En Büyük Problemimiz İletişim

SORU BANKASI | | 20 Aralık, 2010 | 5.260 kere okundu


SORU:

neslihan hanımın yazılarını okudum. depresyon eşiğine doğru ilerliyorum gibi. 7 yıllık evliyim.

en büyük problemimiz iletişim. eşim tv karşısında uyuyup kalıyor. bir psikolog yada aile danışmanına gidip yardım almak istiyorum çok yorulduğumu hissediyorum. ancak benim derdim dine dayalı konualar eşimin namazlara hasasiyet göstermemesi v.s bunları payşabileceğim fikri düşünceme uygun bir psikolog tavsiye edebilir misiniz? tabi ücretinin de makul olması önemli. yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar. s.güzel / 30 10 2010

Eşinizle vakit geçirmek istemeniz bu nedenle TV karşısında uyuyakalmasına tahammül edemeyişiniz normal. Öte yandan eşinizin namazı size sorulmayacak. Tam tersine o hem kendi namazlarında hem ailesinin namazlarından sorumlu.

Siz ibadetlerinizi güzelce yapın eşiniz için de dua edin Allah hidayet etsin diye. Ama unutmayın ki beyler namazını düzenli kılan, çok dindar kimseler dahi olsa hanımdan sürekli baskı görmekten dolayı ters tepki verip namazdan uzaklaşabilir. Sizin dindarlığınızla ilgili duruma gelince, eşinize karşı cinsel vazifelerinizin namaz gibi bir ibadet olduğunu biliyor olmalısınız. Cinsel hayatın sağlıklı oluşu evliliğin temel direği gibidir. Eşinizin sizde uyandırdığı olumsuz duyguları onu suçlamadan tatlı dille, kalben onu severek sevecen şekilde paylaşın. Bunun için öncelikle ona karşı tekrar olumlu duygular yakalayın.

Şeytanın kalbinize getirdiği olumsuzlukları atın veya görmezden gelin. “Ben eşimi seviyorum. Bir gün ibadetlerine de çok hassas şekilde devam edeceğini biliyorum. “ gibi düşünün. Eşinize “Canım seni gerçekten çok seviyorum ama sen namazına devam etmeyince kendimi kandırılmış hissettim. Fakat bu Rabbimizle aranda bir durum. Üzerine geldiysem kusuruma bakma. Senin ahrette de bizim başımızda, Allah’a karşı borçlu olmayan biri olmanı düşleyerek bunları söyledim. Ama nasıl olsa başlarsın artık kendimi bu konuda sıkmayacağım. Daha sağlıklı bir ruh haline kavuşmam için yardımına ihtiyacım var. Sen bana ….şeklinde davrandığına; sen …. Sözler söylediğinde ben çok mutlu oluyorum. Fakat sen benimle vakit geçirmekten çok TV izleyince kendimi değersiz hissediyorum” Gibi sözlerle kendinizi ifade edin. Ona kendisini dinleyebileceği kadar zaman tanıyorsunuzdur tabi ki. Sanırım sorun onun bu dengeyi bozuşunda. Yani kendini dinlendirme ile sizinle kaliteli vakit geçirme konusunda dengeyi bırakmış olabilir. Biraz değişiklik yapın hayatınızda. Onu şaşırtın.

Eve geldiğinde sizin daha ilgi çekici olduğunuzu görmesi lazım. Mutsuz, umutsuz, sürekli yüzü asık, cinselliğe sık sık karşı koyan bir kadın durumunda bulunarak evini evden uzaklaştıran hanımlardan olmamak için elinizden geleni yaptığınızı tahmin ediyoruz.

Zira böyle şartlarda erkeklerin,en iyi ihtimalle içlerine kapandığı gözleniyor. Bir uzman desteğini alın, gerekiyorsa ilacınızı da kullanın tabi ama kendi iradenizi, iletişim kabiliyetinizi kuvvetlendirmeden hiçbir uzmanın size yardımcı olmayacağını da unutmayın. Bunun için hayatta başarılı olmuş, ,iyi şahsiyet sahibi kadınların ve erkeklerin yaşam öykülerini okumanızı, pozitif enerjisi yüksek kimselerle daha çok vakit geçirmenizi, sizi neşelendirecek şeylerle ilgilenmenizi ve sevip sevildiğiniz ortamlarda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Uzman önerimiz için nereden yazdığınızı belirtmeniz gerekiyor.
Allah’tan eşinizle birlikte iki cihan saadeti dileriz.

Neslihan BEYHAN

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. Elif diyor ki:

    Neslihan Hanım ne kadar güzel yazmışsınız. Milyonlarca kadına ışık tutuyorsunuz. Allah sizden razı olsun.. Sizden ve bu sitede emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Çünkü ne zamandır böyle aile ilişkilerini ” manevi değerlerimizi de gözönünde bulundurarak yorumlayan” bir web sitesi arıyordum.. Çok çok teşekkürler..

Yorum Yapın