Çocuğumun Kıskançlık Krizleri

ÇOCUK EĞİTİMİ, SORU BANKASI | | 23 Haziran, 2015 | 3.135 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi
merhabalar 9 yaşında ve 1,5 yaşında iki oğlum var ufaklık olduktan sonra büyük oğlumda büyük değişiklikler oldu kıskançlıgın verdiği etkilere bağladık o küçük oldugu için hiç bir şeyi yapamadıgı için onunla daha çok ilgilenmemiz gerekiyor sana da aynı şeyleri yaptık küçükken ama senide çok seviyoruz diye konuşuyor ve elimizden geldiği kadar onunla da oyun oynamaya ve ilgilenmeye çalışıyoruz ama bunlar yeterli gelmiyor herşeye ağlıyor örn: bilgisayarı odanda biraz oynaya bilirsin buraya getirme kardeşin rahat bırakmaz seni diyorum aglayarak gidiyor yada ufaklık biz işten geldiğimizde (anne baba ) oynumuza atlıyor bana böyle gelmedi diye ağlıyor beni sevmiyo kardeşim diye ağlıyor olumsuz yada yönlendirici tüm cümlelerimize aglayarak cevap veriyor tek mutluluğu onun için yapılan olumlu hareketler oda birsüre ondan mutlu olmak yerine o mutlulugu bozcak ceviz kabugunu doldurmayan sebeb buluyor sesini yükseltiyor bagırıyor hırçınlaşıyor her istediği istediği anda olmak zorundaymış gibi davranıyor oysa bu gune kadar evet her istediğini yaptık ve halada yapıyoruz ama o istediği anda değil biz istediğimizde uygun oldugumuzda yaptık(istediğim herşeym yapılmak zorunda istediğim herşeyi yapmak zorundalar kavuşurum diye düşünmesin diye hatamı yaptık)öyle cümleler kuruyorki ben kendime zaman ayıramıyorum (ödevle kurslar ama bakıyoruz ödevleri bitirmek yarım saatini alıyor kurslar için tekrar bir saat geriye kalan süre tv bilgisayar )tv çok izlediğini biraz süreyi azaltalım başka sey yapalım diyoruz kabul etmiyor ailecek oynayacagımız oyunlar var oynuyoruz yenilgiye tahamülü yok ağlıyoruz yani hiç mutlu edemiyoruz nasıl davrancağımızı şaşırdık bizi çok zorluyor nasıl yaklaşmalıyız yada neyi değiştirmeliyiz

CEVAP:

Solmaz Hanım,
Genellikle çocuklarda sıkça rastlanan ve aşırıya kaçmadıkça doğal bir duygu olan kıskançlık, sevilen kişinin bir başkasıyla paylaşılamamasından ve temelde güvensizlikten kaynaklanır. O ana kadar kendine yöneltilen ilgi ve dikkatin tamamının veya bir kısmının kardeşine yöneltilmesinden doğan rahatsızlık bu tür kıskançlığın en temel sebeplerinden biridir. Kardeşinin doğmasıyla birlikte kendisine ayrılan zamanın azalması çocukta, bebeğe karşı gibi görünen ama aslında anne-babaya karşı olan kızgınlık, kırgınlık gibi duyguların gelişmesine sebep olur. Aslında buradaki kıskançlık, yetişkinlerin düşündüğü gibi iki kardeşin birbirlerinin özelliklerini kıskanması şeklinde değildir. Kardeşler birbirlerini kıskanmaktan ziyade ebeveynlerinin özellikle de annelerinin sevgisi paylaşamazlar ve annelerinin sevgisini bir diğerinin yani yeni doğan kardeşlerinin almasından korktukları için kıskançlık belirtileri gösterirler.

Solmaz Hanım, sizler zaten bu konuda duyarlı bir aile olarak durumun bilincinde hareket ederek elinizden geldiğince oğlunuzu ihmal etmeyerek aynı durumdaki birçok çocuğun yaşadığı bu sıkıntının üstesinden gelmesi için destek oluyorsunuz. Bu olumlu tavırları devam ettirip bazı noktalarda tavır değişikliği ile sabırla hareket ederseniz bu zorlu süreci olumlu şekilde atlatacağınızdan şüphem yok.

Yaptıklarınıza ilave olarak bu durumu daha rahat atlatabilmeniz için şu tavsiyeleri de dikkate almanız yerinde olacaktır;

1. Çocuklar çevrelerindeki büyüklerin davranışlarından çok etkilenirler bu nedenle öncelikle rahat olun, oğlunuzun kardeşine nasıl tepki göstereceği konusunda endişeliyseniz ve bu yüzünüze ve davranışlarınıza yansıyorsa çocuğunuzda gergin olacaktır.

