Çocuğunuzu Tanıyor musunuz?

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 28 Şubat, 2012 | 7.181 kere okundu

Anne-babalar, çocuklarının nasıl olmalarını istiyorlarsa, önce kendilerinin öyle olmak zorunda olduğunu unutmamalıdırlar.

Toplumun en küçük parçası olan aile, aynı zamanda küçük bir okuldur. Bu okulun en önemli öğretmenleri de, öğrencileri de anne ve babadır. Dolayısı ile her ana-baba, anne-baba mesleğini öğrenmek zorundadır. Bunun en verimli ve en kestirme yolu ise, eğitim ve bilinçlenmedir.

Ağaç Yaş İken Eğilir

İnsandaki potansiyelin en üst sınırlarına kadar geliştirilebilmesi ancak ona çok erken yaslarda sağlanacak imkânlarla mümkün olabilir. Bu nedenle yaşamın ilk yıllarındaki eğitimin, çocuğun içinde bulunduğu fiziksel sosyal çevrenin onun gelişmesinde çok önemli rolü vardır.
Okul öncesi yıllar ve ilköğretim çağı bu bakımdan hayati bir öneme sahiptir. Bu yıllarda çocuğa verilenler ve verilemeyenler, onun geleceğini belirler.

Geç kalınması halinde çocuklarının tüm hayatını etkileyecek zararlar ortaya çıkabilir. Anne babalar çocuklarının tüm bilinmeyen yönlerini, davranışlarını ve bu davranışlarının ayrıntılarını, beklentilerini, ilgilerini, korkularını, arzu ve isteklerini gözlemleyip belirlemelidirler. Bu konuda duyarlı olan anne ve babalar ebeveynlik vazifelerini sağlıklı olarak yerine getirebilirler.

Çocuğunuzu Tanımak İçin Yapılması Gereken 7 Şey

Çocuklarını tanıyabilmek için anne babalar şu hususlara dikkat etmelidirler:
1-Çocuk gelişimi ve çocuk psikolojisi kitaplarından faydalanmalıdırlar.

2-Çocuklarının beslenme davranışlarını iyi izlemeli ve yemekler konusundaki tavırlarına dikkat etmeliler.

3-Çocuklarının evdeki davranışlarını kontrol altında bulundurmalılar. Şayet çocukla olan ilişkilerde çocuğun davranışları bilinirse anne baba ile çocuk arasında gerginlik yaşanmaz. Anne ve baba en azından hangi durumlarda çocuğuna nasıl yaklaşacağını belirlemiş olur.

4-Çocuklarıyla arkadaşça bir yaklaşım sergilemeliler ve onların oyun eğilimlerine dikkat etmelidirler. Bu anne-babanın, çocuğunun problemlerine karşı çözüm yolu bulmalarına yardımcı olur.

5-Anne-baba çocuklarının sevinç, kızgınlık, heyecan ve panik anlarını iyi gözlemlemelidirler. Çocuğun davranış kontrolünde bu gözlemlerin katkısı büyüktür.

6-Okul çalışmalarında, zamanı değerlendirmede ve para harcamalarında çocuklarının davranışlarını dikkatle izlemeli, bu konularda problem yaşanıyorsa gerekli tedbirleri zamanla almalıdırlar.

7-Anne-baba, iyi bir gözlemci olmalıdır. Çocuklarının korkularına, davranış bozukluklarına ve zararlı alışkanlıklarına zamanında müdahale etmelerinde bu tutum önemlidir.

Paylaşmak Güzeldir

2 Yorum

  1. Recep Murat diyor ki:

    Teşekkür Ederim Metin Kardeşim, Rabbim cümlemizden razı olsun, geç olsun güç olmasın demişler duana geç cevap verebildim hakkını helal et.

  2. metin yıldız diyor ki:

    Allah razı olsun hocam.

Yorum Yapın