Eşimden Ayrıldım, Bir Oğlum Var (okuyucu sorusu)

SORU BANKASI | | 10 Kasım, 2010 | 5.147 kere okundu

SORU

merhaba,
ben 1,5 yıl kadar oldu eşimden ayrıldım. 5 yaşında oğlum var.. babasını çok özlüyor, onunla beraber olmak istiyor. hafta sonları görüşüyor ama baba kelimesi geçtiğinde benimde babam var diyor…oğlum bu duruma nasıl alışacak ben bile alışamadım. o küçücük dünyasında kimbilir neler yaşıyor.

Bu süreç nasıl devam eder neler yapabilirim ilerde nelerle karşılaşırım. ve korkularım var nereye kadar yanlız yaşayabilirim..Teşekkür ederim şimdiden bilgileriniz için Ayrılık / 09 11 2010

CEVAP:

Merhaba,

Öncelikle ayrılığın çocuk dünyası çok zor olduğunu bilmeniz gerek. Bu nedenle çocuk babası ile oldukça beraber olmalı. Telefonda ya da yüz yüze. Şunu noktayı akılda tutmakta da fayda var: Eşiniz ile ayrılan sizsiniz, çocuğunuz değil. Bu nedenle onların ilişkisi olabildiğince normal devam etmeli. Ne kadar oluyorsa. Ve kesinlikle babasını çocuğunuzun yanında eleştirmemeli ve suçlamamalısınız. Yaşı ilerledikçe zaten bazı gerçeklerin farkına varacaktır.

Çocuğunuza gelince, her baba kelimesi geçtiğinde, yanında babası olan her çocuğu gördüğünde kendi babası aklına gelecektir. Buna engel olamayız ve durduramayız maalesef. Bu duruma tepki de vermemek gerekir. Bırakın çocuğunuz özlemini, hayalini yaşasın. Ancak şu soruya eşinizle birlikte cevap vermelisiniz “Anne, neden babam her gün eve gelmiyor?” Uzak bir işte mi çalışıyor, işleri mi çok fazla, birbirinize mi küstünüz. Bu konuda baba ile birlikte aynı dili ve gerekçeyi kullanmalısınız. Baba da çocuğun yanında sizi suçlamamalı ve eleştirmemeli tabi.

Sürecin sağlıklı işlemesi için, baba ile olabildiğince çok görüşmeli çocuk. Ayrıca yakında baba rolünü destekleyen dede, amca, dayı gibi figürler olsa güzel olur. Onun bu duruma alışmasını ise zamana bırakmak gerekiyor.

Mehmet TEBER
Psikolojik Danışman ve Pedagog
www.mehmetteber.com

Kaynak: www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın