Çocukluğumdan Beri Annemle Geçinemiyorum

ÇOCUK EĞİTİMİ, SORU BANKASI | | 28 Şubat, 2018 | 3.101 kere okundu

Çocukluğumdan beri annemle geçinemiyorum

 

17 yaşındayım. Her ne kadar ergenlik döneminin son yıllarında olup durulmam gerekse de hâlâ bazı şeylere aşırı tepki gösterebiliyorum. Çocukluğumdan beri annemle geçinemiyorum. İşi gereği onunla hiç zaman geçirmedim. Çocukluğumda yanımda yoktu. Sonuç olarak şu an bile birbirimizi tanımıyoruz. Konuşmuyoruz. Konuşmayı ve zaman geçirmeyi gerçekten denedim. Tanımaya uğraştım. Başarısız oldum. Her denememden kadar farklı olduğumuzu gördüm. 14 yaşından itibaren kişiliğimi oluşturmaya çalışıyorum. Bunu yalnız başıma idol olarak gördüğüm insanlardan ve uzak durmak istediğim insanlardan yola çıkarak yaptım. Ve durulmaya  başladığımda ailemden çok farklı bir düşünce yapısında olduğumu gördüm. Bazen sırf bunun için kavga ediyoruz. Öldüğünde elimde sadece pişmanlıkların olmasını istemiyorum. Ama ona güvenmiyorum. Ne kadar yakın olabileceğimi bilmiyorum. Kişilik olarak da soğuk ve inatçı biri. Her zaman sakin görünmeye çalışır. Farklı düşüncelerin etrafında olmasını istemiyor bu arada. Ne yapmam gerekiyor? /Melodi

 

Sevgili Melodi,

Senin yaşında bir gencin iyi kötü gelişim dönemini bilmesi, farkında olması ve aksayan yönlerini görebilmesi gerçekten mutluluk verici. Günümüzde anne-baba olarak her iki ebeveynin de çalıştığı ailelerde genellikle aile bireyleri tüm enerjilerini iş yaşamlarında harcarken kazandıklarıyla çocuklarının her türlü maddi ihtiyaçlarını karşılayarak onlara karşı olan vazifelerini fazlasıyla yerine getirdiklerini düşünürler. Halbuki çocuklarımızın maddi ihtiyaçları yanında belki de daha fazla manevi ihtiyaçlarının giderilmesi esastır. Genelde çocuklar ile aileleri arasındaki çatışmaların temelinde bu sıkıntı yatmaktadır.

Yazdıklarından anladığım kadarıyla senin de annenle olan sorununun temelinde yatan ana sebep budur. Sende annene karşı doğal ve haklı olarak bir tepki gelişmiş. Çünkü her evlat annesiyle vakit geçirmek; konuşmak, gezmek ve eğlenmek ister. Ancak sen annenin işi dolayısıyla bunları yapamamışsın anladığım kadarıyla annen de işi dolayısıyla sana yeterli vakit ayıramamış, ilgilenememiş şimdi bunların sıkıntısını yaşıyorsunuz.

Melodi, sen artık büyüdün, iyi kötü kişiliğin oturmuş; yazdıklarından anladığım kadarıyla da maşallah olgun birisin. Sorununu güzel tarif etmişsin, sebeplerini açıklamışsın; bu durumda olmaktan rahatsız olduğunu ve bir çıkış yolu aradığını yanlış bir şey yapıp pişmanlık duymak istemediğini belirtmişsin. Ne kadar güzel, bunlar senin gerçekten doğru yolda olduğunu veya doğru yolda olduğundan emin olmak istediğini gösteriyor.

Gelelim neler yapabileceklerimize:

 • Uygun bir zaman ve zeminde annenle güzelce konuş, dertleş. O’na karşı olan duygu ve düşüncelerini anlat. Onunla yeterli zaman geçiremediğinden, kendisini yeterince tanıyamadığını ve aranıza soğukluk girdiğini bunu gidermenin yalnızca kendi çabanla olamayacağını annenin de gerekli hassasiyeti ve özeni göstermesi gerektiğinden bahset.
 • Annen düşüncelerini ve görüşlerini açıklarken O’na müdahale etmeden onu tüm samimiyetinle dinle ve O’nu anlamaya çalış. Hiçbir anne ve baba evladıyla arasının kötü olmasını istemez. Belki de annenin çalışması için elzem durumlar olmuş olabilir belki O’da bu durumlardan rahatsızdır. O nedenle anneni empati yaparak dinlemeye çalış.
 • Konuşmanda kendisine annen olmasından dolayı saygı duyduğunu ve her şeye rağmen kendisini sevmek, tanımak ve anlamak istediğini, hayatta en büyük dayanak ve destekçi olmasını istediğin annene böyle bir durumda olmaktan dolayı çok rahatsız olduğunu ve üzüldüğünü belirten konuşmalar yapabilirsin. Bu konuda gerekirse diğer aile bireylerinden de yardımcı olmalarını ve devreye girmesini isteyebilirsin.
 • Sen de samimi bir şekilde özeleştiri yap. Acaba gerçekten benim düşünce ve hareket tarzım mı doğru yoksa anneminki mi? Acaba anneme olan tepkim ve kızgınlığım dolayısıyla mı söylediği her şeye tepki gösteriyorum yoksa gerçekten haklı olduğum için mi? Eğer gerek ergenliğin getirdiği özellikler dolayısıyla gerekse de annene olan tepkin nedeniyle söylediği her şeye karşı geliyorsan ciddi anlamda bir özeleştiri yapıp eksikliklerini giderme yoluna gitmelisin.
 • Eğer annenin rahatsız olduğun bir tavrı, düşüncesi veya sana göre yanlış bir hareketi olursa O’na bu durumu sakince ve güzelce anlatmaya çalış, O’nu sert bir şekilde bastırmak yerine ikna yolunu tercih et.
 • Annelerimiz inancımıza göre bizim en değerli hazinemizdir. Bu nedenle zaten Peygamberimiz cennet annelerin ayakları altındadır buyuruyor. Anneler hiçbir şey yapmasalar dahi bizi dünyaya getirmeleri sebebiyle bile her zaman saygıya değerdirler. Ve kaç yaşına gelirsek gelelim onlar her zaman bizim annemiz ve büyüğümüzdür. Dinimiz anne ve babamızın Rabbimizin emirlerine karşı gelme istekleri dışında onlara itaat etmemizi istemektedir. Şayet bizi rahatsız eden, üzen bir tavır takınırlarsa da onları kırmadan güzelce uyarmamız gerekiyor.
 • Anne ve babasının hayır duasını alamayan evlatlar hayatta pişmanlıklar yaşamaya mahkumdur. O nedenle sen elinden geldiğince aranızdaki sorunları gidermeye çalış ve O’nu asgari düzeyde memnun ederek en azından hayır duasını almaya çalış.
 • *Elbette Rabbimiz bizi türlü türlü şeylerle imtihan etmektedir. Bazılarımız evlatla; bazılarımız fakirlikle; bazılarımız zenginlikle; bazılarımız makamla senin de imtihanın annenle sanırım o nedenle inşallah tavsiyelerimize uyar, sabırla hareket edersen inşallah sonradan pişman olacağın bir şey yaşamamış olursun.
 • Bilirsin ki bizler bazı şeylerin kıymetini maalesef onları kaybettiğimizde anlıyoruz. İleride çok duyacaksın anne ve babalarını kaybetmiş birçok kişi diyecek ki “Keşke anacığım/babacığım hayatta olsa da bana kızsa, bağırsa. Yanımda olmasa da varlığı yeter.” İşte sen bu duruma düşmeden önce annenin kıymetini bil ve aranızdaki sorunları akıllıca gidermenin yollarını ara ve en azından asgari müştereklerde buluşarak bu durumu lehine çevir.
 • Sen güzel bir evlat olmaya devam et. Bu konudaki iyilik mücadeleni artır. Odak noktan annen değil, kendi davranışların olsun. Sen davranışlarında gönül alıcı ve sözlerinde hep güzeli ve iyiyi vurguladığında emin ol hep kazanan taraf olacaksın. Emin ol, bu seni çok rahatlatır.
 • Melodi ayrıca yaşadığın bu sorunların bir anda çözülmesini bekleme. Ancak eğer tavsiyelerimize uyar ve bunlara dikkat ederek sabırla hareket edersen inşallah olumlu sonuçlar alacağına inanıyorum.

Rabbim yar ve yardımcınız olsun…

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: , , , ,

Yorum Yapın