Eş Seçiminde Kararsızlık Yaşıyorum

SORU BANKASI | | 15 Temmuz, 2010 | 15.589 kere okundu


Merhaba,

Öncelikle böyle güzel bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Siteye girdiğim anda buranın temiz ellerce hazırlandığını, gerek dizayndan gerekse yazılardan anladım ve bana itibar edilebilecek bir görüş sunacağınız kanaatine sahip oldum.

Ben 28 yaşında inançlı, maddi anlamda kanaatkâr, duygusal, kariyer sahibi, eli yüzü düzgün biriyim. Eğer gönlümün istediği gibi biriyle evlenebilirsem eşimi çok mutlu edebileceğime inanıyorum. 3yıl önce evlenmeye karar verdim. Üniversite çağlarımda belli gerekçeler nedeniyle evlilik amacıyla dahi olsa bir bayanla gönül ilişkisine girmemeye çalıştım, girmedim.

İşimi gücümü yoluna koyana kadar 25 yaşıma geldim. Ve hep aklımda olan evlilik için ilk adımı attım. Herkes gibi ben de hemen gönlüme göre birini bulacağımı düşünüyordum. ( uyumluydum, eğitimli, kariyer sahibiydim, yakışıklıydım, ne istediğimi biliyordum ve bu zamana kadar ne istediysem Allah nasip etmişti.) Kriterlerimi belirlemiştim. Ve bunların başında güzellik yer alıyordu. Tabi öyle dünya güzeli birini de aramıyordum. Ama bakıldığında “evet güzel” denilecek biri olmalıydı.

O günlerin üzerinden 3 yıl geçti. 20’ye yakın kişiyle görüştüm. Fotoğrafını görüp elediklerimi hiç saymadım bile. Bunlardan benim istediklerimden sadece biri beni reddetti.(3 kez görüştükten sonra) Bir kişiyle de 7 ay kadar görüşüp evlenmeye karar verdikten sonra oluşan güven problemi yüzünden ayrıldık. Ayrılık kararını ben verdim. Çok acı çektim ama sabrettim. Bu iki kişi de çok güzel kızlar değillerdi. En azından benim istediğim kadar güzel değillerdi. Ama gene de ikisiyle de evlenirdim. İstediğim kadar güzel bir iki kızla da görüştüm ama onlarla inançlardaki hassasiyet yönünden uyuşmadığımızdan reddettim.(tabii ki inanç güzellikten önce gelir.) Şimdi, bu hafta sonu biriyle iki kez görüştüm. Genç bir kız, eğitim seviyemiz aynı, aile yapılarımız benzer, temiz olduğu her halinden belli, tanıştıranlar iyi biri olduğunu söylüyor, oturduğumuzda iletişim kurabildik, sevimli, vs. Ama benim istediğim kadar güzel değil.

Ben artık bu süreçten fazlasıyla yoruldum. Öyle zamanlar oldu ki (Allah affetsin) dua etmekten bile vazgeçtim. Şimdi bu kızla devam edersem iyi birisi mutlu olma ihtimalimiz var. Ama ben evlendikten sonra keşke demekten korkuyorum. Takıntı halindeki bu güzellik tutkum evlendikten sonra ya da ilerleyen süreçte (evlenmeden önce) baskın çıkar da karşımdaki kişiyi de üzerim diye çok korkuyorum.

Yakın çevrem farkında olmadan güzel biriyle evlenmem gerekmem konusunda baskı yapıyor. Ben çevremden etkilenebilen biriyim. Bu kızı ailemle tanıştırdığımda bu konuda bir şey söyleyen biri olursa gerçekten çok bozulurum. Sosyal yaşantımda da eşimin güzel olması beni daha rahat kılacaktır.

Tabi bu arada yıllar da geçiyor. En güzel yıllarımı her türlü imkâna sahip olmama rağmen yalnız geçiriyorum. Kendimi günaha yakın hissetmeye başlıyorum. Bu kıza hayır dersem, istediğim gibi birini bulup bulamayacağım belli değil. Hatta böyle biri bile denk gelmez belki yıllarca. Belki 30′lu yaşlarda gene 30′lu yaşlarda olan biriyle evlenirim.

Şuan çok kararsızım, bir tarafım yeter artık kabul et şartlar uygun “ tevekkeltü alellah” de diyor. Ama diğer tarafım pişman olabileceğim yönünde tereddütlerle dolu. İçimde hep bu tutku kalır, gözüm dışarıda olur, hevesim geçer de ömür boyu mutsuz olurum diye korkuyorum. Kesin kararımı verebilsem, zorlansam da 2 sene daha nasibimi aramaya devam edebilirim. Şimdi ben bulduğumu mu beğenmeliyim, yoksa beğeneceğim kişiyi aramaya devam mı etmeliyim?

Kararımı vermek için uzman kişilerin görüşüne ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Yardımınıza acilen ihtiyacım var. Şimdiden “Allah Razı olsun” diyorum.

Eminim benim yaşadıklarımı yaşayan birçok insan vardır. Soruma verilecek cevap onlar için de bir rehber olacaktır.

Bilmiyorum sitede yayınlanacak mı sorum ama yayınlanırsa okuyanlar lütfen bana kızmasınlar çünkü bu süreçte en çok ben yıprandım. Sonuçta bu duyguyu bana veren de Rabbim.


*************************************************************************************

Merhaba,
Öncelikle sitemizle ilgili güzel düşünceleriniz için teşekkürler.
Durumunuz size karışık gelebilir ancak şartlarınıza bakınca normal. Çünkü eş adayı modeliniz çok özellikli. Bu kişiye bir gün mutlaka ulaşacağınıza inanın. Yeter ki onu hak edecek şekilde hazırlık yapın. Sitemizdeki Eş Seçimi dosyasını mutlaka okuyun.

Üç kez görüştükten ve konuştuktan sonra eş adayı hakkında hala aklınızda ahlakı, kişiliği hakkında şüphe kalıyorsa temkinli hareket edin. Çabuk karar vermeyin. Güzel ahlakın ve dinin evliliklerin mutlu ve huzurlu olmasında payı çoktur. Çünkü güzel ahlak, edep ve dindarlık bir bayanı her geçen gün güzelleştiren önemli kriterlerdendir. Ayrıca ahlak ve dindarlıkla beraber güzellik noktasında sizin kritrelerinizin %60-70′ni bir eş adayında bulyorsanız bu sizin için iyi bir fırsat olabilir.

Fakat evlilik fobiniz var mı diye de kendinizi kontrol edin. Anladığım kadarıyla bir kişiye ısındıktan sonra şüphe ve kaygılarınızdan dolayı duygularınız değişiyor. Kur’an’da belirtildiği üzere bir işe karar verdikten sonra Allah’a dayanmak ve yola, dönmemek üzere girmek gerekiyor.

Bir gün mutlaka aradığınız kişiyi bulacaksınız. Aradığınız kriterlerden dindarlık ve güzel huyluluk, eğitim düzeyi ön planda olmalı. Güzelliği de göz ardı etmeyin ancak ilk bakışınızdaki algı ile değil de onu tanıdıktan sonraki algı ile değerlendirin. Zira eğitimli, kültürlü, iyi huylu ve dindar bir eş adayı bulmak başlı başına güç bir durum. Üstüne üstlük bir de güzellik oranını yüksek beklerseniz işleriniz zorlaşabilir.

Allah’tan gönlünüze göre olanı/hayırlısını  isteyin.

Hayırlı olanı da size sevdirmesini ve ona sizi sevdirmesini, güzel geçimi dualarınıza katın.

Hacet namazı ve duasına halis kalp ile devam edin. Bu niyetle sadaka verin, iyilik yapın, dua isteyin (özellikle anne-babanızdan, duası makbul kişilerden) ve duaların reddolunmadığı vakitleri kollayarak kendiniz de dua edin.

Mutluluklar dileriz.

www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

14 Yorum

 1. Kayahan diyor ki:

  Merhabalar Orhan Bey eğer izin verirseniz ben de sizinle görüşmek istiyorum.Bu konu da sizin o zamanlar yaşadığınız sorunları yaşıyorum.Acaba bana ayıracak onbeş dakikaniz var mı??

 2. Pnr diyor ki:

  Bendede korkular var bayanım ama orhan bey aynı sizin gibi durumdayım kafam çok karışık isteyen oluyor ben istemiyorum Rabbim büyüktür :(

 3. Orhan diyor ki:

  Rica ederim. Asıl ben sizlere teşekkür ederim. O zor zamanlarda bana bilgi ve fikirlerinizle yol gösterdiniz. Bugün yazdığım yazıyı okudugumda ve evliliği ne kadar dert ettiğimi düşündüğümde kendime kızmadan edemiyorum. Aslında kadere iman ne kadar da onemli! En güzel zamanlarimi evlilik takıntısıyla heba etmişim. Tamam herkesin istekleri olabilir ama biz inançlı insanlar bu isteklerin kölesi olmamalıyız. Ve `Hostur bana senden gelen ya gonca gül yahut diken` deyip Allah in bize lutefettigi güzelliklere sukretmeliyiz. Bu yazıyı okuyan arkadaslara tavsiyem ; evlilik hayati bir karar hassas davranın ancak bunu hayatınızın gayesi haline getirmeyin. Hayat devam ediyor ve geri gelmeyecek.

 4. ailedanismanim diyor ki:

  Orhan Bey,

  Paylaşımınız için çok teşekkür ederiz.

 5. orhan diyor ki:

  Selamün aleyküm. Bu soruyu yıllar önce ben sormuştum. Durumumu merak edenlere ocak ayında kısa bir cevap yazmıştım ancak yanlış anlaşılmaya müsait, aceleyle yazılmış bir cevaptı. Hatta ayrıntıları paylaşacağım yazacağıma paylaşılmaz yazmışım. Lafı uzatmayayım. Durum şu ki ben soruda bahsettiğim kişiyle evlenmedim. Sorudan tam 3,5 yıl sonra aradığım kişiyi buldum ve nihayet sevgili eşimle evlendim. Şuan bir de dünya tatlısı bir kızım var. :D Soruda bahsettiğim kişiyle bir iki hafta görüştükten sonra ikimiz de olmayacağını anladık ve devam etmemeye karar verdik. Karar sonrası boş evde kendi kendime attığım çığlıklar haala kulağımda. :D Şunu söyleyebilirim ki; bu iş tamamen zorla olmuyor. Hee derseniz ki eşinle de sırılsıklam ilk görüşte aşık olarak mı evlendin? Tabii ki böyle de olmadı. Eşimle daha tanışmadan önce bir kaç olumsuz durum söz konusuydu. Neyse buna rağmen nasip oldu tanıştık. Tanışmadan önce eşimin cok güzel olduğu söylenmişti bana. İlk gördüğüm anda “o kadar da güzel değilmiş diye geçirdim içimden”. Hani bendeki güzellik tutkusu var ya! Ama yine de benim için yeterliydi güzelliği. Oturup konuşmaya başlayınca, gülüşü,konuşması, hareketleri “iyiymiş aslında” dedirtti bana. İkinci görüşme de iyi geçti. Ancak üçte bana bişeyler oldu. içimde fırtınalar koptu, vesveseler başladı. (Gözüme çirkin göründü, baştaki olumsuzluklar kafamı kurcalamaya başladı, vs.) Ben olayı sürekli yokuşa sürmeye başladım konuşurken. Ama toplam 1,5 saatlik görüşmede eşimin konuşmaları beni tekrar döndürdü. (Gerçi eşimin ayrılırkenki görüşü olumsuzmuş. Ama ikna etmek çok zor olmadı. :D) üç kere görüştükten sonra hemen ailemi götürdüm ailesiyle tanıştırmaya. Aileler de onay verince işler biraz daha kolaylaşıyor iki taraf için de. Nişan yapmaya karar verdik ama eşimle uzak yerlerde olduğumuzdan birbirimizi pek göremedik. Neyse nişan alışverişine gittik. Allah’ım içimdeki korkular hortladı benim. Eşim gözüme inanılmaz çirkin görünüyordu. Sıkıntıdan hiç bir şey yiyemiyorum, midem bulanıyor, başım ağrıyor falan. O derece kötüyüm yani. Kendi kendime dedim ki sen bu kıza bir söz verdin adam gibi sözünde dur! Nişan günü kuaförden almaya gittim eşimi, değişen birşey yoktu. Yani haala çirkindi :). Ama durumu eşime çaktırmamak için elimden geleni yapıyordum. Sonuçta kimseyi mutsuz etmeye hakkım da yoktu. Nişandan sonra herşeyi kabullenmemden midir bilemiyorum herşey normale döndü. Sorunsuz bir şekilde evlendik. Çok güzel bir evliliğimiz var. Güzellik konusuna gelirsek, bence eşim dünyanın en güzel kadını…
  (Aynı sorunları yaşayanlara faydası olması dileğimle.)

 6. demir demir diyor ki:

  selamunaleykum orhan bey yazdıklarınızı babama okuttum sen mi yazdın bunu dedi ancak bu kadar içinde olurum yazdıklarınızın ancak beni sitenin size verdiği cevapdan çok sonuç ilgilendiriyor yani evliliğiniz ALLAH ebedi mutluluk nasip etsin ama lütfen benimle bi konuşun olur mu sizi dinleyip ferahlamak istiyorum yoksa bu genç yaşta kafayı yiycem yaşım 25 eğer konusmayı kabul ederseniz Aallah için büyük yardım etmiş olursunuz şimdiden teşekkür eder sizin adınıza mutlulugumu dile getirmek isterim Allah daha da iyi etsin cevabınızı bekliyorum

 7. Orhan Demir diyor ki:

  yazı sahibi Konuşuyor :) açıklıyorum arkadaşlar evlendim ve çok şükür coook mutluyum. Ayrıntıları paylaşılamaz inş.

Yorum Yapın