Eş Seçiminde Kararsızlık Yaşıyorum

SORU BANKASI | | 15 Temmuz, 2010 | 29.685 kere okundu


Merhaba,

Öncelikle böyle güzel bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Siteye girdiğim anda buranın temiz ellerce hazırlandığını, gerek dizayndan gerekse yazılardan anladım ve bana itibar edilebilecek bir görüş sunacağınız kanaatine sahip oldum.

Ben 28 yaşında inançlı, maddi anlamda kanaatkâr, duygusal, kariyer sahibi, eli yüzü düzgün biriyim. Eğer gönlümün istediği gibi biriyle evlenebilirsem eşimi çok mutlu edebileceğime inanıyorum. 3yıl önce evlenmeye karar verdim. Üniversite çağlarımda belli gerekçeler nedeniyle evlilik amacıyla dahi olsa bir bayanla gönül ilişkisine girmemeye çalıştım, girmedim.

İşimi gücümü yoluna koyana kadar 25 yaşıma geldim. Ve hep aklımda olan evlilik için ilk adımı attım. Herkes gibi ben de hemen gönlüme göre birini bulacağımı düşünüyordum. ( uyumluydum, eğitimli, kariyer sahibiydim, yakışıklıydım, ne istediğimi biliyordum ve bu zamana kadar ne istediysem Allah nasip etmişti.) Kriterlerimi belirlemiştim. Ve bunların başında güzellik yer alıyordu. Tabi öyle dünya güzeli birini de aramıyordum. Ama bakıldığında “evet güzel” denilecek biri olmalıydı.

O günlerin üzerinden 3 yıl geçti. 20’ye yakın kişiyle görüştüm. Fotoğrafını görüp elediklerimi hiç saymadım bile. Bunlardan benim istediklerimden sadece biri beni reddetti.(3 kez görüştükten sonra) Bir kişiyle de 7 ay kadar görüşüp evlenmeye karar verdikten sonra oluşan güven problemi yüzünden ayrıldık. Ayrılık kararını ben verdim. Çok acı çektim ama sabrettim. Bu iki kişi de çok güzel kızlar değillerdi. En azından benim istediğim kadar güzel değillerdi. Ama gene de ikisiyle de evlenirdim. İstediğim kadar güzel bir iki kızla da görüştüm ama onlarla inançlardaki hassasiyet yönünden uyuşmadığımızdan reddettim.(tabii ki inanç güzellikten önce gelir.) Şimdi, bu hafta sonu biriyle iki kez görüştüm. Genç bir kız, eğitim seviyemiz aynı, aile yapılarımız benzer, temiz olduğu her halinden belli, tanıştıranlar iyi biri olduğunu söylüyor, oturduğumuzda iletişim kurabildik, sevimli, vs. Ama benim istediğim kadar güzel değil.

Ben artık bu süreçten fazlasıyla yoruldum. Öyle zamanlar oldu ki (Allah affetsin) dua etmekten bile vazgeçtim. Şimdi bu kızla devam edersem iyi birisi mutlu olma ihtimalimiz var. Ama ben evlendikten sonra keşke demekten korkuyorum. Takıntı halindeki bu güzellik tutkum evlendikten sonra ya da ilerleyen süreçte (evlenmeden önce) baskın çıkar da karşımdaki kişiyi de üzerim diye çok korkuyorum.

Yakın çevrem farkında olmadan güzel biriyle evlenmem gerekmem konusunda baskı yapıyor. Ben çevremden etkilenebilen biriyim. Bu kızı ailemle tanıştırdığımda bu konuda bir şey söyleyen biri olursa gerçekten çok bozulurum. Sosyal yaşantımda da eşimin güzel olması beni daha rahat kılacaktır.

Tabi bu arada yıllar da geçiyor. En güzel yıllarımı her türlü imkâna sahip olmama rağmen yalnız geçiriyorum. Kendimi günaha yakın hissetmeye başlıyorum. Bu kıza hayır dersem, istediğim gibi birini bulup bulamayacağım belli değil. Hatta böyle biri bile denk gelmez belki yıllarca. Belki 30′lu yaşlarda gene 30′lu yaşlarda olan biriyle evlenirim.

Şuan çok kararsızım, bir tarafım yeter artık kabul et şartlar uygun “ tevekkeltü alellah” de diyor. Ama diğer tarafım pişman olabileceğim yönünde tereddütlerle dolu. İçimde hep bu tutku kalır, gözüm dışarıda olur, hevesim geçer de ömür boyu mutsuz olurum diye korkuyorum. Kesin kararımı verebilsem, zorlansam da 2 sene daha nasibimi aramaya devam edebilirim. Şimdi ben bulduğumu mu beğenmeliyim, yoksa beğeneceğim kişiyi aramaya devam mı etmeliyim?

Kararımı vermek için uzman kişilerin görüşüne ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Yardımınıza acilen ihtiyacım var. Şimdiden “Allah Razı olsun” diyorum.

Eminim benim yaşadıklarımı yaşayan birçok insan vardır. Soruma verilecek cevap onlar için de bir rehber olacaktır.

Bilmiyorum sitede yayınlanacak mı sorum ama yayınlanırsa okuyanlar lütfen bana kızmasınlar çünkü bu süreçte en çok ben yıprandım. Sonuçta bu duyguyu bana veren de Rabbim.


*************************************************************************************

Merhaba,
Öncelikle sitemizle ilgili güzel düşünceleriniz için teşekkürler.
Durumunuz size karışık gelebilir ancak şartlarınıza bakınca normal. Çünkü eş adayı modeliniz çok özellikli. Bu kişiye bir gün mutlaka ulaşacağınıza inanın. Yeter ki onu hak edecek şekilde hazırlık yapın. Sitemizdeki Eş Seçimi dosyasını mutlaka okuyun.

Üç kez görüştükten ve konuştuktan sonra eş adayı hakkında hala aklınızda ahlakı, kişiliği hakkında şüphe kalıyorsa temkinli hareket edin. Çabuk karar vermeyin. Güzel ahlakın ve dinin evliliklerin mutlu ve huzurlu olmasında payı çoktur. Çünkü güzel ahlak, edep ve dindarlık bir bayanı her geçen gün güzelleştiren önemli kriterlerdendir. Ayrıca ahlak ve dindarlıkla beraber güzellik noktasında sizin kritrelerinizin %60-70′ni bir eş adayında bulyorsanız bu sizin için iyi bir fırsat olabilir.

Fakat evlilik fobiniz var mı diye de kendinizi kontrol edin. Anladığım kadarıyla bir kişiye ısındıktan sonra şüphe ve kaygılarınızdan dolayı duygularınız değişiyor. Kur’an’da belirtildiği üzere bir işe karar verdikten sonra Allah’a dayanmak ve yola, dönmemek üzere girmek gerekiyor.

Bir gün mutlaka aradığınız kişiyi bulacaksınız. Aradığınız kriterlerden dindarlık ve güzel huyluluk, eğitim düzeyi ön planda olmalı. Güzelliği de göz ardı etmeyin ancak ilk bakışınızdaki algı ile değil de onu tanıdıktan sonraki algı ile değerlendirin. Zira eğitimli, kültürlü, iyi huylu ve dindar bir eş adayı bulmak başlı başına güç bir durum. Üstüne üstlük bir de güzellik oranını yüksek beklerseniz işleriniz zorlaşabilir.

Allah’tan gönlünüze göre olanı/hayırlısını  isteyin.

Hayırlı olanı da size sevdirmesini ve ona sizi sevdirmesini, güzel geçimi dualarınıza katın.

Hacet namazı ve duasına halis kalp ile devam edin. Bu niyetle sadaka verin, iyilik yapın, dua isteyin (özellikle anne-babanızdan, duası makbul kişilerden) ve duaların reddolunmadığı vakitleri kollayarak kendiniz de dua edin.

Mutluluklar dileriz.

www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

17 Yorum

 1. Ali diyor ki:

  Evlilik konusunda kararsızlık çok kötü bir şey. Ben çok kararsızlık yaşadım ve 38 yaşındayım. Halen bekarım. 6 yıl önce bir kez nişanlandım. Kararsızlık yüzünden çok kısa sürede bitti. Özellikle 30 yaşından küçük olan arkadaşlara tavsiyem: %100 ü aramayın. Elinizdeki seçeneklerden en çok istediğinize yönelin ve çaba gösterin. Zira, 30 u geçtikten sonra iş daha da zorlaşıyor. Allah herkesin gönlüne göre versin.

 2. ESMA diyor ki:

  Merhaba
  Ben 28 yaşında bir bayanım.3 ay önce biriyle tanıştım.Lakin şu son haftalarda ciddi anlamda kararsızlık yaşıyorum. Sebebi de görüştüğüm kişi DEHB oluşu.Konuşurken genelde o konuşur, her şeye karşı çıkar, saatlerce susmadan konuşabilir, dinleme konusunda sıkıntıları var. Sürekli karamsar, hal böyle olunca benimde ”ben bu adama ömür boyu sabredebilir miyim ” diye kendimi sorguluyorum. RahatsızlığıAllah vergisi onun elinde değil ama bende kendimi onun için feda edemem. Yani ömür boyu sabredemem gibime geliyor. öyle kısmeti çok açık bir insan da değilim, karşıma düzgün birileri çıkar mı onu da bilmiyorum. Evlenip yuva kurmayı , beni seven bir eşi çok istiyorum ama doğru insan olsun istiyorum ve bu kişinin doğru olup olmadığına dair kararsızım. Bana ne önerirsiniz ?

 3. Beyza diyor ki:

  Selamualeyküm, bende evlilik konusuyla internet araştırma yaparken bu site çıktı. Orhan abi nin yaşadıklarına benzer mi bilemem. Bende evlilik de kararsızlık yaşayan en çok da ya nişan bozulursa ya mutlu olamazsam gibi şeyler hep aklımı kurcalıyor gerçekten eş adayım bu mu??? gibi bende inançlı ve inancını yaşamayan çalışan biriyim üniversitede arkadaşların vasıtası ile biriyle tanıştık herşey olumluydu tabi yıl 2011 o zamanlar yani neyse iş ciddiye gitmeye başlayınca karşı taraf kendini çekti ilkın peşimden koşan oydu aynı illerde değildik neyse ben ailemin yanına döndüm tatilde sonra ben iletişim kurmadım ve daha sonra beni bayagi aramış benim telde arızalandığı için anlayamadım kısaca olmadı ve ben mezun oldum ailemin yanına geldim kpss hazırlanmaya başladım derken zaman geçti şımdı 27 yaşındayım ve son 2 senedir görücü geliyor birksç kişiyi reddettim sonra bir-iki kişiyle görüştum. Birinde güzel hazırlandım ve görüşmeye gittiğimde karşımdaki özensizdi sanki zorla gelmiş gibiydi annemin ısrarıyla tekrar 2.kez görüştüm bu sefer söylemediğim sözleri ailesine aktarmış olmadı sonra gelenler oldu görüştüğümde oldu ama içime hiç ısınmıyordu benim kriterlerime artık uymuyordu. Ben okumuş 2 yıldan fazla çalışma hayatım oldu karşımdaki insanın da okumuş, kendini geliştirmiş akıllı Allah korkusu olan gerçekten hissedirecek birini istiyorum güvensiz lik problemim de var zamanında güvendiğim için hayal kırıklığı çok yaşadım dış güzellik de bir nevi önemli ama insan iç güzelliğini dışa yansıtırsa onu örtüyor. Ailemde herkes evlendi senden küçükler evlendi gibi gibi şeyler . Annem ben karışmıyorum ne yaparsan yap dedi istemedğiniz kriterledeki kişiler gelir mi geldi her mesleğe saygım var ama öyle işte yqrdım ederseniz bana yazarsanız çok sevinirim Hayırlı Ramazanlar

Yorum Yapın