Eşinizin Sevgi Dilini Keşfedin

EVLİLİK ve İLETİŞİM | | 10 Mayıs, 2010 | 17.792 kere okundu

Eşiniz yaptığında ya da yapmadığında sizi derinden etkileyen şeyler nelerdir? Ona muhabbetiniz ziyadeleştiğinde sevginizi kendisine nasıl belli edersiniz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar muhtemelen aynı kapıya çıkacaktır. Ve sizin kendi sevgi dilinizi işaret edecek ipuçlarıdır.

Sevginizi İfade Şekliniz Eşinizden Beklentinize De Işık TutarSevginin adı bir olsa da çeşit çeşit sunumu ve ifade edilişi söz konusu. Evlilikte anlaşabilmek için eşlerin birbirlerinin dilinden anlıyor olması ve eşine sevgisini hissettirebilmesi önemli. Onun lisanıyla eşinize sevginizi gösterdiğinizde kendisini değerli ve özel hissetmesini sağlar, bir eş olarak olumlu davranış ve çabalarında daha istekli olmasına katkı sağlarsınız. Peki eşler birbirlerinin sevgi üslubunu nasıl yakalayabilirler? En çok hangi davranışlar sonucu çok sevildiklerini hisseder ve mutlu olurlar?

Eşiniz yaptığında ya da yapmadığında sizi derinden etkileyen şeyler nelerdir? Ona muhabbetiniz ziyadeleştiğinde sevginizi kendisine nasıl belli edersiniz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar muhtemelen aynı kapıya çıkacaktır. Ve sizin kendi sevgi dilinizi işaret edecek ipuçlarıdır. Meselâ eşiniz tarafından sevildiğinizi en çok size bir hediye aldığında hissediyorsanız, sizin dilinizde hediyeleşmek ağır basıyordur. Veya eşiniz sizi sözleri ile yaraladığında haddinden fazla üzülüyorsanız teşvik ve takdir sözleri sizin sevgi istasyonunuzu işaret ediyor demektir.

Kendi iletişim yönünüzü tespit ettikten sonra “ben dili”ni kullanarak doğrudan kendinizi eşinize anlatabilirsiniz. “Bana iltifat ettiğinde, olumlu sözlerle yaklaştığında kendimi çok iyi hissediyorum ve daha iyi bir eş olma isteği duyuyorum” gibi ifadeler kendimizi anlattığımız ben diline örnektir. Ben dili evlilikte iletişim için vazgeçilmezdir. Böylelikle eşler karşısındakini suçlamadan kendilerini ifade etme imkanı bulurlar. Eşinizin sevgi frekansını doğru analiz etmek için aynı uygulamayı eşiniz için de yapmalı ve onun gönlüne giden yolu bulup kendi diliyle hitap etmelisiniz.

Evdeki tamir işlerini halleden, çocuklarla ilgilenen, pazara giden, aile içerisinde yapılması gerekli işlere karşı sorumlulukla yaklaşan eşlere yaptıkları işlerden dolayı takdir ve teşekkür etmek onları sevindirir. Fakat sevgi anlayışı takdir sözleri duymak olan kişiler için bu tarz teşekkür sözleri ve olumlu yorumlar hayati önem taşır. Eşiniz için takdir sözleri önemliyse beğendiğiniz, takdir ettiğiniz yönlerini düşünün ve yeri geldiğinde güzelce paylaşın. Bilhassa sevdiklerinin yanında onunla ilgili olumsuz sözcüklerden kaçınmaya aksine ihya edici davranışlara ağırlık vermeye itina gösterin.

Nitelikli Beraberlik İletişime Dinamizm Katar

Birlikte kaliteli vakit geçirmek eşiniz için birincil derecede önemli ise siz çok hoşlanmasanız dahi bazı aktiviteleri planlamanız ve paylaşım alanları oluşturmanız yerinde olur. “Hayatı paylaşmak için evlendim” sözlerini duyduğunuz kişilerin sevgi stillerinde birlikte ve kaliteli vakit geçirmek ağırlık kazanmıştır. Eşiniz de böyle kimselerdense; haftada bir gün baş başa yemeğe çıkabilir, ailece parka gittiğinizde çocuklar oynarken sohbet edebilirsiniz. Mutfak alışverişini birlikte yapıp zamanınızı anlamlı hale getirebilirsiniz. Herkesin uyuduğu sabah saatlerinde birlikte yürüyüş yapabilirsiniz, haftalık izninizin bir gününde yalnızca ailenizle ilgili plan yapıp, piknik, gezi ya da akraba, eş-dost ziyaretleri düzenleyebilirsiniz. Yıllık izinlerinizde ülkemizin güzelliklerini beraber gezip görebilir seyahatler yapabilirsiniz. Yolculuklar, aile huzur ve mutluluğuna çok katkı sağlar. Mutfakta eşinize yardımcı olmak iletişim ve paylaşım için de fırsat verecektir. Akşamları çay sohbetlerinde birlikte kitap okuyup okunan kitabın mütalaasını yapabilirsiniz.

Hediyeleşmenin muhabbeti arttırdığını bizzat Efendimiz (s.a.v) bildirir ve ümmetine tavsiye eder. Ara sıra eve gelirken (özel bir gün olmasa dahi) çiçek alın. Eşiniz özellikle armağan alındığında sevildiğini daha çok hisseden kimselerdense getirdiğiniz şeyin maddi boyutundan çok manevi değerine bakacak ve buradan kendisini önemsediğiniz, onun için kafa yorup bir şeyler yapmaya çalıştığınız mesajını çıkaracaktır. Bazen küçük bir kartpostal ya da duygunuzu ifade eden küçük notlar dahi sevginizi anlatmaya yeter.

Kadın ev işlerine normalden fazla önem veriyorsa veya yemek yapmak, sizin çamaşırlarınızı yıkayıp ütülemek onun için en önemli işler arasındaysa sevgi anlayışında, emeğini sunma eğilimi var demektir. Aynı şekilde evin içindeki işlerde hanımına zevkle destek veren bir beyin sevgi anlayışı da yardım davranışları olabilir. Bu beye hanımı, sevgisini hizmetleriyle daha güzel ifade eder. Benzer şekilde eşine hizmete kendini adayan bir hanım, en çok eşi yardım ettiğinde sevildiğini anlayabilir. Çünkü kendisi sevgisini böyle göstermekle beklentilerini de belli etmiş olur. Böyle birinin eşi, destek vermeyi hayatının bir parçası haline getirmelidir. Bunun için belli bir reçete olmasa da tabii davranmak ve yapılan iyiliği başa kakmamak önemli adımlar olacaktır.

Ev işlerinde hanımına destek olan Efendimiz (s.a.v) kendi işlerini de kendisi görmeye gayret gösterirdi. Bu tarz işlerde halis niyetli olmak Allah için eşine destek verme düşüncesiyle onun gönlünü almak, ahiretimiz için de kazanç vesilesi olacaktır. Günlük hayatta yapacağınız gösterişsiz, çoğu zaman fark edilmeyen küçük iyilikler, eşinizin giriştiği yeni bir uğraşta ona destek olmak ya da sadece onu dinlemek için zamanınızı ve enerjinizi ayırmak dahi onun kendisini değerli ve mutlu hissetmesine neden olacaktır. Onun mutluluğu ise size fazlasıyla geri döner. Ne demişler “Vermenin ödülü kendisidir”. İçinizden gelerek ve kendi seçtiğiniz yollarla verdikçe, inanılmaz bir huzur bulursunuz. Eşinize ve evinize yapacağınız yardımlar sadaka sevabı da kazandıracağından başta siz olmak üzere herkes kazançlı ve huzurlu olacaktır.

İhtiyaç olduğu anda su vermek, sofra kurulmasına yardım etmek, çöpleri dökmek, ara sıra evi süpürmek, yemek yapmada yardımcı olmak, çocukların okul ödevlerine yardımcı olmak, küçük bebek varsa ilgilenmek, günlük, haftalık, aylık ev temizliğine yardım etmek, pazar alışverişi yapmak, ütü yapmak vb. şeyler eşinize göstereceğiniz sevginin görünen kısmında önemli mesajlar verecektir.

Bazı eşler gerçekten sevildiğini ancak fiziksel iletişimle anlayabilir. Böyle durumlarda sarılmak, elini tutmak, sıkıntılı zamanlarında başını omzuna dayamak gibi davranışlar her şeyden daha fazla sevgi mesajı verir. Eşinizin zor zamanlarında fiziksel yakınlığınız en büyük yardımdır. Genellikle hanımlar dokunularak sevildiklerini daha fazla hissederler. Fakat bu yakınlığa erkeklerin de ihtiyaç duyduğu muhakkak. Allah eşleri birbirlerinin örtüsü olarak nitelendirdiğine göre karşılıklı yakınlık duygusu mutlu ve huzurlu, sevgi dolu bir yuva için kaçınılmazdır. Sevgi anlayışında fiziksel yakınlık duygusu öne çıkan bir eşin, yakınlık gösterme davranışını reddetme, eliyle uzaklaştırma gibi davranışlar duygusal yıkımlara neden olabilir. O nedenle özellikle böyle eşlere karşı daha hassas olunmalı ve gereken ilgi gösterilmelidir. Efendimiz’in “Kişi hanımının yüzüne baktığı zaman, hanımı da onun yüzüne sevgiyle bakarsa Allah her ikisine de rahmet nazarıyla bakar. Erkek hanımının ellerini avucuna alınca o da kocasının ellerini tutarsa günahları parmaklarının aralarından dökülür, gider” sözleri fiziksel temasın önemini anlatmaya yeter.

“Bunca Yıldır Evliyim Eşimi Yeni Keşfettim”

Mutlu olmak için aynı sevgi diline sahip olmak şart değil. Psikolog Yasemin Yalçın Aktosun bazen farklı sevgi anlayışına sahip çiftlerin de sıcak bir atmosfer yakalayabileceğini hatırlatıyor. Burada öne çıkan konu eşini doğru okuyup onun ihtiyacını giderebilmek ve kendi sevgi anlayışına saplanıp kalmamak. “Ben buyum, sevgimi ancak böyle gösterebilirim” gibi bencil yollara girmemek gerekir. Çoğunlukla ön plana çıkan cinsiyet ayrımını da dikkate alıp erkeklerin başka, kadınların başka ilgi ve ihtiyaçlarının olabileceğini kabullenmek doğru bir davranış olacaktır.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise eşini anlayabilmenin bazen yılları bulabildiğini bildiriyor. “Bunca yıldır evliyim, eşimin bazı huylarını yeni keşfettim’ diyenlerin ya da eşine sürekli sevgi gösterip karşılığını ancak yıllar sonra alan kişilerin sayısı hiç de az sayılmaz. Bazı kişiler, sevgilerini direkt olarak belli etmezler. Bu kişiler evliliklerinde sıkıntı yaşamamış da olabilir. Böyle durumlarda çiftlerin sevgi sitillerinin aynı veya yakın olduğundan ve her ikisinin de sevgilerini sözden çok davranışla gösterdiklerinden bahsedilebilir” şeklinde konuyu özetliyor.

Neslihan BEYHAN’ın bu yazısı Temmuz 2008 tarihli SEMERKAND AİLE DERGİSİ’nin 34. sayısında yayınlanmıştır.

Paylaşmak Güzeldir

12 Yorum

 1. gizem diyor ki:

  Arkadaslar bir de sunu eklemeliyim eve gec gelince neden gec geliyosun dedigimde tartisiyoruz nasil konusmaliyim esimle nasil uyarmaliyim bilmiyorum bu konuda BEN dilini nasil kullanabilirim

 2. gizem diyor ki:

  ben 1,5 yillik evliyim ve esim beni ilk uc ayda aldatti ayrilma durumuna geldik ama aileler girdi araya aramiz duzeldi fakat beni sevdigini sanmiyorum isten 5 te cikiyo eve 7 de geliyo hergun ve isyeriyle ev arasi uzaklik 10 dk arkadaslar ne yapicam bilmiyorum yuvam dagilmasin diye ugrasiyorum ONU ALAHA HAVALE ETTIM bu arada bebek yapmak fln da istemiyo oyle bir bunalimdaym ki anlatamam

 3. deniz diyor ki:

  Muhabbet olsun kitabını yeni aldım ve okuyorum güzel bir kitap…

 4. dilek diyor ki:

  eşimle evlenerek hayatımın en büyük hatasını yaptım. Allah onu islah etsin. Bana da sabır versin.

 5. nesibe diyor ki:

  hülya hanım bence siz de eşinizle oyun oynayın :)) görün bakın neler olacak :)

Yorum Yapın