Çocuğumun Öz Güvenini Nasıl Artırabilirim?-2

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 17 Mayıs, 2011 | 4.521 kere okundu

Çocuğun Varlığını Kabul Etmek

Bazı annelerin çoğu zaman, “keşke çocuk doğurmasaydım, o bir yük ve artık dayanamayacağım”, “senin yerine taş doğursaydım” gibi ifadelerinin yanlış olduğu, özellikle bu gibi mesajların sık tekrarlandığında çocuğun istenmediği ve kendisine değer verilmediği duygusuna kapılacakları herkesin inkâr edemeyeceği bir gerçektir. Bu durum genellikle evdeki yeni doğan bebekle ilgili sıkıntılardan kaynaklanmasına rağmen, annelerin bu yakınmaları uyumlu bir çocuğun bile istenmediğini düşünmesine neden olabilmektedir. Böyle zamanlarda çocukların özel bir ilgiye ihtiyaçları vardır. O nedenle bu tür söz ve mesajlardan kaçınılmalıdır.

Değerlendirecek Günlük Bir Şeyler Bulmak

Çocuklar genelde kötü bir şey yaptıklarında ilgi çekmek, iyi bir davranışta bulunduklarında da onaylanmak isterler. Yaptıkları, her gün yapılan sıradan bir şey bile olsa, değerini artıran yaptıklarının onaylanmasıdır. Çocukların sevgi ve yeteneklerini onlara hatırlatan bazı etkinlikler aşağıda sıralanmıştır.

  • Ailecek yenen bir akşam yemeğinde herkes o gün birbiriyle başardıkları, öğrendikleri veya hissettikleri güzel şeyleri paylaşabilir. Mesela; “Okula zamanında gittim”. Ebeveynler de bu etkinliğe katılarak çocuklarının başarılarını onayladıklarını gösterebilirler. Sorunları olan çocuklara bu arada “Bugün seni müthiş bir şey yaparken gördüm. Ayakkabını giydin ve bağcıklarını kendin bağladın.” diyerek teşvik edilebilir.
  • Çocuğunuzun odasına, banyodaki aynaya veya beslenme çantasına ufak kağıtlara yazılmış sevgi mesajları konulabilir.
  • Çocuğunuzun yatağının baş ucuna onun yapmayı sevdiği bir etkinliği ve ailenin topluca yer aldığı fotoğraflar konulabilir. Böylece çocuk her gece becerikliliğini ve sevdiklerini hatırlayıp mutlu bir şekilde uyuyacaktır.

Çocukla Yalnız Vakit Geçirmek

Birçok anne-baba için zaman çok kısıtlıdır ve çocuklarıyla yeterince birlikte olamayacak kadar azdır. Bununla beraber uzmanlar her bir çocukla yalnız zaman geçirmenin çok önemli olduğunda hemfikirdirler. Ancak tüm bu kısıtlamalara rağmen hiç olmazsa bir pazar sabahı dışarıda kahvaltı edilebilir veya yemekten sonra parkta küçük bir yürüyüş yapılabilir. Zaman zaman çocuğun seviyesine inip onun kuralları ve oyuncaklarıyla oynamak da faydalı olacaktır. Özellikle kardeşini kıskanan ve yeni doğan bebekten dolayı geri planda kalan çocuğunuzla yalnız zaman harcamak için mutlaka çaba sarfetmelisiniz.

Çocuğun Bazı Şeyleri Kendisinin Yapmasına İzin Vermek

Anne-babalar genellikle çocuklarının yapmakta zorlandığı işleri üzerlerine alarak onlara yardımcı olduklarını sanırlar. Bu iyi niyetli yardım çocuğa, “Sen bunu yapamazsın. Sen yeterince iyi değilsin” mesajlarını verebilir ki bu da çocuğun kendine olan güveni azaltır. Çocuklara, problemlerini çözmek ve kendi yeteneklerini keşfetmek için fırsatlar da verilmelidir. Yardım istediklerinde, ilk olarak, o işin üstesinden gelebileceklerine onları inandırarak cesaretlendirmek gerekir. “Hadi bakalım, ayakkabılarını bağlayabilecek misin görelim?” denilebilir.

Çocuğun Özel Eşyalarına Saygı Göstermek

Anne-babalar, çoğunlukla çocuklarına verdikleri oyuncakların ve kitapların kontrolünü elde tutmak isterler. Mesela; bir eşyasının atılmasına, çocuktan çok ebeveynler karar verir veya oynadığı bir oyuncakla artık oynamaması gerektiğine yine ebeveynler karar verir halbuki çocuğunuzun o oyuncakla oynama çağının geçtiğini düşünseniz bile, çocuğun ona hala ve belki de yıllarca ihtiyacı olabileceğini unutmayın. Bu nedenle eşyalarını atmadan önce veya hangi oyuncakla oynaması gerektiği konusunda onunda görüşlerini mutlaka alın.

(Not: 4 bölümden oluşan “Çocuğun Öz Güvenini Nasıl Artırabilirim?” başlıklı yazımızın 2. bölümünü okudunuz. Diğer bölümlerini de ilerleyen zamanlarda sitemizden takip edebilirsiniz.)

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın