Çocuğumuz TV’deki Şiddeti Bize Uyguluyor

SORU BANKASI | | 11 Haziran, 2014 | 2.489 kere okundu

Seda Hanım’ın sorusu

(merhaba murat bey benim 19 aylık oğlum var yüksek sesle konuştuğumuzda tartıştığımızı zannedip babayla bana vurmaya başlıyor ben kendisine kızdığımda kendi kafasına vuruyor. TV de şiddet gördüğünde gelip bize vuruyor sebebi ne olabilir otizmle alakası var mı)

Merhaba Seda Hanım,

Bu yaştaki çocuklar maalesef tam olarak gerçek ile hayali, rolü birbirinden ayırt edemez. Gördüklerinden çok etkilenirler ve hatta oğlunuzda da görüldüğü gibi genelde bunları uygularlar. Atalarımız da bu durumu “Çocuk gördüğünü yapar.” diyerek çok güzel ifade etmiştir.

Bu konuda rtük getirdiği düzenlemelerle tv’lerdeki yayınlara akıllı işaretlerle uyarı sistemi getirmiş ancak bu akıllı işaretlere göre çocuklarımızı koruma görevini de bizlere bırakmıştır. Bu nedenle asıl sorumluluk bizlerde; bizler çocuklarımızı tv karşısında savunmasız bırakmamalı ve şiddet içeren yayınları izlemesine ortam hazırlamamalıyız.

Çocuk gerek tv de gördüğü şiddet görüntülerinde gerekse de çevresinde tartışan veya kavga eden insanların yüksek sesle, bağırarak birbirlerine şiddet uyguladığını gördüğünden sizler normal konuşurken bile biraz olsun yüksek sesle veya heyecanlı ses tonuyla (ki insanların duyguları ister istemez konuşmalarına yansır) konuştuğunuzda kavga ettiğinizi düşünerek sizlere bir şekilde tepkisini gösteriyor olabilir.

Seda Hanım, otistik çocuklar otizmin belirtisi olarak tanımlanabilecek özelliklerin hepsini birden göstermeyebilir. Ayrıca bu belirtilerin derecesi ve sıklığı kişiden kişiye de değişebilir. O nedenle verdiğiniz tek bir davranıştan yola çıkarak çocuğunuz otizmdir veya değildir demek doğru olmaz. Ancak otistik çocukların en belirgin özellikleri; çevresindeki kişilerin ve anne-babanın yüzüne, insanların gözlerine bakmamaları veya anlık denebilecek kadar kısa bakışlardan sonra hemen gözlerini kaçırmaları, tamamen kendilerine ait bir dünyada yaşıyor gibi görünmeleri, çevrelerinde olup bitenlere karşı çok kayıtsız kalmaları, çağrıldıklarında tepki vermemeleri, konuşurken dinlememeleridir. Sizin verdiğiniz tek bilgiden yola çıkarsak çocuğunuz sizin davranışlarınıza veya tv de gördüğü şiddet görüntülerine tepki verdiğine göre otistik çocukların belirgin özelliklerinden biri olan “çevrelerinde olup bitenlere kayıtsız kalma” özelliğiyle çelişmektedir. O nedenle bu davranışının otizmle bir ilgisi olmayabilir ama daha önce de belirttiğim gibi otistik çocuklar otizm belirtilerinin hepsini göstermeyebilir. Bu konuda kesin bir kanaate varmak için bir uzmana danışmalısınız…

Yine de şu noktalara dikkat etmenizi öneririm;

-Kesinlikle çocuğunuzu şiddet içeren görüntülerden ve ortamlardan uzak tutun,

-Mümkün olduğunca çocuğunuzun yanında tartışmayın,

-Çocuğunuzun tartıştığınızı düşünmemesi için olabildiğince onun yanında heyecanlı, hararetli ve yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin,

-Kendisine ve Anne-Babaya vurmanın hoş bir davranış olmadığını belirtin ve bu davranışların sizleri üzdüğünü hissettirin.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın