Çocuğumun Öz Güvenini Nasıl Artırabilirim?-4

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 11 Temmuz, 2011 | 4.465 kere okundu

Sevgiyi Fiziksel Olarak İfade Etmek

Anne ve babası tarafından kucaklanma ve okşanma çocuklarda özellikle küçük yaşlarda, kendine saygının ve güvenin gelişmesine çok olumlu katkılar sağlamaktadır. Çocuklar sözel olmayan davranışlara karşı daha çok duyarlıdırlar. Çocuklara sevginizi “seni seviyorum” demekten çok, davranışlarla onları okşayarak belli edilmelidir.

Çocukla Göz Seviyesinde Konuşmak

Çocuklarla konuşurken, onlardan yüksekte olmamaya özen gösterilmelidir. Bu onun sadece kendini küçük hissetmesini sağlamakla kalmayacak aynı zamanda ebeveynle kendi arasında büyük bir mesafe olduğuna inanmasına da sebep olacaktır. Her zaman onunla konuşurken, yanına çömelerek ya da oturarak ya da onu sizin seviyenize çıkararak göz kontağı kurularak konuşmaya gayret edilmelidir. Bu daha yakın ve sıcak bir iletişimi sağlayacaktır.

Çelişkili Mesajlar Vermekten Sakınmak

Çelişkili mesajlar, anne-babaların sözleriyle başka, davranışlarıyla başka bir şeyi ifade ettiklerinde ortaya çıkar. Mesela; çocuğa, çok sinirli olarak yüzüne bakmadan “seni seviyorum” demeniz ya da korktuğunda, gece yanınıza gelebileceğini söyleyip geldiğinde kızmanız onu çelişkiye düşürebilir. Öncelikle çocuğa karşı dürüst olunmalıdır. Kızarken, kızgın olmadığınızı söylememelisiniz. Çocuğa örnek olunmalı, ona söylediğinizi siz de yapmalısınız. Aksi takdirde sigara içen ve içtiğini bilen çocuğuna sigara sağlığa zararlıdır sakın içme denmesi ne kadar etkili olacaktır. Ortak düşüncelerinizi ifade etmeli ve verdiğiniz sözleri tutmalısınız. İstekleriniz ve kurallarınız açık olmalı, ne hissettiğinizi ya da ne düşündüğünüzü söylemelisiniz. Sözlerinizle vücut dilinizin birbirine uymasına dikkat etmelisiniz.

Duygularınızı Çocukla Paylaşmak

Anne-babalar, çocuklarıyla incinebilecekleri duygularını paylaştıklarında, onları kendi deneyimlerini ve duygularını kabul etmeye cesaretlendirmiş olacaklardır. Çocuklar, anne ve babalarının hatıralarını, sevindikleri ve korktukları anları, nasıl karşılaştıklarını, çocukları olmasının nasıl bir şey olduğunu hikâye şekline getirdiklerinde anne ve babalarını daha yakından tanıyacaklardır. Aile hikâyelerini çocuklarla paylaşma, kendi kökleriyle gurur duymalarını sağlayacaktır ve kendilerine daha saygılı ve güvenli olmalarına katkı sağlayacaktır.

Her Çocuğun Tek Olduğu Üzerine Odaklanmak

Çocukların özel yetenek ve ilgilerini ebeveynler keşfetmeli ve onlara söylemelidir. Böyle yaparak duyarlı, şiirsel olan çocuğa kendini dile getirme fırsatı; oldukça uzun boylu bir kız çocuğuna yeni spor dallarının kapısını açma fırsatı verilebilir.

Çocuklarda kendine güven ve saygıyı geliştirme, üstesinden gelinemeyecek bir şey değildir. İki önemli parçası olduğu- sevgiyi ve yeteneğini hissettirme – akıldan çıkarılmamalıdır. Ve tabii ki, her iki duyguyu besleyecek şekilde davranılmalı ve konuşulmaya çalışılmalıdır. Ebeveynlerin mükemmel olamadıkları ve en iyisini yapamadıkları zamanlar elbette vardır. Fakat en önemlisinin, bir çocuğun sevgiyi düzenli aralıklarla alması olduğu asla unutulmamalıdır.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın