Eşimle Hep Tartışıyorum

AİLE DANIŞMANLIĞI, SORU BANKASI | | 11 Şubat, 2014 | 37.636 kere okundu

SORU:

Hayırlı çalışmalar. Ben eşimle hep tartışıyorum. Bu konuda bir çözüm önerirseniz memnun olurum. Başarılar… Ali Akın / 11 03 2010

CEVAP:

Değerli okuyucumuz,

Evlilikte ve toplumsal hayatta tartışmalara bakıldığında tartışmaya en çok neden olan davranışın kişilerin birbirlerini suçlaması olduğu görülmektedir. Çünkü suçlama karşılığında bir savunma veya karşı bir suçlama doğuran davranıştır. Bu sebeple tartışmalara son vermek isteyen eşlere öncelikle tavsiyemiz, suçlayıcı tutumları varsa bu tutumlarından vazgeçmeleri olmaktadır. Karşı tarafı suçlamak hem tartışmaların sürekli olmasını hem de tartışmaların şiddetini arttırmaktadır.

Tartışmaların şiddetli geçimsizliğe neden olmamasını isteyen eşlere özellikle ‘ben dili’ni kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Eşinize, biz bir problemi ve sıkıntıyı halletmeye çalışıyoruz’ mesajını verin. Eşinize değil soruna odaklandığınızı ona hissettirmelisiniz. Aksi takdirde tartışmaların sonu gelmez.

Ailede eşler, herhangi bir sorunla karşılaştığında eşini suçlamadan soruna odaklanırsa tartışmalar yapıcı hale gelir. Tartışmalar uzlaşmaya dönüşür. Çünkü her iki taraf böyle davrandığında ortak bir amaç için uğraş vermiş olurlar. Sorunu çözmek için çaba harcarlar. Böyle olunca tartışmalar evlilikte ilişkiyi besler. Tartışmalar sona erer.

Her hangi bir sıkıntınız veya probleminiz varsa dikkat etmeniz gereken bir husus daha var: Sıkıntılarınızın ve sorunlarınızın çözümü için doğru zaman ve doğru dili kullanmanız. Sorununuzu tartışma ortamında değil de daha sonra yemek yerken veya çay içerken, ‘beni rahatsız eden bir konu var, seninle konuşmak istiyorum’ diyerek,
• suçlayıcı tavırlardan uzak,
• laf dokundurmadan,
• eşinizin yapmış olduğu her hangi bir hataya ima dahi yapmadan sorunu açık ve nezaketli bir şekilde dile getirin. Bunu başardığınızda inanın sorununuz çözülecektir.

Eşler, aralarındaki sorunları çözerken karsısındaki kişinin hayat arkadaşı, çocuklarının annesi veya babası olduğunu unutmamalı. Ayrıca evlilikte karşı taraf diye bir şey olmadığını, eşlerin birbirinin parçası olduğunu da hep hatırlayın

Mutlu bir evlilik dileklerimizle…

Kaynak:www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

23 Yorum

  1. ayşe nesrin diyor ki:

    merhabalar ben 6 aylik evliyim ve esim evlenmeden oncesinde issizdi ve hala issiz. su an maddi sikintimiz yok ama issiz olmasi onu cok yaraliyor ve benim en ufak bisey dememe bile tahammul edemiyor o yuzden cok tartisiyoruz. Evlenmeden oncede ‘is bulamazsam seninde burnundan getiririm.’ gibi bi cumle kullanmisti ve ne kadar guzel zaman gecirsekte bi o kadar kavga tartisma oluyor. yakinlarimizin yaninda tek farketmiyor. ne yapabilirim bu surecin ustesinden gelebilmek icin? yardimci olursaniz cok sevinirim.

  2. Büşra diyor ki:

    Eşimle 5 aylık evliyiz çocuğumuz henüz yok ama eşimle son Bir haftadır uzlasamiyoruz. Çalıştığı için Sabah 11 akşam 11 de evde oluyor bütün gün evdeym sitede kimseyi tanımıyorum bütün günüm televizyon karşısında ve ev işleri ile geçiyor aileme uzak oturuyorum tek başıma hiçbir yere gidemiyorum hastane dahil . internet yok bişe Yok .eşim o olmadan beni hiçbir yere göndermiyor bende daha 18 yaşındayım eşim 20 defalarca onunla güzelce konuşmaya çalıştım ama olmadı o hep kendini haklı görüyor ne yapmam lazım lütfen yardım edin sürekli tartışma halindeyiz .

Yorum Yapın