Çocuğunu Kıskanan Bir Eş Miyim Acaba?

EVLİLİK ve İLETİŞİM | | 24 Ağustos, 2012 | 7.386 kere okundu

Nilay Hanım eşinden sıkça güzel söz işitmeyi, yeri geldiğinde eşi tarafından bir çocuk gibi sevilmeyi isteyen bir hanımdır. Eşi Kenan Bey ise hanımının bu beklentisi karşısında çok verici olamamaktadır. Kendisine göre bunun nedeni yetiştirilme tarzıdır ve babasından öyle görmediği için eşine tatlı hitaplarla, şımartan sevgiyle yaklaşamadığını söyler. Hanımı bu durumdan dolayı üzüntü yaşasa da “Eşimin yaradılışı böyle, ne yapalım” diyerek durumu iyi-kötü idare etmeye çalışır.

Ancak ilk çocukları dünyaya geldikten sonra o donuk erkek gitmiş yerine yavrusunu “Agucuk, gugucuk”larla seven, bebeğini öpücüklere boğan, ilgi dolu bir baba gelmiştir. Bu durum aslında pek çok hanım için imrenilir bir hadisedir fakat eşinden ilgi beklentisi içinde bulunan Nilay Hanım onun süper babalığından memnun olsa da bu mutluluğu kana kana yaşayamaz. Çünkü sevgisini açıkça göstermeye müsait bir yapıda olmadığını söyleyen eşi, aslında hiç de o kadar soğuk mizaçlı olmadığını göstermiştir. Çocuğunu içtenlikle seven eşini gözlemleyen Nilay Hanım, onun tarafından bebeği kadar önemsenmediğini düşünür. “Yoksa artık çocuğunu kıskanan bir anne miyim” diye de endişelenmekten kendisini alıkoyamaz.

‘Eş Olma’ Duygusunu Her Zaman Fark Ettirin

“Önce eşiniz mi gelir çocuğunuz mu” türünden sorulara pek çoğumuz muhatap olmuşuzdur. Çoğu eş bu soruya kendince bir mantık geliştirerek “Önce eşim”, “Önce çocuğumuz” türünden cevaplar verir. Böyle bir öncelik belirlemek ister istemez ikisinden birini geri plana almayı ima eder. Oysa dengeli davranıldığında, aile bireyleri arasında herkesin hakkı verilebilir. Aile fertlerinin duygusal durumu göz önünde bulundurulur. O an için kimin daha fazla sevgi ve ilgiye ihtiyacı varsa ona göre davranış geliştirilmelidir. Her halükarda öncelikle kaliteli karı-koca ilişkisi geliştirilmeli ve burada oluşan olumlu hava yuvanın diğer fertlerine yansıtılmalıdır. Aksi halde Nilay Hanım’ın yaşadığı sıkıntıya benzer durumlar pek çok eşin başına gelebilir.

Bir Taraf Daha Fazla İlgi İhtiyacı Hissedebilir

Evlilikte taraflardan biri diğerine göre daha fazla ilgi istiyor olabilir. Beklentisi giderilmeyen eş, çocuk doğduktan sonra eşinin bebeğe gösterdiği sevgi ve ilgiyi kıskanabilir. Bu sebeple aile bireylerinin duygusal iniş çıkışlarını da göz önünde bulundurmak yerinde olur. Daha fazla ilgi bekleyen kişiye eşi, sevgisini belli etmeye özen gösterir. Eşinin ne yaptığında sevildiğini hissettiğini öğrenmeye çalışır ve onun sevgi anlayışını tespit eder. Eşinin beklediği dilden ona sevgisini hissettirir.

Hikayenin devamına gelince… Kafası karışan Nilay Hanım bir gün eşine duygularını açar. Kendisini anlaşılır bir şekilde ifade etmeyi başarır. Eşi kırılmadan onu dinler, büyük oranda da hak verir. Sonraki dönemde hanımına karşı da çocuk sevecenliği ile yakınlaşmaya çaba gösterir. İlk etapta bunu tamamen başarabilmesi mümkün olmamıştır. Fakat Nilay Hanım eşinin küçük gayretlerini dahi fark edip mutlu olabilecek olgunluğa sahip olduğundan, sorunlarını eş olarak büyük oranda hallederler.

“Eşiniz Çocuğunuzla Aranızdaki İlişkiyi Kıskanabilir”

Evlilik ve aile terapisti Yasemin Yalçın Aktosun, çocuğun dünyaya gelmesinden sonra eşlerden birinin kıskançlık duygusuna kapılabileceğini bildiriyor. “Eşiniz çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi kıskanabilir. Kıskançlık, çoğunlukla eşlerin yanlış tutumundan kaynaklanır. Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

• Eşlerin anne-baba olduktan sonra, eş olma rolünü arka planda tutması veya unutması, her durumda önceliği çocuğa vermesi ve eşi ihmal etmesi.

• Çocuk bakımıyla ilgili konuların eşler arasında tartışmaya yol açması, çocukla ilgili bir konuda eşe kırıcı konuşmak.

• Çocuğu bahane göstererek eşin isteklerine cevap vermemek.

• Eşlerin, birbirleri hakkında sürekli “Annemiz, babamız” şeklinde bahsetmesi (eşiniz yalnızca çocuğunuzun annesi veya babasıdır; sizin değil!)

Bunun gibi sebeplerden dolayı eşiniz çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi kıskanabilir ve hatta bu nedenden ötürü ebeveynlik rolünü ihmal edebilir.” Eşinizin, çocuğunuza olan sevgisini ve ilgisini kıskandığını düşünüyorsanız kaybedecek vaktiniz yok demektir. Bir an önce harekete geçmeli ve eşinizin sevgi hanesini doldurmalısınız.


Neslihan BEYHAN’ın bu yazısı Aralık 2009 tarihli SEMERKAND AİLE DERGİSİ’nin 51. sayısında yayınlanmıştır.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın