Evlenme Niyetiyle Biri İle Görüştüm Önce Olur, Sonra Olmaz Dedi

SORU BANKASI | | 14 Haziran, 2010 | 13.288 kere okundu

SORU:

Merhaba,

İçinde bulunduğum durumu sizlerle paylaşmak ve yardımınızı talep etmekteyim. Özellikle sizlerle istişare etmek istiyorum.
Evlilik noktasında yakınlarımın bana ”nasıl bir eş istersin” sorusuna karşılık olarak; beni rabbime yakınlaştıracak, takvalı, edebe ve adaba önem veren saliha bir zevce isterim demiştim.

Bir süre sonra kuzenim ile aynı yurt ortamında hafızlık eğitimi almış bir hanım ile görüştürüldük.
İlk gördüğümde yeterince etkilendiğimi, heyecanlandığımı söyleyebilirim. İki gün sonra kız tarafının cevaplarının olumlu olduğunu, tanışmak istediklerini ifade ettiler ve 15 günlük bir telefon görüşmemiz oldu. Bu süre zarfında iyi yol alabildiğimize inanıyordum.

Ben ve sen kavramını kaldırmıştık, biz diye konuşuyorduk artık. Biz şöyle yaparız, böyle yaparız diyebiliyorduk.
Gerçekten bana bahsedildiği gibi cana yakın, ahlaklı, terbiyeli bir kişiliği vardı. Tanıdığım kadarıyla uyumlu gibiydik.

İçimde acaba yanlış bir karar mı alıyorum korkusu azalmıştı artık. İkinci kez karşılıklı görüştüğümüzde durum biraz değişti. İyi bir görüşme olmuştu ama kaçamak gözlerle birbirimize bakarken iç alemimde ”ömür boyu yaşayacağım kişi bu mu?? Doğru bir şey mi yapıyorum? Önceki gibi ona karşı heyecanda yoktu aslında”diye içimden bir an geçirmiştim. Ama bu düşüncelerin üzerinde durmayıp, bir şeyler paylaştıkça kaynaşırız düşüncesine girdim. (doğru bir düşünce midir bilemiyorum).

Önemli olanın takva, ahlak, kişilik uyumu olduğunu düşünerekten olumlu bir şekilde görüşmeği bitirdik. Akşam yine telefon ile görüşecektik ki, arayacağım saatten kısa bir süre önce ”ben evliliğe hazır değilim ben yapamayacağım. Hakkını helal et, nasip değilmiş…” tarzı bir mesaj geldi. Bende birden ter boşaldı, üzülmüştüm. Ablasına gerekçesini sorduğumuzda elektrik alamadığını ve evlilikten abartılı korktuğunu ifade etmiş. Ailesi görüşmemizi istese de kendisi istememişti.

Bu olayın ardından uzun bir süre geçmesine rağmen onun hakkında duyduğum en basit bir şey bile bende olumsuz etki uyandırmaya başladı. Unutmak istesem de unutamıyorum. Çok duygusal birisiyim ondan mı, ilkleri yaşadığımdan mı? Veya etkilenmişim ama farkında mı değilim, bilemiyorum.

Elektrik veya aşk beklentisi olan bir kişi olmadığımı ifade etmeliyim. Aşık olunan kişiyle evlenmekten ziyade evlenebileceğim kişiliğe aşık olmak, sevgi beslemek isterim. Bu kişi ile tekrar denemek isterim ama sizinle istişare etmek istedim. Sonuçta hayati bir karar alınacağı için tekrar deneme noktasında yanlış bir şey yapıp yapmadığım noktasında yardımcı olursanız sevinirim.

Ben bu kişi ile tekrar deneme yoluna girmeli miyim, yoksa aranılan kriterlerde etkilenebileceğim ve ikna edilmeksizin karşılıklı evet diyebileceğimiz yeni bir eş adayı arayışında olmamı mı önerirsiniz.

Bizim birlikteliğimize engel olan tek sebep yeteri kadar elektrik alamamak. Bu sebepten dolayı ayrılmak doğru bir karar mı? Zamanla bir şeyler paylaştıkça sevgi zuhur eder mi bilemiyorum. Evlilikte sevgi önemli ama zamanla”ya olmazsa diye” korkuyorum.

Uzun uzun yazmamdan içimdeki sıkıntının ne denli olduğunu anlamışsınızdır. İzlemem gereken rotayı belirtirseniz hoşnut olurum. Ayrıca sizlerin de tavsiye ettiği gibi, her namaz sonrası Ayet-i kerime’de geçtiği şekilde dua üzere olmanın önemine yürekten inanıyorum.

Hakkınızı helal ediniz, vaktinizi aldım. Selam ve dua ile. En güzel olana emanet olunuz. Yasin Serkan/ 27 05 2010

CEVAP

Merhaba Yasin Bey,

Öncelikle böyle ciddi bir konuyu iyice ölçüp biçme, bunun için nefsinin dilini değil de çevresinde güvendiği insanlarla istişare eğiliminde olman doğru bir davranış. Bu noktada bize duyduğun güvene teşekkür ederiz. Umarım sonuç hayırlı olur.

Serkan Bey, kendi kişilik profilinizi (memleket, eğitim bilgisi, hobiler vs) ve hanımefendinin kişilik profilini güzelce karşılaştırın. Bazen takvalı olsun, edepli olsun bir şey olmaz diye düşünürüz ancak çok daha mutlu olunacak kişilerin bulunduğu aklımıza gelmez.

Kızcağızın çekingen davranmasının nedeni sadece korkuları ise bu korkuyu herkese karşı yaşayacaktır. Yok, eğer sizin genel duruşunuza ısınamadıysa (ki görüşme öncesinde özellikleriniz yeterince hoşuna gitseydi sizi her şeyinizle beğenecekti) o zaman yapacak bir şey yok.

Sen de artık onunla ilgili duyduklarına canını sıkmaya başlamışsın. Ayrıca yazdıklarında bir çelişki var gibi. Evlilikte aşk ve elektriğin daha sonra olabileceğine inandığını yazmışsın bununla birlikte ikinci görüşmenizde ona bakınca içinden ilk heyecanın kalmadığını duyumsamışsın.

Bana kalırsa senin durumun ilk kez böylesi yakınlık yaşamandan kaynaklanan bir bağlılık ve etkilenmişlikle alakalı. Bunu hemen atamazsın üzerinden. Karşına daha uygun kişi çıkıncaya kadar onu hatırlamaya devam etmen normal.

Çokça dua ederek dileğini, hayırlısını, gönlüne göre seni iki cihanda mutlu edecek nasibini Allah’tan tüm samimiyetinle istemeye devam et. İsteklerini ayrıntılı şekilde dile getir. Tanıştığınızda onun senin kısmetin olduğunu anlama ferasetini, istediğin eş adayında bulunmasını arzu ettiğin tüm özellikleri ayrıntılı olarak gönlünden geçir. Çünkü iki cihanı birlikte geçirmek istediğin o önemli insanı arıyorsun unutma.

Önemli olan bir an önce evlenmek, sevgi, aşk gibi tatlı duyguları yaşayıvermek değil, gerçekten istediğin insanla karşılaşabilmektir. Karşına o çıktığında zaten aşkınız giderek halden hale girecek ve yıllarca sürecektir Allah’ın izniyle. Eş seçimi ile ilgili dosyamızı sanırım okudun. Oradan da istifade edebilirsin.

Şu anda hiçbir şey yapma. Madem olumsuz cevap gelmiş tüm sabırsızlığına inat dur ve bekle. Hayırlısını gözleme niyeti ile bekle.

Çevrende seni ve görüştüğün hanımı iyi tanıyan aklı başında birileri var ise onların da görüşlerini mutlaka al. Fakat unutma ki nasipten ötesi olmaz. Kendini boşuna üzme ve oyalama.

O hanım ya da senin için hayırlı olan kişi kimse, dualarının neticesinde hayırlı gelişmeler olacaktır. Yeter ki sen sırtını kâinatın Yaratıcına tam teslim şekilde dayamaya devam et. Bu esnada evlilikle ilgili eserler okuyarak kendini geliştirmeyi de unutma.

Allah gönlüne göre ve en hayırlısını bir an önce seninle karşılaştırsın ve rızası üzere yuva kurmanı nasip etsin.

İlerleyen zamanlarda iyi haberlerini okuyacağım güzel e-postalarını bekliyorum.

Neslihan Beyhan

Kaynak:ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

3 Yorum

  1. ayhan diyor ki:

    yasin bey eşlerin sadece dindar olması yetmiyor, aynı zamanda kültür ve fıtrat uyumu çok önemli.eğer dikkat ederseniz dindar insanlarda ayrılıyorlar,yani sadece dindar bir eş olsun demek yeterli değil kesinlikle. eğer karşınızdaki sizden elektrik alamadım diyorsa hiç üstelemeyin gerek yok. bir de şunu unutmayın; evlilikte eğer bayan evli kalmayı istemesse kesinlikle evlilik yürümüyor bitiyor er yada geç, bu nedenle karşınızdaki bayanın ne istediğini iyi bilen biri olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. evlilikte paylaşım çok önemli hayattan beklentileriniz, hedefleriniz, yapmak istedikleriniz ve yaşam tarzınızın birbirine uymasına da çok dikkat etmelisiniz. mutluluklar.

  2. rukiye diyor ki:

    ben de bekar bırı olarak benzer sorunları yaşıyorum.hepimiz aynı dönemlerden geçiyoruz sanırım.önemli olan sabır ve teslimiyet diye düşünüyorum.

  3. özlem diyor ki:

    neslihan hanım yorumlarınız harika. bizim yolumuzu aydınlattınız…

Yorum Yapın