Çocuğum Çok Asabi Olmaya Başladı

SORU BANKASI | | 01 Nisan, 2011 | 8.053 kere okundu

SORU:

slm,

bebeğim 19 aylık 1. yaşına kadar gayet sakin bir bebeklik geçirdi her dediğimizi yapıyor. kimseye vurmayı bilmiyordu fakat 1. yaşını geçtikten sonra çok asabi bir çocuk olmaya başladı etrafındaki herkese anne diye sesleniyor. kelimeleri öğrenmek için hiç çaba göstermiyor ve çevresindeki kendi yaşıtlarını sürekli dövüyor. benim sözümü de hiç dinlemiyor. bu yaptıkları 19 aylık bir çocuk için normal mi? eğer normal değilse düzelmesi ve sakin bir çocuk olması için ne yapmam gerekir. şimdiden teşekkür ederim. Dilek / 30 03 2011

CEVAP:

Dilek Hanım, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla çocuğunuz Pedagogların deyimiyle 2 yaş sendromu denilen inat dönemine girmiş. Bu dönem her ne kadar 2 yaş olarak söylense bile her çocukta illede 2. yaşta değil daha erken de görülebilir. Bu yaş dönemi anne- babaların çocuk gelişiminde en çok zorlandıkları ve yoruldukları dönem olarak da bilinir. Yemek yemede direnme, uyku uyumak istememe, söz dinlememe, anne-baba-arkadaşa vurma – ne denirse tam tersini yapma, kendisini yerlere fırlatma gibi. Bunun sebebi çocuğunuzun artık size bağımlılıktan kurtulup özerk olma çabasındandır.

Özerklik dönemi (12-36. aylar) çocuğunuzun kendisini ortaya koyduğu, her şeyin kendisinin olmasını istediği bir dönemdir. Bu ısrarlı çabaları sizi ne kadar yorsa, sinirlendirse de tüm bunları bir geçiş dönemi olarak kabul etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer bu dönemdeki abartılı tepkilerinin yaşının bir özelliği olduğunu ve neler yapılması gerektiğini bilirseniz bu dönemi daha rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

Gelelim bu konuda yapabileceklerinize:

  • Çocuğunuzun özgür olabileceği alanlar oluşturabilir ve kendisini, duygularını tümüyle ortaya koymasına izin verebilirsiniz.
  • Onunla inatlaşmayın, çünkü bu inatlaşma ve öfkelenme onun kontrol edebileceği bir düzeyde değildir.
  • Kendisinde var olan enerjisini boşaltabilmesi için gün içerisinde bol bol dışarı çıkarabilir, güvenliğini tehdit etmediği sürece istediği her şeye dokunanilir, bu onun mutlu olmasını ve gün içinde size daha uyumlu davranmasını sağlayacaktır.
  • Eğer yapmasını istemediğiniz bir davranış var ise o zaman kızma, engelleme, cezalandırma gibi davranışlar göstermeyin.
  • Yapmanız gereken ilgisini dağıtmak olsun. Bunu sağlamak için onun gözüyle dünyaya bakabilir ve oyunları kullanabilirsiniz.
  • Olumsuz davranışlarından ziyade olumlu davranışlarını görün ve hemen takdir edin. Bu dönemde biraz sabırlı olunuz 3 yaş sonuna doğru bu sıkıntılarınız inşaallah bitmiş olacak.
  • Eğer problemleriniz ciddi boyutlara ulaşırsa güvendiğiniz bir pedagogdan yardım almanızı tavsiye ederim.

Allah Teâlâ’dan bütün işlerinizde başarılar ve kolaylar dilerim.

Recep MURAT
Eğitim Uzmanı

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın