durumken son yapılan araştırmalarda günümüz çocuklarının en büyük hastalığı olan dikkat dağınıklığının temelinde bu yaklaşım olduğu belirlendiğinden artık tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine çocuğunuzun anlayacağı şekilde sakin ve olumlu bir tavırla neden o davranışı yapmaması gerektiğini anlatmaya çalışın eğer sabrınızı zorlamayacak derecedeyse ve kendine zarar verecek bir durum değilse o yanlışla onu yüzyüze bırakın mesela duvarını boyayan oğlunuza ona sizde yardım ederek duvarı temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle olumsuz ve yanlış davranışlar karşısında;
- KARARLI VE TUTARLI BİR TUTUM SERGİLEYİN,
- MESAJLARINIZ OĞLUNUZUN DAVRANIŞI ÜZERİNE OLSUN,
- DOĞRUDAN VE BELİRGİN İFADELER KULLANIN,
- NORMAL BİR SES TONU KULLANIN,
- SONUÇLARLA ONU YÜZLEŞTİRİN,
- SÖZLERİNİZİ DAVRANIŞLARINIZLA DESTEKLEYİN.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın