Oğlumun Beni Sevmediğini Düşünüyorum

ANNE-BABA OKULU, SORU BANKASI | | 13 Aralık, 2017 | 4.587 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

Merhaba.10.5 aylık bir bebeğim var, çalışıyorum ve oğluma babaannesi bakıyor. Onunla ilgilendiğimi düşünüyorum. Kılık kıyafeti olsun her şeyinde sağlığıyla ilgili her ayrıntısında titiz davranıyorum. Ona zaman ayırmaya çalıyorum ama oğlum beni sevmiyor gibi hissediyorum. Eve geldiğimde karşıda beni görünce gülümsüyor ama kucağıma alınca ağlıyor. Çevremdekiler annesini tanımıyor bu çocuk deyince çok üzülüyorum babasına ve aileden başkasını görünce onu kucaklamayınca ağlıyor ya da alsınlar diye çıldırırcasına onlara atılıyor ama ben annesiyken bana öyle davranmıyor. Bazen yüzüme bakmıyor. Bir yerde hata mı yapıyorum nasıl bir yol izlemem lazım lütfen yardımcı olun teşekkürler… /Betül

 

Betül Hanım,

Çalışan annelerin en büyük zorluklarından biri özellikle yeni doğan çocuklarıyla yeterince ilgilenememektir. Çünkü çocuk eğitiminde ilk yılların önemli olduğu birçok uzman tarafından ortaya konulan bir gerçektir. Bu yüzden uzmanlar mümkünse çocukların ilk üç yılda annesi tarafından büyütülmesinde çok büyük yararlar görmektedir. İmkân varsa çocuğunuz üç yaşına gelene kadar çalışmayı düşünmemeniz yerinde olacaktır. Çünkü ilk yıllarda annenin çocuğa verebileceği pek çok şey vardır ve çocuk bu ihtiyaçların birçoğunu anne haricinde karşılaması mümkün değildir veya karşılansa bile asla annenin yerini tutamaz ve ileriki yıllarda bazı sorunlar ortaya çıkması da muhtemeldir.

Ancak annenin illa da çalışması zorunlu ise çocuğun çok yakından tanıdığı ve çocuğu seven bir bakıcıya emanet edilmesi yerinde olacaktır sizde babaannesine emanet etmişsiniz zaten.

Yapılan araştırmalarda çalışan annelerin çocuklarında sık hastalanma, bulaşıcı hastalıklara yakalanma oranlarında artış gözlenmiştir. Ayrıca belirli saatler de çocuğun anneden ayrı kalması çocuklarda özellikle sıfır- iki yaş dönemlerinde bazı psikolojik sorunlara yol açtığı belirlenmiştir. Bu sorunların başında da annesini kaybedeceği korkusu gelmekte bu da kendini ağlama, bağırma, içe kapanma, endişe, anneye, babaya karşı soğuk davranma, ondan ayrılamama şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Hiçbir çocuk özellikle bebek normal şartlarda annesine soğuk davranmaz hatta yapılan araştırmalarda bebeklerin ilk kırk günde bile görmeseler dahi annelerini kokularından tanıdıkları tespit edilmiştir. Zaten sizi gördüğünde gülümsemesi bunu göstermektedir ancak kucağınıza aldığınızda ağlaması az önce ifade ettiğim gibi psikolojik olarak etkilendiğinden olabilir.

Betül Hanım, siz kesinlikle çevrenizdekilerin sözlerine itibar etmeyiniz ve üzülmeyiniz, eğer imkânınız varsa kızınız 3 yaşına gelinceye kadar çalışmaya ara veriniz eğer yoksa en azından işten geldiğinizde olabildiğince oğlunuzun her şeyiyle siz ilgileniniz.

Asla oğlum benden soğudu diye düşünerek kendinizi geri çekmeyiniz, sevgi ve şefkatinizi asla esirgemeyiniz, çünkü bebekler annelerinin hâl ve hareketlerinden etkilenirler ve tepki verirler. Siz bebeğinizle olabildiğince nitelikli zaman geçirmeye çalışın moralinizi asla bozmayın zamanla göreceksiniz bir başkası (şayet sizden kasıtlı ve bilinçli soğutmadıkça veya siz çok kötü davranmadıkça) sizin yerinizi tutmayacaktır.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın