Dualarınıza ve Kendinize Engel Olmayın

MANEVİ GELİŞİM | | 01 Aralık, 2010 | 5.536 kere okundu


Dualarımız…
Sonsuz hazinelerin, sırların, bütün alemlerin sahibine sunduğumuz dualarımız. Manevi bir gıda, insanın ruhuna işleyen en güçlü telkinlerimizdir dualarımız. Bizi biz yapan, kulluğumuzu hatırlatan, Rabbimizden bize en güzel armağandır…

Hiç terk etmemiz gereken, her zaman kalbimizle beraber dilimizle de özenle korumamız gereken bir hazinedir dualarımız. Bitip tükenmeyen bir hazine hem de.

Bazen ümitsizliğe kapılan birinden, duaların faydasının olmadığını, duyarız. Bazen de şeytan ve nefis, en önemli ibadetimiz ve kulluğumuzun nişanesi olan dualarımızın işe yarayıp yaramadığını sorgulatır. Dualarımıza karşılık veriliyorsa bunun nasıl olduğunu da çoğunlukla merak edip dururuz.

Dualarımızın karşılıksız kalmayacağı kesindir. Fakat duanın faydalı olup olmaması öncelikle inancın kalitesi ile doğru orantılıdır. Duada ısrarlı, samimi olmak ve usulüne uygun yapmak sonuca ulaşmada önemlidir.

Dualarınıza, isteklerinize ve telkinlerinize öncelikle siz inanmalısınız. Çünkü birinci basamak sizsiniz.

Duygu dünyanızda isteklerinizin ve telkinlerinizin bir karşılığını bulamıyorsanız sizin için bir önemi ve geçerliliği olmayacağından tabii ki faydasından söz etmek mümkün olmayacaktır. Kendinize engel olduğunuz sürece dualarınız ve kendinize yaptığınız güzel telkinlerden netice alamazsınız.

Dualarınızda ve telkinlerinizde kendiniz hakkında güzel bir sonuç almak için o an içinde bulunduğunuz ruh halinin, niyetinizin ve inancınızın güzel olmasına dikkat edin. Ataullah İskenderî (k.s), “başlangıcı parlak olanın sonu da parlak olur” der bu sebeple.

Samimi Olun

Duada ve telkinlerinizde samimiyet ve ihlasın çok önemli olduğunu unutmayın. Kendinizin dahi inanmadığı bir duayı ve telkini yapmaya çalışırsanız, kendinizle savaşmak durumunda kalır ve tereddütler içinde boğulur kalırsınız. İç sesiniz dua ve telkinlerin aksini söyler durur. Kendinize söz geçiremezsiniz. İç sesiniz daha baskın olacağı için de durumunuz olumluya dönmeyecektir. Samimiyet ve ihlasın önemi dua ve telkinlerin güzel sonuçlar vermesi için hayati öneme sahiptir.

Sürekli Tekrar Edin

Dua ve telkinlerinizi gözden geçirin ve en çok inandığınız şekilde sürekli tekrar edin. Örneğin, eşinize bazı durumlarda aşırı tepki veriyorsunuz, arkadaşınızın bir huyu sizi öfkelendiriyor. Bu durumda, duamız, Kovulmuş şeytandan ve öfke ateşinden sana sığınıyorum Allah’ım. Telkinimiz, “….durumlarda öfkemi kontrol edebilirim, öfkelenmeden sorunu çözebilirim” olmalıdır.

Dua ve telkinler sizi olmak istediğiniz ideal bir kişi haline getirmede en büyük destekçinizdir. Ama bunun devamlı ve kontrollü olması da önemi bir husustur. Dualarınızı ve telkinlerinizi sihirli bir değnek gibi düşünmek en büyük yanılgınız olacaktır. Olmasını istediğiniz şeyin hemen olmasını beklemek doğru değildir bu yüzden. İstediklerinizin gerçekleşmesi için zamana ihtiyacınız olduğunu ve bu zaman diliminde istediğiniz hedeflere ulaşmada maddi ve manevi gayretlerinizin olması gerektiğini de unutmayın.

Sizin Hayrınıza Olacak Şekilde Kabulüne İnanın

Ataullah İskenderî (k.s) şu uyarıda bulunur; Israrla dilediğin halde bağışların gecikmesi seni umutsuzluğa düşürmemelidir. Çünkü Allah Teâlâ duaların kabul olunacağına söz vermiştir. Ancak kabul edeceği dilek senin kendin için beğendiğin değil, O’nun senin için beğeneceği (senin hayrına) olacaktır. Ve kabul, senin istediğin zaman değil, O’nun istediği zaman olacaktır.

Dua ve isteklerimiz konusunda inancımız da şöyle olmalı; “Cenâb-ı Hak, dilini talep ve dua için çözüp serbest bıraktığı an bil ki, sana ihsânda bulunmayı arzu etmektedir. (Ataullah İskenderi)”

Hayırlısını İsteyin

Hayırlısını istemek önemlidir. Bazen insan kendi yaptığı yanlış dua ve telkinlerinin ağırlığı altında ezilir. Bazen de çok istediği bir şey gerçekleşince önceki durumundan daha kötü bir durumla karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple kişi için en hayırlı ve kendisine en uygun durum hangisiyse kullanılan dua cümleleri ve telkinler ona göre seçilmelidir. Dolayısıyla kendi adına hayırlı olanı istemek insanın yeni durumlar karşısında yaşayabileceği kötü etkiyi azaltma adına atacağı önemli bir adım olur.

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. rukiye diyor ki:

    çok doğru tespitler bence. Dua ederkan gerçekten dikkat edilmesi gerekenler çok önemli.

Yorum Yapın