Çocuğumu Nasıl Koruyabilirim

SORU BANKASI | | 23 Mart, 2015 | 2.631 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi
Sayın hocam, Benim 2 tane oğlum var. Büyüğü evli. Ancak, eşimi oğlumun düğününden önce kaybettik. O şimdi kendi evinde ve biz 24 yaşında olan küçük oğlumla birlikte kalıyoruz. Oğlum annesinin vefatı dolayısıyla bunalıma girdi. Kendisi çalışıyor, işinden geldikten sonra dışarıya çıkar arkadaşlarıyla olur bazen çok geç saatlere kadar dışarıda kalırdı ve ben buna çok üzüldüğümü, onun daha erken eve gelmesini söylerek uyarırdım. Kendisi çok duygusal bir çocuk ve annesinin vefatı onu bu duruma getirdi.Her ne kadar evde yemeğini iş dönüşü hazır etmeye çalışsam,ev ortamının sıcaklığını devam ettirmek istesem de, onun son günlerde bazı uyuşturucu gibi şeyler aldığını da düşünüyorum. Çünkü konuşmaları ve hareketleri çok yavaş ve peltek peltek konuşuyor eskiden böyle değildi ve ben ne yapacağımı bilemiyorum. Bunalım geçiriyor bunu biliyorum sizce ne yapmalıyım psikoloğa gidelim diyorum, ben hasta mıyım diyor. Bu durumda ne yapabilirim? yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler…

CEVAP

Bekir Bey,
Öncelikle başınız sağolsun. Rabbim eşinizin varsa taksiratını affetsin ve mekânını cennet eylesin inş. Ölüm bizler için en büyük ibrettir, ders alınması gereken kaçınılmaz sondur. Er ya da geç hepimiz mutlaka bu gerçek ile yüzleşeceğiz. Elbette ölümler birbirini seven insanların ayrılmasına, yalnız kalmalarına sebep oluyor. Ancak bilmeliyiz ki Yüce Rabbimiz kimseye kaldıramayacağı yük de yüklemiyor.

Elbette ölüm herkeste farklı bir etki bırakabilir bazıları bu değişikliği rahat atlatırken bazıları o duygu yoğunluğu içinde zorlanabilir ve desteğe ihtiyaç duyabilir. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla her ne kadar oğlunuzun yaşı büyük olsa da sanırım annesine aşırı bağlı olmasından veya aşırı duygusal olmasından kaynaklı bir bunalım yaşıyor. Tabii bu aşırı duygusal süreçte muhtemelen bazı kötü arkadaş çevresinin etkisiyle içki ve/veya maalesef fazlasıyla her yerde rahatlıkla elde edilebilen ve gençlerimizi hızla zehirleyen ve ölümü götüren bonzai tarzı uyuşturucu maddeler kullanmaya başlamış olabilir.

Bekir Bey, öncelikle oğlunuzla güzelce konuşun, değişen durumundan endişelendiğinizi ve başına kötü şeyler gelmesinden korktuğunuzdan bahsedin. Onu bir psikologa gitmeye ikna etmeye çalışın. Eğer ikna edemezseniz büyük oğlunuzdan veya oğlunuzun değer verdiği, sözünü dinlediği aile büyüklerinden de yardım alabilirsiniz.

Ayrıca oğlunuzdan empati yapmasını isteyin. Oğlunuza; “Sen anneni kaybettin ama ben diğer yarımı, eşim kaybettim. Ben de çok zor bir süreçten geçiyorum ama bu süreci ancak birbirimize destek olarak en güzel şekilde atlatabiliriz. Benim sana senin de bana ihtiyacın var. Ölenle ölünmüyor hayat devam ediyor, annen hayatta olsaydı senin böyle olmanı ister miydi? Çok ama çok üzülürdü.” gibi konuşmalar yaparak kendine çekidüzen vermesini isteyin.

Oğlunuzun arkadaş çevresini araştırın nasıl kişilerle arkadaşlık ettiğini öğrenin kötü arkadaşları varsa ya kendiniz olmazsa diğer oğlunuz veya aile büyüklerinizin yardımıyla oğlunuzu bu konuda uyarın o arkadaşlarla ilişkisini kesmesini sağlayın.

İş arkadaşlarıyla görüşün oğlunuzun işteki durumu veya çıktıktan sonra nerelere gittiği konusunda bilgi edinmeye eğer varsa olumsuz bir durum çözüm bulmaya çalışın. Ama en önemlisi daha önce de belirttiğim gibi birlikte bir psikologa gitmeye ikna etmeye çalışın. Eğer kendisi için gitmeye ikna olmuyorsa en azından kendiniz bir psikologa gidip durumu anlatabilirsiniz.

Psikologla önceden konuşarak oğlunuza; “Oğlum ben doktora gittim, doktor benimle ilgili olarak seninle de konuşmak istiyor.” diye en azından sizin içinde olsa gitmeye ikna edebilirsiniz. Bu şekilde dahi olsa psikologlar yaptığı konuşmalardan oğlunuzla ilgili önemli ipuçları edinebilir ve size yardımcı olabilir. Oğlunuzu da anlamak gerekir çünkü maalesef bizlerin anlayışında her psikologa giden delidir anlayışı var, oğlunuz bu yüzden gitmek istese de herkesin farklı bir gözle bakacağını düşünerek gitmek istemeyebilir ancak gittiğinde psikologla konuştuğunda kendine ne kadar iyi geldiğini görecek ve fikirleri değişecektir.
Rabbim yâr ve yardımcınız olsun…

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın