Ergenliğe Giren Kızımla İletişimim Koptu

ANNE-BABA OKULU, SORU BANKASI | | 19 Haziran, 2017 | 2.251 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

Bir Soru:

Merhabalar,

Kızım 14 yaşında  erken ergenliğe girdi. şimdiye kadar geçirdiği çocukluk döneminde anneye ve babaya karşı sorumlulukları olan laf dinleyen bir kızdı. memnundum…babasıyla da arası iyi ama benimle arkadaş gibiydi bu geçtiğimiz ekim ayında bir kardeşi oldu ondan önce tek büyüdü kardeşini çok seviyor laf dinlemeyişini ve asiliğini ergenliğine bağlıyorum. öncelerden benimle konuşurdu. şimdi sır sakladığını düşünüyorum. pek konuşmuyor. içinde sanki değişik şeyler yaşıyor.  onu izliyorum ve ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.sanki erkek arkadaşı var ve onu çok düşünüyor gibi bir izlenim veriyor bana. okul hayatında erkek arkadaşı oldu. olağan karşıladım bu durumu haberim vardı genelde her şeyini benimle paylaşır,fakat bu arkadaşlığı çok ileriye götürdü ben sosyal arkadaş olarak devam edin diye öğütler veriyordum aşk senin yaşındaki birine göre çok erken gibi konuşmalar yapıyordum beni çok fazla dinlediğini sanmıyorum.derslerini etkiledi psikolojisini çok etkiledi, duygusal şarkılar  ve klipler izlerken yakalıyorum sanki o çocuğa yönelik şarkılar dinliyor  ayrıldılar ama sanrım kızım çok etkilendi. Onunla konuştum bir anne olarak ona söyleyebileceğim her şeyi söyledim ne kadar faydalı oldu bilemiyorum….tatile girdik kafasını  dağıtsın diye yaz okuluna yolluyorum yüzmeye falan yolluyorum iyi geliyor ama eve gelince içine kapanık sürekli arkadaşlarıyla dışarıda durmak istiyor içine kapansın da istemiyorum ama bu durum beni çok bunalttı ne yapacağımı şaşırdım. korkuyorum o çocuk bitti şimdi başkasımı başladı anlamıyorum nasıl davranmalıyım bilemedim güzel bir kız kendine güveni de bu konuda tamm bunun üzerine süslenip saatlerce aynalara bakıp öyle çıkıyor evden. bu da beni çok düşündürüyor. nolur yardımcı olun. ne yapmalıyım?

 

Bir Cevap: 

Nilgün Hanım,

Kızınız 14 yaşında ve muhtemelen ergenliğin birinci aşaması olan “Başlangıç Dönemi Ergenliğine girmiş durumda. Gerek yaşı ve gerekse de sorunuzda ifade etiğiniz gibi kızınızın sorunsuz bir çocukluk geçirirken birden bire değişimlerin başlaması ve ardından sorunlar yaşamaya başlamanız bize bunu açıkça göstermektedir.

Tüm ergenler özellikle de kızlar beğenilmeye, ilgi görmeye, takdir edilmeye ve dikkat çekmeye ihtiyaç duyarlar. O nedenle günümüzde gençlerin normalde asla tasvip edilmeyecek kıyafetler giymeleri, bazılarının saçlarını anormal renklere boyamaları ve çok uçuk şekillerde kestirmeleri vb. hep bunların göstergesidir. Aslında kendileri bile büyüdüklerinde yani bu çağı atlattıktan sonra kendi gençliklerindeki bu hallerini gösteren resimlere baktıklarında kendilerinden utanıyor olmaları da aslında bu durumların bu döneme ait geçici bir durum olduğunun da kanıtıdır.

Elbette ne olursa olsun çocuklarımızın kendilerine zarar verecek boyuta gelebilecek her konuda dikkatli ve uyanık olmamız gerekir. Maalesef günümüz modern çağının her şeyi olduğu gibi ortaya dökülmesine izin vermesi, her türlü duyguyu aleni bir şekilde tv de, sosyal medyada filtresiz bir şekilde gençlerimize olduğu gibi ulaştırarak çok çabuk tüketiyor olması, çocuklarımızın ergenlik döneminin başlarında çok ciddi büyük sorunlarla karşı karşıya gelmesine zemin hazırlamaktadır. Çocuklarımız daha çocukluğunu yaşayamadan, öğrendiği zamansız ve o yaş için gereksiz bilgiler ve yaşantılar nedeniyle ergenliğe daha yeni adım atarken sanki ergenmiş gibi davranıyor. Yetişkinlik çağıyla birlikte anlamı olan kelimeler ve kavramlar ortaöğretim çağındaki gençliğe yeni adım atan çocuklarımızın ifadeleri olmaya başlıyor. Çoğu zaman anlamını bilmeseler dahi rahatça kullanabiliyorlar. Elbette bunda çocuklarımızın hiçbir suçu yok ancak kendilerine zararları ise çok ama çok büyük.

Gelelim dikkat etmemiz gerekenlere;

Öncelikle çocuklarımızı televizyondaki kötü örnek olabilecek her türlü gençlik dizisi adı altında yayınlanan filmlerden ve dizilerden, birlikte izlediğimiz pembe dizi diye tabir edilen filmlerden ve dizilerden, internetteki olumsuz sitelerden özellikle facebook ve twitter gibi her şeyin olduğu gibi paylaşıldığı sosyal medya ortamlarından olabildiğince uzak tutmaya çalışmalıyız. En azından kontrollü bir şekilde bunları izlemesine veya kullanmasına izin vermeliyiz.

* Çocuklarımıza bıkmadan, sıkılmadan rahatça vakit geçirebilecekleri ortamlar hazırlamaya çalışmalıyız. İlgisine uygun kurslara veya spora gönderebiliriz. Zaten göndermişsiniz bunlara devamını sağlayınız. Duruma göre yaz okulu, kış geldiğinde kış sporlarıyla ilgili bir alana yönlendirebilir veya el becerileriyle ilgili bir kursa gönderebilirsiniz. Hayatını kendine yeni ufuklar açabilecek vaktini iyi şekilde değerlendirebileceği etkinliklerle doldurmasını sağlayabilirsiniz.

* Çocuğunuzla rahatça konuşabildiğiniz bir ilişkiniz var bunu devam ettirin, onunla mutlaka bunları konuşun ancak öncelikle onu dinleyin ve iyi anlayın. Sonrasında ona kendi duygularınızdan ve endişelerinizden bahsedin. O’nu çok iyi anladığınızı ancak kendisine zarar vermesinden çok korktuğunuzdan bahsedin. Gençliğinizde sizin de benzer tecrübeleriniz varsa olumlu olanlarından, onun anlayabileceği şekilde ona bahsedebilirsiniz.

* Ne yapacağınızı bilemediğiniz zamanlarda hemen paniklemeyin, asla ani ve öfkeli tepkiler vermeyin. Yaşına uygun ilgiler edinmesi için fırsatlar oluşturmaya çalışın. Eğer sert ve öfkeli tepkiler verirseniz çocuğunuz size karşı kapanır ve her şey kontrolünüzden çıkar daha kötü olabilir eğer daha sakin yapıcı, temkinli olursanız, çocuğunuza güven verirseniz çocuğunuz yaşadığı sıkıntıları başkalarıyla değil sizinle paylaşmak isteyecektir. Bu da sizin çözüm bulma sürecinizi kolaylaştıracaktır.

* Çocuğunuza sence âşık olmak ne demek diye sorarak onun aşka nasıl bir anlam yüklediğini öğrenin ve ona göre yanlış anlamalarını önleyecek tarzda konuşmalar gerçekleştirin. Mesela “Evet insan bir arkadaşıyla diğerlerinden daha iyi anlaşabilir. Hep onunla birlikte olmak isteyebilir, birlikte daha güzel vakit geçirebilir.” gibi açıklamalar yapabilirsiniz. Ancak daha önce de vurguladığım gibi asla aşırı sert tepki vermeyin aksi halde duygularını sizden gizli yaşamasına yol açabilirsiniz.

* Şayet çocuğunuzun aşka yüklediği anlam, bir yetişkin gibi davranmaksa, karşıdan şikayet gelmesine sebep oluyor, onu düşünmekten başka bir şey yapmamaya sebep oluyorsa, sık sık öpmek istemek gibi davranışlara dönüşüyorsa, bu durumda çocuğunuzla empati kurması üzerine konuşmanız yerinde olur. Mesela “O arkadaşını çok sevdiğini biliyorum fakat arkadaşın bu davranıştan rahatsız olabilir, yanlış anlaşılabilir.” şeklinde açıklama yapabilirsiniz. Bu türden ilişkilerin doğurabileceği zararlar üzerine konuşmalar yapabilirsiniz. Kendisini çok sevdiğinizi ancak eskiden olduğu gibi kendisini neşeli ve mutlu görmediğinizde ailecek üzüldüğünüzü ve endişe duyduğunuzu, sonradan telafisi zor bazı sıkıntıların yaşanmasından çekindiğinizi anlayabileceği şekilde anlatın, empati yapmasını sağlayın.

Eğer tüm bunlara rağmen yaşadığı bu türden ilişkiler kendine zarar vermeye devam ederse öncelikle okulda öğretmenlerinden ve özellikle rehber öğretmenden yardım ve destek alın ayrıca bir uzmandan destek almayı da asla ihmal etmeyin.

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: , , ,

Yorum Yapın