Eşimin Sevgi ve Saygısını Yeniden Nasıl Kazanabilirim?

SORU BANKASI | | 12 Kasım, 2014 | 120.484 kere okundu


SORU:

Merhaba ben 5 yıllık evliyim ve iki çocuğum var. 5 yıl içinde eşimle çok kötü tartışmalarımız oldu. Ağır sözler kalp kırma vs. gibi ve evliliğimiz zarar gördü. Şuan ayrıyız. Yani düşünme aşmasinda. Benim de yanlışlarım oldu kavgaya sebep olcak.

Psikolog aile danismanina gidiyorum. Eşim bana dediki sana olan sevgimi saygımı kaybettim, yoruldum bu hayattan. Tekrar Allah nasip ederse birleşeceğiz. Ama onun sevgisini nasnl kazanabilirim. Eşime çok dır dır yaptim. Tüm yükleri ona attim, is okul ev vs. gibi. Saygılı davranmadım.

Lütfen bana yardımcı olun. Eşimin sevgisini kazanmam gerek, ben hala onu cok seviyorum. İnşallah herşeyin hayırlısı olur. Ne yapmam konusunda fikir verirseniz çok sevinirim. Aynur / 28 08 2010

*************************************************************************************

CEVAP:

Merhaba,

Evlilikte doğal üç süreç bulunur:
1.Aşk
2.Çatışma
3.Bağlılık

Çiftler ilk dönemde birbirlerinin hatalarını görmeme ve kendi insancıl zaaflarını gizleme eğilimindedirler. Evlilik sonrasında eşler birbirlerinin her şeyine vakıf hale gelir. Sorumluluklar artar. Evlilik için çok fazla özen gösterilmez ve artık eşler birbirlerini karşı tarafmış gibi görmeye başlar. Halbuki o yine sizin parçanız olan eşinizdir ancak evlilik bağı nedeniyle onu kaybetme korkusu azaldıkça ilişkinin güzelliğini ve aşkın büyüsünü bozmama çabası da azalır. Küçük tartışmalar dahi kişilik mücadelesi, güç gösterme, altta kalmama, kendini haklı çıkarma alanlarına kayabilir. Hele bir de yüz göz olunmuş ve ağza gelen her kötü söz söylenmişse tamiri iyice zorlaşır.

Fakat bunlar hemen her evlilikte olur. Akıllı, birbirini seven ve Allah’ın koruduğu yuvaya sahip çiftler bu çatışma dönemini zorlukla da olsa atlatır ve bağlılık döneminde tekrar ilk dönemdeki aşkı duyumsamaya başlar.

Size daha bilinçli olma açısından sitemizdeki bütün evlilik yazılarını özümseyerek okumanızı tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte kısaca tavsiyelerimiz şöyle:

Öncelikle eşinizi çok iyi tanıdığınızdan emin olun ve onun hoşlandığı şeylere odaklanın. Sevdiği şeyleri yapın. Hoşlanmadıklarından da uzak durun.

Eve geldiğinde sizin kendisi için özenle bakım yaptığınızı ve giyindiğinizi fark etsin.

Çok değil ama yetecek kadar konuşun. Unutmayın ki eşiniz çok sevildiğini duymaktan ziyade, çok anlaşıldığını hissetmek ister. Kendisine yeri geldiğinde iltifatlarda bulunun, olumlu yanlarını dile getirin. Onun hayatınızın anlamı olduğundan emin olduğunuzu fark ettiğinizi söyleyin.

Dilinizle onu çok yaralamışsınız. Bunun telafisi biraz zaman alabilir. Şimdi ise dilinizle ona ancak güzel yaklaşımda bulunun. Olumlu sözleri de abartarak etkisini yitirmelerine neden olmayın.
Kendisine daha önce söylediğiniz kötü sözlerden hiçbirini gerçekten ve gönülden söylemediğinizi onları aşkınızın hatırına affetmesini bir daha asla ağzınıza öyle sözcükler almayacağınızı belirtin ve gerçekten böyle sözlerden, yüz göz olunacak kavgalardan, eşinizin gönlünü incitmekten imtina edin.

Eşinize daha sık teşekkür edin. Yaptığı iyilikleri fark ettiğinizi hissettirin ve siz de yuvanız için yaptıklarınızı, gözüne batırırcasına olmasa da, ona hissettirin.

Eşler arası iletişim kurallarını adınız soyadınız gibi iyi öğrenin ve kendi yuvanızda uygulanır hale getirerek eşinizle sağlıklı iletişim kurmanın, problemlerinizi güzelce konuşmanın pratiğini yapın.

Beklenti ve eleştirilerinizi kesinlikle çok ince bir nezaketle yapın. Bunun için de iletişim kurallarına dikkat. (Sitemizde bulunan yazılarda bu konular detaylı şekilde ele alınmıştır)

Eski konuları gündeme getirmeyin kendinize yepyeni bir sayfa açın ve yaşadıklarınızı siz ve eşiniz çevrenizle paylaşmayın.
Eşinizin de kendisini bize ifade etmesini rica edin. Kendisi de danışmanlık aldığında bu kez aile ilişkiniz daha kaliteli olur ve iletişim kazalarını daha az yaşarsınız.

Allah eşinizle birlikte iki cihan saadeti nasip etsin, bir daha ayırmasın, mutluluklar…

Paylaşmak Güzeldir

32 Yorum

 1. salim diyor ki:

  Merhaba benim sorunum eşimle tartıştık ve annesinin yanına gitti 11 yıldır evliyim ve 2 çocuğumuz var gideli 1 hafta oldu konuşmaya gittiğimde başka yere tasinirsak gelirim diyor komşu ve akrabaları görmek istemediğini söylüyor onları görmekten utaniyor fakat bende aileme bağlı biriyim babam vefat etti evin büyük oğlu benim kardeşlerim hepsi evli fakat ailemi terk edemiyorum oturdugumuz ev kendimizin ait diyer taraftan Yuvam dagilacak ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

 2. aykut diyor ki:

  16 yildir evligim ve 1 oglum birde kizim var. Karimla son zamanlarda cok gavga ediyoruz. Bana olur olmaz suclamalarda bulunuyor. Ben onu aldatiyormusum felan. Nevarki karimi hic aldatmadim. Bana cok kötū küfürler ediyor ve son dereca asagliyor ve sagisiz davraniyor. Bosanmayi düsünüyorum fakat cocuklarima bunu yapamiyorum. Aslinda karimi seviyorum ama bana yaptiklarinada dayanmak istemiyorum. Bu arada anlamadigim karim 5 vakit namaz kiliyor. Yapma etme diyorum bana küfür edip namaza duruyorsun. Hic mi Allahdan korkmuyorsun. Beraber aile physkolo gidelim diyorum ama o istemiyor. Ne yapacagimi sasirdim ve bu sebeple fikri olan yardim etsin. Saygilarla.

 3. Emirhan diyor ki:

  Ben de karımdan dertliyim. 14 yıllık evliyiz. 1 oğlumuz 1 de kızımız var. Eşim 4 yıldır çalışıyor, çalışmadan önce herşey yolunda gidiyordu. Çalışmaya başladığından itibaren eşim günden güne çok değişti. Benimle ve çocuklarla ilgilenmemeye, yemek yapmamaya, temizliği canı istediğinde düzensiz yapmaya, bizimle konuşmamaya ve cinsel ilişkiden kaçmaya başladı. Kısacası tüm yük benim üstümde ve hayatı zehir ediyor bana ve çocuklarımıza. Her ay basit şeylere kavga eder olduk. Beni sürekli aşağılıyor ve saygısız davranıyor. Onu asla dövmüyorum ama bazen kötü sözler söylemek zorunda kalıyorum. İletişim sıfır aramızda. Artık ayrılmayı düşünüyorum.

 4. Mustafa diyor ki:

  Merhaba, eşimle 15 senedir Evliyim ve Allah’a şükür 3 tane çoçugumuz var. Eşim benden boşanmak istiyor ama ben onu çok seviyorum ve eşimden ve çocuklarımdan ayrı yaşamak istemiyorum çok korkuyorum. Artık beni sevmiyor dedi

 5. ilknur diyor ki:

  Bir çok kadın aynı sorunu yaşıyor..annesine karşı buda çok iyi varsa yoksa ailesi..oysaki ben hayatımı bıraktım onun için..mükafatı bu mu olacaktı…köprüyü geçene kadar hepsi çok iyi..birer melek..peki sonra olan ne..ben yine aynı insanım…

 6. ilknur diyor ki:

  Ben eşimle 4yıl önce tanıştım..geçen sene evlendik…ben yurtdışında yaşıyordum..ailemi karşıma aldım ve Türkiyeye kesin dönüş yaptım..benim ikinci evliliğim bu üç çocuğum var..oğlanlar babada kızımda benle benim yanımda…ilk eşimdende şiddet gördüm…ben gelir gelmez bununlada sorunlar başladı…hakaret…dayak…zaman ayırmıyor bana…herşeyimi bıraktımda geldim…maddi olanağım yok..en ufak sorunda defol git diyor..çok mutsuzum..

 7. admin diyor ki:

  Evlilikler de insanlar gibi bazen dediğiniz şekilde rahatsızlanabilir. Reçetesi şöyle: Eleştirme, iltifat et. İncitme. Hoş gör ve saygı göster. Hak mücadelesine girme. Anla ve anlamaya çalış. Ön yargılarından kurtul. Koşulsuz sev. Tövbe et. Dua et.

  Not: Bu reçeteyi aile fertlerinin tamamı kullanmalıdır.

Yorum Yapın