Çocuk Eğitimi Bizi Birbirimize Düşürdü

SORU BANKASI | | 28 Nisan, 2011 | 2.940 kere okundu

merhaba benim eşimle kızımdan dolayı ciddi sorunlarımız var.kızım 5 yaşında ve herkezin çocuklukta yaşadığı şeyleri yaşıyo.bazı korkuları var hayvanlar mesela.eşim bu yüzden kızıma çok yükleniyo hatta vurduğu bile oluyo.bu yüzden sürekli birbirimize giriyoruz ve uzun süren küslükler oluyo. ben onun geri adım atmasını beklerken o hep haklı olduğunu düşünüyo.sonrada kızıma bağırıp çağırıyo annenle hep senin yüzünden tartısıyoruz diye.ona kızmasın diye çoğu zaman kırılmamış gibi yapıyorum.bu sorunları nasıl aşabilirim eşime nasıl davranmalıyım bana yardımcı olur musunuz. deniz demirden / 23 04 2011

Deniz Hanım,

Çocuk eğitimi konusunda eşler arasında tutum birliği yoksa ailede tatsızlıkların yaşanması an meselesidir. Bunu şöyle bir örnekle izah edebiliriz: Bir geminin iki kaptanı ve ters istikamette bulunan iki dümeni var. Bu kaptanlar gidecekleri yer konusunda anlaşmazlığa düşüyorlar. Her ikisi de illa benim dediğim yere gidelim, diye diretiyorlar. Sonunda anlaşamayan kaptanlar dümen başına geçip gemiyi hareket ettirmeye çalışıyor. Fakat iki zıt yöne götürülmek istenen gemi, bir türlü hareket etmiyor…Hikayemizin sonunu size bırakıyorum.

Eşler arasında çocuk eğitimi konusunda yaşanan sıkıntılarda gemi örneğinde olduğu gibi, eğer tutum birliği yoksa bu, hem eşler arası sevgi, saygı iletişimini zedeler hem de çocuk bu farklı tutumlardan çok kötü etkilenir. Bu sebeple eşinizle çocuk eğitimi konusunda bilgilenmeniz gerekmektedir. Eşinizle birlikte kitap okuyabilir, seminerlere katılabilir ve bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Çocukluk döneminde görülen korkuların çoğu geçicidir. Eşlerin, çocuklarının korkularına karşı sabırlı olması ve onları anlamaya çalışması gerekir.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla eşiniz bu konularda sizin kadar bilgili, bilinçli ve aynı zamanda da sabırlı değil. Ancak ben inanıyorum ki eşiniz de çocuğunuza yardımcı oluyorum, onu korkularından kurtarayım diye uğraşıyor; ancak kaş yapayım derken göz çıkarıyor. Bu nedenle size tavsiyem çocuğunuza olduğu kadar eşinize de sabır göstermeniz ve onu bu konuda bilinçlendirmeye çalışmanız eğer bu konuda siz bir şey yapamasanız bile eşinizin mutlaka sözüne değer verdiği büyükleriniz vasıtasıyla da yapabilirsiniz.

Ayrıca eşinizle uygun konuşma ortamlarında suçlayıcı bir dil kullanmadan gösterdiği davranışların ve sarfettiği sözlerin hem kendinizi hem de çocuğunuzu olumsuz etkilediğini ve etkileyeceğini güzelce anlatmanız.

Eğer eşiniz bu konuda olumlu bir yaklaşımda bulunmazsa ve size inanmazsa birlikte çocuğunuzun bu problemini nasıl yenebileceği konusunda bir uzmana danışabilirsiniz ki zaten uzman eşinizin uyguladığı bu yöntemlerin hiç birini size önermeyecektir.

Son olarak; eşinizle orta yolu bulmaya çalışın belki bu zor bir süreç ama inş. çocuğunuzun yaşı ilerledikçe hem bu korkular azalacak hem de eşinizle çocuk eğitiminden dolayı yaşadığınız sıkıntılar gidecektir.

Size Yüce Rabbimden Sabır ve kolaylıklar diliyorum…

Recep MURAT
Eğitim Uzmanı

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın