Evdeki Sorunlardan Dolayı Ders Çalışamıyorum

BİREYSEL DANIŞMANLIK, HAYAT AKADEMİSİ | | 09 Ekim, 2018 | 3.727 kere okundu

Çocukluğumdan beri annemle geçinemiyorum

Ben sibel ve 17 yaşındayım evde çok sorun yaşıyoruz durumumuz iyi değil babam akciğer hastası biraz sinirli bu aralar ve küçück bieye bagırıyor maddi sıkıntımız çok bulamıyor hiç bişey çalışamıo fazla hastalıgı artar diye ben okuldan geç geliyorum derslerden dolayı evegelince evde hep bir tartışma duymaktan sıkıldım mutlu değilim derslerimede etki yapıo çalışamıyorum rahat değilim lise 3.sınıfa gidiorum senye sınava gireceğim ama bu olaylardan dolayı dersime çalışamıyorum içimden istek gelmio aile durumlarını düşünüyorum atamıyorum aklımdan.

 

CEVAP:

Sevgili Sibel,

Daha 17 yaşındasın, gençliğinin baharındasın. Gencecik bir kızımızsın, senin yaşıtın ve hemcinsin birçok kızımız da benzer sıkıntılar yaşamakta ve tüm bunların üstesinden gelebilmek için zor şartlar altında okuyarak bir yerlere gelip hem kendine hem ailesine hem de vatanına, milletine faydalı olmak için çabalıyor. Sen de onlar gibi tüm olumsuzluklara rağmen mücadele etmeli, okumaktan vazgeçmemeli ve mutlu sona Allah’ın izniyle ulaşmalısın.

Elbette şu yaşta yaşadıkların kolay şeyler değil. Babanın rahatsızlığı, bunun sonucu aşırı sinirli olması, yeterince çalışamayıp sizleri rahat ettirememesi, tüm bunlardan dolayı aile içinde tartışmaların yaşanması vb. tabi ki bunlar yalnızca seni değil bunların yaşandığı her aileyi huzursuz eder. Eminim ki babanda böyle olmasını istemiyordur. Onu da anlamaya çalış hatta destek ol. Sonuçta hastalıkların iyileşmesinde moral en büyük ilaçtır. Aile içinde huzur olması için bireylerinde huzurlu olması gerekir bunun içinde aile içinde her bireyin birbirine destek olması, anlayışlı davranması ve sevgi, saygı çerçevesinde hareket etmesi çok önemlidir.

Sibelciğim, öncelikle sana tavsiyem uygun bir zaman ve zeminde ailenle bu olumsuzları konuşman olacaktır. Suçlamadan, yargılamadan gerek babanla gerek annenle aile içerisinde yaşanan olumsuzluklardan fazlasıyla etkilendiğini ve derslerini olumsuz etkilediğini ve daha dikkatli davranmaları gerektiğini onlara güzelce anlatabilirsin.

Sibelciğim, dünya çok daha zor şartlar altında olup da hayatını mutlu mesut geçiren, çok önemli başarılar elde eden insanların başarı hikâyeleriyle doludur.  Hayatta her şey maddiyattan ibaret değildir. Sanmaki zenginlerin çok mutlu olduğunu, paranın her şeyin ilacı olduğunu, inan asgari ücretle geçinen birçok aile eğer ayaklarını yorganlarına göre uzatıyorlarsa ve gerçekten birbirlerini seviyorlarsa mutlu mesut geçiniyorlar. Evet kolay değil bu şartlarda okumak ama imkansız hiç değil aksine bu olumsuzluklar seni kamçılamalı, yüreklendirmeli daha bir gayretli olmanı sağlamalıdır.

Rabbimiz dünyada hepimizi bir imtihandan geçiriyor. Kimimizi anne-babasıyla kimimizi çoluk çocuğuyla, kimimizi zenginlikle, kimimizi fakirlikle, kimimizi sağlıkla vb. ama herkesi bir imtihandan geçiriyor. Önemli olan bu imtihandan başarıyla geçmektir. Sibelciğim Rabbimiz kimseye kaldıramayacağı yük yüklememiştir. O nedenle sende bu olumsuzluklar karşısında pes etmemeli, mücadele etmelisin. Sabırla hareket edip elinden geleni yapıp ailene umut ışığı olmalısın. Bunun içinde öncelikle daha öncede belirttiğim gibi ailenle yapıcı bir şekilde bu sorunların giderilmesi noktasında çözüm yolu bulmaya çalışmalısın. Eğer bu konuda başarılı olamazsan size yardımcı olabilecek aile büyüklerinden veya komşularınızdan yardım alabilirsin. Mutlaka okulundaki varsa rehber öğretmeninden ve şube rehber öğretmeninden de destek almanı öneririm. En azından onlar ailenle görüşüp derslerindeki durumunla ilgili aileni usulünce uyarabilirler. Başarılı ve gayretliysen öğretmenlerinin de okul yönetiminin de eğer aile içinde yaşadığın sıkıntıları bilirlerse ellerinden geleni yapacaklarından eminim. Ayrıca devletimiz başarılı ve maddi sıkıntılar çeken öğrencileri sınav yaparak destekliyor mutlaka açılacak bu tür sınavlara girmeyi de ihmal etme. Sen de aileni ve öğretmenlerini üzecek her türlü davranış ve tavırdan kaçınmalısın. Malum zamanımızda birçok kötü niyetli insanlar çevremizde kol gezmektedir. Haklı olarak babanın eve geç gelmen durumunda hassasiyet göstermesi normaldir. Hatta bu tür uyarılar seni çok sevdiklerinin ve başına kötü şeyler gelmesinden endişelendiklerinin bir göstergesidir. Sen de onların bu sevgisini, güvenini sarsacak her türlü davranıştan uzak durmalısın.

Sibelciğim 3.sınıftasın biraz sabırlı ve gayretli olursan seneye okulunu bitirecek ve inşallah var olduğunu düşündüğün zorluklara göğüs gerip, gayretli olursan da umarım istediğin üniversiteyi kazanıp eğitimini bir üst seviyeye çıkararak hem kendine, hem ailene hem de vatanımıza, milletimize ve dinimize faydalı hizmetleri dokunan biri olacaksın…

Lütfen oku Sibel, geleceğimizin eğitimli, kendini iyi yetiştirmiş, bilinçli nesillere çok ama çok ihtiyacı var…

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler:

Yorum Yapın