Eşimle Hep Tartışıyorum

AİLE DANIŞMANLIĞI, SORU BANKASI | | 11 Şubat, 2014 | 19.990 kere okundu

SORU:

Hayırlı çalışmalar. Ben eşimle hep tartışıyorum. Bu konuda bir çözüm önerirseniz memnun olurum. Başarılar… Ali Akın / 11 03 2010

CEVAP:

Değerli okuyucumuz,

Evlilikte ve toplumsal hayatta tartışmalara bakıldığında tartışmaya en çok neden olan davranışın kişilerin birbirlerini suçlaması olduğu görülmektedir. Çünkü suçlama karşılığında bir savunma veya karşı bir suçlama doğuran davranıştır. Bu sebeple tartışmalara son vermek isteyen eşlere öncelikle tavsiyemiz, suçlayıcı tutumları varsa bu tutumlarından vazgeçmeleri olmaktadır. Karşı tarafı suçlamak hem tartışmaların sürekli olmasını hem de tartışmaların şiddetini arttırmaktadır.

Tartışmaların şiddetli geçimsizliğe neden olmamasını isteyen eşlere özellikle ‘ben dili’ni kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Eşinize, biz bir problemi ve sıkıntıyı halletmeye çalışıyoruz’ mesajını verin. Eşinize değil soruna odaklandığınızı ona hissettirmelisiniz. Aksi takdirde tartışmaların sonu gelmez.

Ailede eşler, herhangi bir sorunla karşılaştığında eşini suçlamadan soruna odaklanırsa tartışmalar yapıcı hale gelir. Tartışmalar uzlaşmaya dönüşür. Çünkü her iki taraf böyle davrandığında ortak bir amaç için uğraş vermiş olurlar. Sorunu çözmek için çaba harcarlar. Böyle olunca tartışmalar evlilikte ilişkiyi besler. Tartışmalar sona erer.

Her hangi bir sıkıntınız veya probleminiz varsa dikkat etmeniz gereken bir husus daha var: Sıkıntılarınızın ve sorunlarınızın çözümü için doğru zaman ve doğru dili kullanmanız. Sorununuzu tartışma ortamında değil de daha sonra yemek yerken veya çay içerken, ‘beni rahatsız eden bir konu var, seninle konuşmak istiyorum’ diyerek,
• suçlayıcı tavırlardan uzak,
• laf dokundurmadan,
• eşinizin yapmış olduğu her hangi bir hataya ima dahi yapmadan sorunu açık ve nezaketli bir şekilde dile getirin. Bunu başardığınızda inanın sorununuz çözülecektir.

Eşler, aralarındaki sorunları çözerken karsısındaki kişinin hayat arkadaşı, çocuklarının annesi veya babası olduğunu unutmamalı. Ayrıca evlilikte karşı taraf diye bir şey olmadığını, eşlerin birbirinin parçası olduğunu da hep hatırlayın

Mutlu bir evlilik dileklerimizle…

Kaynak:www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

13 Yorum

 1. sevda diyor ki:

  ben severek evlendim yaklasik 6 aydir evliyim. esimin kendi aylesiyle hic bir sekilde alakasi yok. hayatinda tek ben olmama ragmen beni sürekli üzüyor hergün kavga cikariyor bazen ergen cocuklat gibi bana lan’ li konusmasi oluyir küfürleri hic eksik oaz. kavga ettigimiz zaman siddet uyguluyor ve sonra hic pismanlik bile duymadan beni sucluyor. ben ayleme döndüm kackere hep geldi yalvardi bensiz yapamayacagini söyledi. herzaman bi konu icin konustugumda sen akilli olursan olmaz diyor. ben evden cikmayan biriyim cok kiskanc oldugu icin cikamiyorum biyere baski uyguluyo hep susmak zorunda kaliyorum beni baska insanlarla kiyasladigi oluyor acik giyinen biri degilim öz kuzenim dahil konustugum hic bir erkek yok evden cikmiyorum ama yaranamiyorum güzellikle yaklassamda bir yerden kavga cikiyor artik dayanamiyorum bende sinirli karsiliyorum laflarin altinda kalamiyorum sabrim tasti bu yüzden bosanma raddesine geldik.. ne yapacagimi bilmiyorum cok gencim daha seviyorum onu düzelmesi icin yardim etmek istiyorum kabul etmiyor benide birakmiyor..

 2. ailedanismanim diyor ki:

  Sevgide ölçülü bir kıskançlık her zaman vardır. Bu duyguyu iyi yönetmek aile mutluluğu adına oldukça önemlidir. Evlilikte kıskançlık yazımızı okumanızı öneririz. Bu süreçte beklentilerinizi karşılıklı olarak gidermeyi ihmal etmeyin. Kıskançlık duygusunun kontrol edilmesi, aile temeline oturması zamana bağlıdır unutmayı. Ayrıca boşanma sözcüğünü toprağa gömün. Bir daha gündeme getirmemeye çalışın. Çünkü sözlerde tesir ve esrar vardır unutmayın.

 3. ailedanismanim diyor ki:

  Hayat maneviyat boşluğu olduğunda insanı yorar. Maneviyatınızı güçlendirmeniz hayatınızda aradığınız mutluluğu ve gücü yeniden kazanmanıza vesile olacaktır.

 4. dilek diyor ki:

  2 yıllık evliyim severek evlendim birbirimizi çok seviyoruz eşimle ama çok kıskancız ikiimizde kıyafetlerime çok karışıyor herşeyime beni çok bunaltıyor ben ne yapacagımı bilmıyorum onu seviyorum ayrılmakta istemiyorum ayrılık konusunuda çok gündemde tutuyoruz çok üzülüyorum ne yapacagımı nasıl davranacagmı blmıyorum artık.

 5. dilek diyor ki:

  ben artık hayattan çok yoruldum.

 6. büşra diyor ki:

  Valla kardeşler sen haklısın dedikçe tepe ne çıkıyorlar keşke biz kadınları anlamanın yollarını bilse ler:-(:-(

Yorum Yapın