Eşime Yeniden Nasıl Bağlanabilirim?

AİLE DANIŞMANLIĞI, SORU BANKASI | | 06 Aralık, 2017 | 7.521 kere okundu


SORU:

Hayırlı çalışmalar. Önerilerinizi uygulamaya çalışıyorum ve çok güzel gelişmelerle karşılaşıyorum. Fakat başka bir sorum daha var: Eşimin bana çektirdiği sıkıntılardan sonra ona yeniden tam anlamıyla nasıl bağlanabilirim? Ali Akın/ 15 03 2010

CEVAP:

Değerli okuyucumuz,

Anladığım kadarıyla yaşadığınız problemlerin sevginizi yıprattığından bahsediyorsunuz. Evliliğin iyi günde de, kötü günde de beraberlik üzerine kurulduğunu biliyorsunuz. Ancak burada evliliği besleyen ve evliliği kuvvetlendiren, yuvayı bir cennet bahçesine çeviren sizin sevginizin şeklidir. Eşinizi nasıl seviyorsunuz?

Eğer onu her şeye rağmen seviyorsanız, onun hataları sizi kızdırmaz ve sevginizi azaltmaz. Eşinizin sinirli ve öfkeli olduğu durumlarda veya sizi kızdıracak bir hareketi karşısında, eğer her şeye rağmen onu seviyorsanız, sizin tepkiniz ona yardımcı olmak ve onu içine düştüğü o kötü halden kurtarmak olur. Onun dünyasına girerek tatlılıkla kötü tabloyu mutluluğun lehine çevirmeniz olur.

Eşinize karşı olumsuz düşünceler varsa zihninizde merhamet duygunuzu canlı tutmaya çalışın. Çünkü o sizin hayat arkadaşınız, hayatınızı kendisi ile paylaştığınız kişi, affetmeye merhamete en layık kimsenin hiç şüphesiz eşiniz olduğunu unutmayın.

Kendinize ve eşinize biraz zaman tanıyın. Doğru sevgi ve iletişim dilini kullanırsanız ona eskisi gibi bağlanabilirsiniz. Ama bu iş tek taraflı yürümez. Eşinizin de bilinçlenmesi gerekir. Bir taraf hep verici, idare edici olursa bu bir zaman sonra yine patlak verebilir. Bu sebeple eşinizle sizi mutlu eden şeylerin neler olduğunu paylaşın. Eşinizin mutlu olduğu şeyleri öğrenin. Davranışlarınızı ona göre şekillendirmek için aranızda anlaşın.

Eşinize yeniden bağlanmak ve onu eskisi gibi tekrar sevebilmek için gerçekten çaba harcadınız mı? Eğer cevabınız hayır ise, eşinizin kalbine giden yolda daha çok gayret göstermeniz gerekmektedir.

Kendi kendinize, ‘Eşimi her şeye rağmen çok seviyorum’ cümlesini tekrarlayın.
Eşinizle beraber yapacağınız ortak faaliyetlerinizi artırın.
Eşinize bol bol iltifat edin.
Onunla daha çok zaman geçirmeye çalışın.
Ayrıca Eşinizin gönlüne girecek, onu mutlu edecek şeyleri ara sıra yapmayı unutmayın.
Sen benim için çok değerlisin mesajını her zaman ona hissettirin.
En önemlisi hayat arkadaşınızı her şeye rağmen sevmeyi öğrenin. Bunu ona anlatın.

(İlk yayınlanma tarihi: 30 Haziran 2010)

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. Funda diyor ki:

    Merhabalar
    Ben 9 senelik evliyim bu ikinci evliliğim. Benim evliliğin eşimin beni umursamamazligindan kaynaklı sürekli eve geç gelmeleri arkadaşlarıyla içki ortalarına gitmesi ve beni bırakıp 4 gün şehir dışına gitmesi. Çocuğum hastalandiginda gecenin bir yarısı taksi ile kendim hastaneye götürürüm. Ama eşim malesef kendini hep bir şekilde haklı görür. Kimsenin keyfine göre hareket edemeyeceğim söyler. Yani kisacasi tek taraflı mücadele veriyorum seviyorum ama değer görmüyorum. Evliliğini bitirmek istemiyorum 2 çocuğum var yardimci olursaniz sevinirim iyi aksamlar

Yorum Yapın