Eşim Ailemle Problem Yaşıyor

SORU BANKASI | | 26 Temmuz, 2010 | 10.919 kere okundu

 

Evleneli 1 ay oldu her gün ayrı bi sıkıntı yaşıyoruz. Eşimin ailesiyle altlı üstlü oturuoruz. Eşim ailesiyle anlaşamıyor. Aile bağları sıcak değil. Bizde de tam tersi.

Eşimle 6 yıllık birlikteliğimiz var ama şu son 3 aydır benim aileme takmış durumda, hepsinden nefret ediyor. Ufacık lafları batar hale geldi. Gün geçtikçe sorunlarda büyümeye başladı. Çok sıkılmaya başladım. Ne yapmam gerekiyor. Allah rızası için yardım edin.

*****************************************************************************************************************

Merhaba,

Altı yıllık birlikteliğin ardından evliliğin ilk dönemlerinde sıkıntı yaşamamak neredeyse mümkün değildir. İlişki belirli bir olgunluğa ulaşmış, aslında evliliğin ilk dönemleri çoktan yaşanmış. Şuanda evliliğin orta dönemlerini yani çatışma sürecini yaşıyorsunuz. Çevrenizde aile sorunu yaşamasaydınız dahi eşinizle ilk zamanlar sorun olacak şeyler çıkabilecekti. Dış sorunlar bazen evliliğin daha olgunlaşmasına sağlamlaşmasına, eşlerin birbirlerine daha çok bağlanmasına vesile olur. Yeterki birbirinizle saygı ve sevgi anlayışının dışına çıkmadan, eleştirmeden, ben dili ile ve yapıcı-çözümcü şekilde iletişim kurmayı başarın.

Sabredin. Akıllıca darvranır, evlilik geminizi sağ salim limana çıkarma hedefi edinirseniz ilk zamanların coşkulu ve aşk dolu güzellikleri tekrar dönecektir. Evlilik bilinci ile ilgili bol okuma yapın.

Eşinizle aileniz arasındaki görünmeyen gerginlik düğün zamanı gerginliği olabilir. Genellikle düğünden hemen önce kız tarafı ile erkek tarafı arasında aslında çok da önemli olmayan fakat şeytanın kışkırtmasıyla ciddi görülen sıkıntılar yaşanır. Bu konuda eşinizin üzerine gitmeyin.

Eşinizle ailenizi çok sık biraraya getirmeyin. Sadece aralarının ısınması için örtülü girişimlerde bulunun ve en önemlisi kalpleri birbirine ısındıran Yaratıcıya dua edin.

Günlük diğer sıkıntıları da tatlı dille konuşarak çözmeye özen gösterin. Hiçbir şey yomuş gibi sorunları örtmek doğru olmadığı gibi meseleyi gergin zamanlarda üzerine giderek ve büyüterek konuşmak da doğru değildir.

Eşiniz ailesi ile güzel geçinemediğine göre evlerinizin bu denli yakın olması da doğru olmayabilir. İmkan bulunca daha uzak fakat görüşülebilecek mesa feye taşınabilirsiniz.

Evliliğinizde iki cihan saadeti diler hayırlı haberlerinizi bekleriz.

Paylaşmak Güzeldir

3 Yorum

 1. serpil diyor ki:

  Merhaba ben 11 yıllık evliyim eşimle çok zıt karakterlerimiz var.Bu yüzden anlaşmakta sıkıntı yaşıyoruz. Eşim ev işlerinde olsa dahi her şeyi ben bilirim tavrında yaklaşıyor ve bu beni çok rahatsız ediyor. Her söylediğim ona göre yanlış ve o biliyor. Ben onunla konuşmak istediğimde ona göre benim söylediğim her şey dikkate değersiz geliyor ve dinleme tenezzülünde bulunmuyor.Tabii bu tek bana karşı böyle değil kızıma ve babasına karşıda bu şekilde davranıyor. Ben ilk okul mezunuyum o lise ondan olabilir mi acaba diyorum.Birde beni hiç düşünmemesi çok üzüyor.Örneğin markete gidiyor kızım ve kendine çikolata alır hani bana derim aaa unuttum der.Bu bir örnekti bunun gibi niceleri var.Cinsel hayatımızda çok iç açıcı değil. Hiç bir doğum günümde ve evlilik yıl dönümümüz de bir şey yapmamıştır bu durumlar belki basit şeyler ama beni çok üzmeye başladı.Kendimi kadın gibi hissetmek istiyorum diyorum iyicene saçmaladın diyor.Bu konularda ne yapmalıyım yada eşim ne yapmak istiyor.

 2. ailedanismanim diyor ki:

  Arasını düzeltmek istediğiniz kişilerin birbiri hakkında olumlu görüşlerini iletmek. Olumsuz düşüncelerini değiştirmek için çaba sarf etmek. Bazen bir hediye alıp onun adına vermek gibi.
  Kalpleri birbirine ısındırmak için tarafların haberi olmadan yapılan olumlu çabalara örtülü girişimler diyoruz.

 3. Şeyda diyor ki:

  Örtülü girişimler derKen neler yapabiliriz mesela? Bende aynı dertteyim. Çok zor bir durum.Nişanlıyken herşey çok güzeldi. Düğünden sonra bozuldu. Böyle olacağındansa bir nikah yapıp evlenmeyi tercih ederdim diyorum simdi.

Yorum Yapın