2. Oğlunuza somutlaştıramayacağı ifadeler kullanmayın. Mesela, “Sakın üzülme seni de kardeşin kadar seveceğiz” cümlesi iyi niyetli söylenmiş olsa dahi oğlunuzun sizin sevginiz için kardeşiyle yarışmasına sebep olabilir.

3. Eğer mümkünse eşinizle aranızda iş bölümü yaparak, siz bebekle ilgilenirken eşinizin de oğlunuzla ilgilenmesini sağlayarak kendisiyle de ilgilenildiğini ve sevildiğini hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bazen de siz oğlunuzla eşiniz de bebekle ilgilenebilir.

4. Oğlunuzla daha önce yapmaktan hoşlandığı etkinlikleri gerçekleştirmesine imkân verin. Yeni gelen kardeşle birlikte önceden gerçekleşen mesela oyun parkına gitme, akşam yemeğinden sonra hikâye okuma, birlikte oyun oynama gibi etkinlikler birden bire son bulmamalıdır. Bu sayede çocuk statü kaybına uğramadığını fark ederek özgüvenini yitirmeyecek, kıskanma davranışının en asgari düzeye inmesi sağlanacaktır.

5. Yeni doğan bebeğe aşırı sevgi gösterisinde bulunmak yerine, var olan sevgiyi ilk andan itibaren paylaştırabilmeyi hedefleyin. Bebeğe sevgi gösterdikten hemen sonra panik içinde oğlunuza da aynı şeyi yapmaya çalışmak doğallığın, samimiyetin ve içtenliğin kaybolmasına dolayısıyla da oğlunuzun kendisinin zorla sevildiği gibi yanlış bir fikre kapılmasına sebep olabilir.

6. Oğlunuzu sürekli “Sessiz ol, kardeşin uyuyor“, “Oğlum onunla birazda kardeşin oynasın”, “Bilgisayarı odanda oynayabilirsin buraya getirme kardeşin rahat bırakmaz seni” gibi sözlerle çocuğun yaşantısını bebeğe göre ayarlamak kıskançlığı tırmandırabilir bu tür yaklaşımlardan da kaçının. Gerekirse ortamdan bebeği uzaklaştırın büyük oğlunuzun etkinliklerini rahat yapmasını sağlayın.

7. Aşırı kaygı, tedirginlik içeren tavırlarla oğlunuzu bebekten uzaklaştırmaya çalışmak, bu konuda yapılabilecek en büyük hatalardan biridir bu yaklaşımdan uzak durun.

8. Bebekle ile ilgili işlerde oğlunuzun yardım etmesini isteyebilirsiniz. Örneğin bebeğinizin biberonunun soğutulması, oyuncak ya da giysi seçimi, odasının düzenlenmesi gibi konularda oğlunuzun katılımını sağlayarak kardeşini benimsemesine katkıda bulunabilirsiniz.

9. Oğlunuzu kardeşiyle kıyaslamaktan kaçının. Ancak oğlunuza onun da bir zamanlar küçük bir bebek olduğunu, aynı bakım ve özenin kendisine de gösterildiğini güzelce anlatımlarınıza ek olarak büyük oğlunuzun küçülmüş giysilerini, bebeklik fotoğraflarını göstererek, o bebekken yaşanan hatıralardan ve onun sevimli hallerinden bahsederek kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

10. Kıskanmasın diye oğlunuza normalin üzerinde hoşgörülü davranmak, durumu daha da kötüleştireceğinden bu tür aşırılıklardan kaçının.

11. Diğer aile yakınlarını da, tüm ilgilerinin yalnızca küçük kardeşe yönelmemesi konusunda uyarmanız yerinde olacaktır.

12. Tüm aile bireylerinin katılımıyla kurallar oluşturun ve buna hep birlikte uyun. (Tv izleme süreleri, ödevleri zamanında yapma, yemeğe birlikte oturma vb. gibi)

Kardeş kıskançlığı, kardeşlerin kaçınılmaz olarak az veya çok yaşadıkları doğal bir süreçtir bunu aklınızdan çıkarmayın ve rahat olun. Şayet yukarıdaki tavsiyelere mümkün mertebe uyar ve sabırla hareket ederseniz Allah’ın izniyle bu süreci çok daha rahat atlatacağınızdan eminim. Tüm bunlara rağmen kıskançlık fiziksel bir şiddete veya psikolojik bozukluklara dönüşme eğilimi gösterirse mutlaka bir uzmandan yardım almanızı önemle tavsiye ederim.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın