Eşimin Sevgi ve Saygısını Yeniden Nasıl Kazanabilirim?

SORU BANKASI | | 12 Kasım, 2014 | 120.437 kere okundu


SORU:

Merhaba ben 5 yıllık evliyim ve iki çocuğum var. 5 yıl içinde eşimle çok kötü tartışmalarımız oldu. Ağır sözler kalp kırma vs. gibi ve evliliğimiz zarar gördü. Şuan ayrıyız. Yani düşünme aşmasinda. Benim de yanlışlarım oldu kavgaya sebep olcak.

Psikolog aile danismanina gidiyorum. Eşim bana dediki sana olan sevgimi saygımı kaybettim, yoruldum bu hayattan. Tekrar Allah nasip ederse birleşeceğiz. Ama onun sevgisini nasnl kazanabilirim. Eşime çok dır dır yaptim. Tüm yükleri ona attim, is okul ev vs. gibi. Saygılı davranmadım.

Lütfen bana yardımcı olun. Eşimin sevgisini kazanmam gerek, ben hala onu cok seviyorum. İnşallah herşeyin hayırlısı olur. Ne yapmam konusunda fikir verirseniz çok sevinirim. Aynur / 28 08 2010

*************************************************************************************

CEVAP:

Merhaba,

Evlilikte doğal üç süreç bulunur:
1.Aşk
2.Çatışma
3.Bağlılık

Çiftler ilk dönemde birbirlerinin hatalarını görmeme ve kendi insancıl zaaflarını gizleme eğilimindedirler. Evlilik sonrasında eşler birbirlerinin her şeyine vakıf hale gelir. Sorumluluklar artar. Evlilik için çok fazla özen gösterilmez ve artık eşler birbirlerini karşı tarafmış gibi görmeye başlar. Halbuki o yine sizin parçanız olan eşinizdir ancak evlilik bağı nedeniyle onu kaybetme korkusu azaldıkça ilişkinin güzelliğini ve aşkın büyüsünü bozmama çabası da azalır. Küçük tartışmalar dahi kişilik mücadelesi, güç gösterme, altta kalmama, kendini haklı çıkarma alanlarına kayabilir. Hele bir de yüz göz olunmuş ve ağza gelen her kötü söz söylenmişse tamiri iyice zorlaşır.

Fakat bunlar hemen her evlilikte olur. Akıllı, birbirini seven ve Allah’ın koruduğu yuvaya sahip çiftler bu çatışma dönemini zorlukla da olsa atlatır ve bağlılık döneminde tekrar ilk dönemdeki aşkı duyumsamaya başlar.

Size daha bilinçli olma açısından sitemizdeki bütün evlilik yazılarını özümseyerek okumanızı tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte kısaca tavsiyelerimiz şöyle:

Öncelikle eşinizi çok iyi tanıdığınızdan emin olun ve onun hoşlandığı şeylere odaklanın. Sevdiği şeyleri yapın. Hoşlanmadıklarından da uzak durun.

Eve geldiğinde sizin kendisi için özenle bakım yaptığınızı ve giyindiğinizi fark etsin.

Çok değil ama yetecek kadar konuşun. Unutmayın ki eşiniz çok sevildiğini duymaktan ziyade, çok anlaşıldığını hissetmek ister. Kendisine yeri geldiğinde iltifatlarda bulunun, olumlu yanlarını dile getirin. Onun hayatınızın anlamı olduğundan emin olduğunuzu fark ettiğinizi söyleyin.

Dilinizle onu çok yaralamışsınız. Bunun telafisi biraz zaman alabilir. Şimdi ise dilinizle ona ancak güzel yaklaşımda bulunun. Olumlu sözleri de abartarak etkisini yitirmelerine neden olmayın.
Kendisine daha önce söylediğiniz kötü sözlerden hiçbirini gerçekten ve gönülden söylemediğinizi onları aşkınızın hatırına affetmesini bir daha asla ağzınıza öyle sözcükler almayacağınızı belirtin ve gerçekten böyle sözlerden, yüz göz olunacak kavgalardan, eşinizin gönlünü incitmekten imtina edin.

Eşinize daha sık teşekkür edin. Yaptığı iyilikleri fark ettiğinizi hissettirin ve siz de yuvanız için yaptıklarınızı, gözüne batırırcasına olmasa da, ona hissettirin.

Eşler arası iletişim kurallarını adınız soyadınız gibi iyi öğrenin ve kendi yuvanızda uygulanır hale getirerek eşinizle sağlıklı iletişim kurmanın, problemlerinizi güzelce konuşmanın pratiğini yapın.

Beklenti ve eleştirilerinizi kesinlikle çok ince bir nezaketle yapın. Bunun için de iletişim kurallarına dikkat. (Sitemizde bulunan yazılarda bu konular detaylı şekilde ele alınmıştır)

Eski konuları gündeme getirmeyin kendinize yepyeni bir sayfa açın ve yaşadıklarınızı siz ve eşiniz çevrenizle paylaşmayın.
Eşinizin de kendisini bize ifade etmesini rica edin. Kendisi de danışmanlık aldığında bu kez aile ilişkiniz daha kaliteli olur ve iletişim kazalarını daha az yaşarsınız.

Allah eşinizle birlikte iki cihan saadeti nasip etsin, bir daha ayırmasın, mutluluklar…

Paylaşmak Güzeldir

32 Yorum

 1. Adem diyor ki:

  Ben eşimlen 4 yıllık evlıyım eşinle cok kavga etıyoruz 2veya 3komusmadıgımuzda oldu biz agza alınmayacak sözler kullanıyoruz cocugumuz yok olmadı daha uzagım eşimden askeri oersonelıyım evlendıgımden beri ayrıyız uzagız pıskolojım bozuldu naba buluruz yardımızı istıyoruz

 2. Şura diyor ki:

  Ben eşimle çok severek evlendim 2 yıllık evliyim ve 2 çocuğum oldu hemen sorumluluk aldık ve bu bize ağır geldi herşeyden kıskandım onu ve hep tartıstık yemek yapmadık kahvaltı hazırlamadım ama çocuklardan dolayı yeterli ilgili göstermedim ona oysaki ben eşimi çok seviyorum .. hep sakladım ona göstermedik sevgimi pişmanım elim artık duygularını yitirdiğini söyledi ve artık istemediğini söyledi 3 at daha bebeğim büyüyene kadar yan yana kalacağız ama ben ayrılmak istemiyorum omu çok seviyeli. Lütfen akıl verin bana pisgolaga da gittik ama düzlemdi aksine daha iyi oldu onun için ilkles sürpriz hazırladım mumlar bakabilse yazılar güzel bi elbise giyidim ama mutlu olmadı sarıldı Birgün sonra sadece üzülme diye yaptım sesi bana inancı kalmamıs istemiyorum artık seni diyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yarım edermişsiniz

 3. Ayse diyor ki:

  Biz esimle cok severek evlendik 2 yillik bi evliligimiz var ve esimle 4 5 aydir sogukluk var normal zamanlarda hic ilgi gostermiyo bana vakit ayirmiyo su ana kadar hic basbasa bi sey yapamadik beni onemsemiyo ama karsi taraftaki uzulmesin diye benim dusuncelerimi beni erteliyo onemsemiyo buda benim sinirimi bozuyo ve sinirlenince agzima geleni soyluyorum esim belki daha cok ilgi gosterir diye iliskimizi hep kiyasliyorum son kavgamizdan sonra ne esim ne ben birbirimize olan sayginin sevginin azaldiginin farkındayız ben esime biraz ilgi gostermeye calisiyorum ama o ilgilenmiyo bile ne yapcam bilmiyorum duzelir mi onu da bilmiyorum artik beni sevmiyo oyle hissediyorum o boyle yaptikca benim sevgim saygimda azaliyo yardim edin lutfen

 4. Zaynah diyor ki:

  Bir yıllık evliyim esim ara ara dovuyo gerekçesi aglamam dayanamıyorum sürekli sosyal medyada kızlarla konuşuyor işten geliyor yemek saatine kadar uyuyo yemeğini yeyip sosyal medyada konuşuyor yüzüğünü bile çıkartıyor işi bitince yatıyor ara ara yaptıklarından ağlıyorum konuşmak istedim yok dedi içime atiyom dolunca ağlıyorum doğal olarak bunun için dayak yiyorum eve gelmem diye tehtid ediyor yaranamiyorum bir turlu ne yapmam gerekiyor tüm kahrını ben çekip de millet sefasini sürmesi çok ağır geliyor dövdükten sonrada sarılıp sakinleştirir tabi kiyamiyom çok aşırı seviyorum

Yorum Yapın