Dünürler Arası İletişimsizlikten Rahatsız Oluyorum

AİLE DANIŞMANLIĞI, SORU BANKASI | | 03 Haziran, 2010 | 15.535 kere okundu

SORU:

Merhaba

Benim sorum dünürler arası ilişki üzerine olacak. Evleneli 9 ay olmasına rağmen eşimin ailesi benim ailemi bayramlarda dahil olmak üzere arayıp sormadı. Nişanlılık döneminde sıcak, samimi bir ilişkileri vardı, ancak düğün esnasında yaşanan ve her düğünde olması muhtemel ufak tefek çaplı sorunlar iki tarafı birbirinden uzaklaştırdı. Ben damat tarafının düğünden sonra daha çok arayıp sorması gereken taraf olduğunu düşünüyorum. Karşı tarafa kızınızı aldık, artık sizinle işimiz bitti gibi bir izlenim vermemek için, ama maalesef benim ailemde şu anda böyle bir izlenim oluşmuş durumda… Eşim bu durumun farkında değil sanırım. Ona da söylemeye çekiniyorum. Çünkü hemen kendi ailesini savunma pozisyonuna geçeceğinden eminim, kayınvalide ve kayınpederimle de direk konuşursam nasıl tepki verirler tahmin edemiyorum…Bu diyalog eksikliği beni çok üzüyor, ne yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum… Esra Yılmaz / 20 05 2010

CEVAP:

Merhaba Esra Hanım,

Düğün esnasında dünürler arasında sıkıntı yaşanmış olabilir. Ama önemli olan olayları büyütmeden hiçbir şey olmamış gibi sıcak davranılmasıdır. Şuan sizi üzen durumu düğün günü yaşanan probleme bağlamayın. Çünkü yaşadığınız sorunun bir çok nedeni olabilir.

Tarafların birbirlerini sık sık araması sizin birlikteliğiniz için çok da hayati öneme sahip değildir. Siz, eşinizin ailesi ile güzel geçinmeye devam edin. Şimdilik kimseye bu durumu açmanıza gerek yok. Eşiniz ailenizi arayıp soruyorsa saygıda kusur etmiyorsa sorun yoktur.

Evlilikle beraber artık iki aileniz olduğunu unutmayın. Eşler olarak size düşen vazife iki ailenizin de gönüllerine girmek. Saygı ve sevgi dolu bir yaklaşımla onlarla iletişiminizi devam ettirmektir. Siz bu kadarından sorumlusunuz.

Ailelerinizin bir birleri ile iletişimin artmasında sizin çabanız oldukça önemli. Öncelik erkek ailesinin, diye de bir beklentiye girmeyin. Çünkü siz her iki tarafla birlikte bir aile oldunuz.

Aileler aynı şehirde mi yaşıyor? Böyle ise eşinizle birlikte iki tarafı da sık sık ziyaret edip gönüllerini hoş edin. Onların birbirleri ile ilgili hoş sözlerini iletin aralarını ısındırın.

Mesela, bu iki aileyi birbirine yakınlaştırmak için aileniz göndermiş gibi, eşinizin ailesine hediye yapabilirsiniz.

Eşinizin ailesini kendi ailenizin durumundan eşinizle beraber haberdar etmeye çalışın. Onları bir vesile ile birbirleri ile görüştürmeye çalışın.

Aceleye gerek yok. Zamanla daha güzel olur inşallah. Zihninize gelen “Kız evi ile işimiz bitti” düşüncesi sağlıklı değil.

Unutmayın ki pek çok dünür düğün sonrası epeyce süre birbirlerini arayıp sormayabiliyor. Fakat Allah katında en hayırlı olan taraf, sıla-i rahmi (akrabalık bağını) devam ettirendir. Akrabasını koruyup, gözeten taraftır. Bir de bu pencereden bakın.

Siz yuvanızda mutluluk atmosferini güzelce sağlam temeller üzerine inşa edin yeter.

Her şey gönlünüzce olsun.

Hoşçakalın…

Neslihan Beyhan

Kaynak:ailedanismanim

Paylaşmak Güzeldir

4 Yorum

 1. Sevgi diyor ki:

  Şuan da nişanliyim ve nisanlimin ailesine bi turlu isinamiyorm. Cunku onlarin bazi iyi dusuncelerimi kullandigini dusunuyorum. Aileme karsida biraz ilgisiz olduklarini goruyorm. Bazen nisan atmak geliyor icimden ne yapmaliyim? Ama nisanlim bana ilgili alakalidir…

 2. zehra diyor ki:

  selamun aleykum. bende sıkıntı içersindeyim. daha nişanlıyım ama evliymiş gibi iki aileyide idare etmeye çalışıyoruz nişanlımla hiç bi sorunmuz yok. ailemizle ugrasmaktan yoruluyorum aileler geçinemiyolar diye istedigim insandan ayrılmayı bile düşündüm nasıl davrancagmı sasırdım bende kendimce kızıyorm kaynvalideme birinci geliniyle sorunları var onlardan bizde etkileniyoruz o kadar yakın davranıyorum yine öncelikli onlar bizi düşünen bizimle ilgienen yok nişanı yapıp bıraktılar. düşünüyorum şeytan ugraşıyo bu imtihanım olabilir ama bide acaba rabbim bana şimdiden gösteriyormu vazmı geçiyim diye düşünüyorum ama olan bize olacak bi fikir verebilirseniz sevinirim allah razi olsun şimdiden selametle

 3. *Neslihan Beyhan diyor ki:

  Kayınvalide ve gelinlerimize örnek olacak durumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederiz. Böyle paylaşımlar hayırlara vesile olacaktır.

 4. RUHİ FEDAKE diyor ki:

  Aslında kayınvalide dünür gelin konularında çok önyargılı davranıyoruz. Çocukluktan itibaren bazı düşünce kalıpları geliştiriyoruz. Bu da yersiz gerginliklere sebep oluyor. Mesela ”Kız eviyle işimiz bitti ” düşüncesi…Kaynana gelini sevmez, gelin görümceyi sevmez …vs gibi. Aynı şeyleri ben de yaşadım. Sabırla bekledim zamana bıraktım. İnanır mısınız ne zaman eşimin memleketine gitsem Allah rızası için gidiyorum diye niyetimi alır ”Allah’ım ne olur bir problem çıkmasın ,herşey güzel geçsin”diye dua ede ede giderdim. Onlara olan hürmetimi annem babam kıskanırdı… Hala da bana bu konuda kızarlar. Sen onlara bizden daha çok değer veriyorsun derler.. Ben ise onlardan ”Aman kızım sen eşinle ve ailesiyle iyi ol da ..” demelerini beklerdim. Ben mi yanlış düşünüyorum bilmem. Şimdi 15 yıl oldu kayınvalidem ve görümcelerim beni çok severler ve benim için ne yapacaklarını şaşırıyorlar… Yeni evlenenlerde de her iki aile birbirini henüz tanıyamaz. Zamanla tanıyacaklar ve ben şuna inanıyorum iyi niyet ve samimiyet her zaman kazanır. Çok uzun oldu kusura bakmayın sadece paylaşmak istedim. Herkese huzur ve mutluluk diliyorum.

Yorum Yapın