Eşim ve Babaannesinin Yanında Kızım Beni Hiç Dinlemiyor

ANNE-BABA OKULU, SORU BANKASI | | 08 Ekim, 2018 | 2.883 kere okundu

Çocukluğumdan beri annemle geçinemiyorum

4 yaşında bir kızım var yalnızken daha iyi ama baba ve veya babaanne varsa benden nefret ediyor yemek yemiyor beni dinlemiyor yani beni sevmiyor çok iyi ilgili sevecen bir anneyim çocuğuma aşığım beni nasıl yaparım da sevmesini sağlarım beni neden hiç dinlemiyor ölücem kahrımdan…

 

Behiye Hanım,

Hiçbir çocuk normal şartlarda annesine soğuk davranmaz hatta yapılan araştırmalarda bebeklerin ilk kırk günde bile görmeseler dahi annelerini kokularından tanıdıkları tespit edilmiştir. Zaten yalnızken sizi üzmemesi, normal davranması da bunu gösteriyor. Eğer kızınız gerçekten sizi sevmiyor ve dinlemiyor olsa bunu her zaman yapar. Eğer olumsuz davranışları baba ve babaanne olduğunda sergiliyorsa sorunun kaynağını burada demektir.

Yazdıklarınıza göre sorunun kaynağı baba ve babaannenin kızınıza yaklaşım tarzı gibi görünüyor. Malumunuz bazı babalar yoğun çalışma temposu vb. sebeplerden çocuklarıyla fazla vakit geçiremediğinden onlarla geçirdikleri sınırlı zamanlarda onların istediği gibi davranır, onların isteklerini mümkün mertebe yerine getirirler dolayısıyla da annenin zaman zaman kızım haydi yemeğini yemelisin, odanı toplamalısın, artık uyumalısın gibi çağrılara babadan aldıkları cesaretle karşı koyar veya umursamazlar. Maalesef bazı babalarda çoğu zaman farkında olmadan çocuklarına bu durumlarda arka çıkarlar ve bu olumsuz tavırları desteklerler.

Aynı şekilde babaanne veya dedeler de torunlarının her isteklerini yerine getirirler, anne veya baba bazı davranışlarından dolayı uyarlarsalar da hemen devreye girer torunlarına arka çıkarlar. İşte tüm bunlar çocuklarımızın şımarmasına, anne ve babaların sözlerinin dinlenmemesine yol açar.

Behiye Hanım sizin de yaşadığınız tamamen bundan kaynaklı gibi görünüyor. O nedenle gerek babasıyla gerekse de babaannesiyle görüşerek kızınızın onlar yokken yemeğini güzelce yediğini, sözünü dinlediğini ancak sizlerin (baba ve babaannenin) olduğunda ise şımardığını, yemeğini yemediğini ve söz dinlemediğini dolayısıyla bu tür davranışları olduğunda kızınıza arka çıkmamaları ve sizin yanınızda olmaları gerektiğini anlatın. Tabii bunları konuşurken özellikle de babaanneye karşı dikkatli konuşun, suçlayıcı olmayın, çünkü bu konularda bazı büyüklerimiz hassas olabildiklerinden alıngan tavır içine girebilmektedirler.

Ayrıca;

Özellikle eşinize babanın da çocuğun eğitimi ve yetiştirilmesinde birinci derece yetkili ve sorumlu kişilerden biri olduğunu bilerek hareket etmesini isteyin.

Kayınvalidenizin çocuk eğitiminde yalnızca destekleyici rol oynaması gerektiğini, asla annelik ve babalık görevine soyunmaması gerektiğini güzelce anlatın.

Eşinizle kızınızın tavırlarıyla ilgili ortak kararlar alın ve kayınvalidenizin de bu kararlara uymasını isteyin.

Behiye Hanım,

Asla kızım benden soğudu diye düşünerek kendinizi geri çekmeyiniz, sevgi ve şefkatinizi asla esirgemeyiniz, çünkü çocuklar annelerinin hâl ve hareketlerinden etkilenirler ve tepki verirler. Kızınıza karşı eşiniz ve kayınvalidenizle ortak noktada buluşup birlikte hareket etmeye çalışın, kızınızla olabildiğince nitelikli zaman geçirmeye çalışın, moralinizi asla bozmayın zamanla göreceksiniz asla bir başkası (şayet sizden kasıtlı ve bilinçli soğutmadıkça veya siz çok kötü davranmadıkça) sizin yerinizi tutmayacaktır.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın