Evliliğimdeki Sorunlar:Aileler Kapışıyor

SORU BANKASI | | 16 Ağustos, 2010 | 7.316 kere okundu

Soru:

Merhabalar, kısaca kendimi tanıtıp benim de zaman zaman bunalıma girdiğim işin içinden çıkamadığım sorunlarımı sizlerle paylaşmak istedim. Biraz uzun olacak ama inşallah sabırla okursunuz. Şimdiden teşekkürler. Ben 25 yaşındayım. 5 yıllık evli ve iki yaşında bir kızım var. Eşimle tanışma, nişan, düğün hepsi 1 yıl içinde gerçekleşti. Çok mutluyduk ve ailelerin de mutlu olması bizim mutluluğumuzu daha da artırdı. Çok güzel bir gelin oldum. Ama düğünün yaklaşmasına yakın özellikle nikah kıyıldıktan sonra tavırlar değişti. Bu da benim eşimin ailesinden uzaklaşmama sebep oldu. Düğün gecesi otelde kalmak istedik evde kalın dediler, balayına Antalya’ya gidelim dedik daha yakın bir yere gidin dediler. Kısacası tartışmalar ayaküstü başlamış oldu.

Düğün biti, biz otele gittik balayına. Yakın yere gittik. Onlar da arkamızdan geldiler. Balayı dönüşünde anneme uğradım neden ilk annene uğradın diye sorun çıkardılar. Eşim sesiz kaldı, aldı basını çekti gitti. Ben de dayanamadım isyan ettim. Odada kavga ettik bizi ayırmaya çalıştılar. O bana vurdu bende eşime. Ertesi gün annemin yanına gittik yüzünün hali ne dedi. Tartıştık dedim. Bunun üzerine annem kayınvalidemi aradı ve kayınvalidem de bir sürü laf ısıttı. İlk günlerim çok zor geçti nefes alamıyorum gibi geliyordu. 15 gün sonra tayinimiz çıktı ve biz gittik. Bitmek bilmeyen kavgalar ve dinmek bilmeyen ağlamalar başladı. Neden diyordum her şey bu kadar güzelken bozuldu.

Eşim benden kaçıyordu artık. Eve uğramaz oldu. Bilmediğim yabancı memlekette tek basınaydım. Çevreye karşı mutlu gibi gösteriyordum ikimizi, ama aslında çok mutsuzduk. Bir sürü borç ödedik, eşim birisine kefil olmuş ve o kişi parasını ödemeyince biz ödedik. Bunun üzerine evliliğimin 6. ayında ameliyat oldum. Annem yanıma geldi. Ameliyat olduğumun ilk günü kayınvalidem biz ne zaman gelelim dedi. Cevap veremedim, annem yanımdaydı. Çünkü ne zaman gideceğini de bilmiyordum, fazla kalmaz onu biliyorum ama bir şey söylemedim.

Eşimle tartıştık hastanede annemin yanında nasıl olurda bana böyle bir soru sorabiliyor diye. Annem 6 gün   sonra gitmek zorunda kaldı. Kayınvalidemler geldi. Ve uzun süre kaldılar. Eşimle yalnız kalmak istiyordum ama eşim her akşam dışarı çıkıyordu. Eşim benim yanımda olmadı hiç. Hep ailesini tuttu. Ailesi ile tatile çıktı. Ben hep yalnız kaldım. Artık dayanamıyordum. Bitmişti her şey.

Babamlar beni yanlarına aldılar daha sonra babam eşimin babasıyla yani kayınpederimle kavga etmiş. Araya girenlerin vesilesi ile bir araya geldik. Sonra eşimin ailesi yine yanımıza geldi ve 2,5 ay bizde kaldılar. Zaman zaman isyanlarım oldu eşime dayanamıyordum artık. Kayınpederlerim bir gün sessiz sedasız çekip gitti. Eşimle tartışmalarımız yine başladı. Şimdi izindeyim, tartışma çıkmasın diye hafta içi annemlerde hafta sonu kayınpederimde kalıyorum, susuyorum. Nasıl yaklaşabileceğimi bilemez oldum. Aileler birbirlerini istemiyor. Size anlattığım sıkıntıları nasıl aşabilirim.

Hoşça kalın…

************************************************************************************

CEVAP:

Merhaba Ecrin Hanım,

E-postanızda genel hatlarıyla durumunuzu ifade etmişsiniz. Bununla birlikte konunun önemli detaylarını paylaşabileceğiniz uzun uzun konuşabileceğiniz, terapi alabileceğiniz, ehil bir uzmana acilen başvurmanızı öneririm.

Yazdıklarınızdan hareketle, eşinizle bunca yaşanan sıkıntıya rağmen bir arada olduğunuza göre birbirinizi her şeye rağmen sevdiğinizi çıkarabiliriz. Nikah zamanı ve düğün ertesi sorun yaşamayan çift pek nadirdir. Önemli olan düğün sonrasında çiftlerin kendilerine has bir yuva kurabilmeyi başarabilmesidir. Sizin evliliğinizde anahtar sorun burada. Her şeyiyle size özel bir aile olmayı başarabilmeniz için, ailelerinizi ilişkinizin, evliliğinizi ilgilendiren önemli konuların dışında tutabilmeniz gerekir.

Anladığım kadarıyla ailelerde de sizinle eşinizde de yanlış davranışlar olmuş. Doğru tutumlar üzerine yoğunlaşırsanız yeniden mutlu günlere dönebilirsiniz. Örneğin siz kendi ailenizle tatile çıkmışsınız eşiniz kendi ailesiyle çıkmış. Aileler mücadele halinde ve sizi de etkiliyorlar. Neden eşinizle birlikte olmadığınız ortamlarda dolaşıyorsunuz? Eşiniz dengeyi kurup nötr kalmak yerine duygusal davranıp olaylardan etkilenmiş gibi. Onun her iki tarafı da etkilenmeden ve taraf tutmadan idare etmesi gerekiyor. 

EŞ olmak birlikte ve gerçek anlamda gönül birlikteliği içinde olmaktır. Öncelikle eşinizin gönlünü yeniden kazanmanızı öneririm. Sorunların hepsini bir kenara koyun ve karşılıklı hatalarınızı unutun. Ona yeniden derin sevgiyle, hayranlıkla bağlanmayı niyetinize alın ve bu hayranlığı dozunu ayarlayarak eşinize hissettirin. Onu yeniden en güzel bir bağlılıkla kendinize yakın bulduktan sonra tatlı dille, niyetinizi söyleyerek yaşananlarla ilgili duygularınızı açıklayın.

Eğer bu konularla ilgili konuşmak olumsuz sonuç veriyorsa hiç sorgulamayın fakat yeri geldikçe de ortak tutum geliştirme kararı alın. Örneğin sizin aileniz de eşinizin ailesi de evinizde uzun kalmasın. İç işlerinize kesinlikle karışmasın. Eğer hediye, ev vs ile mihnet altına alıyorlarsa onları kabul etmeyin. Kendi emeğinizle idare edin ama alacaklınız olmasın. Siz de onlara gitmemeye özen gösterin. Aksi takdirde evinizi, ilişkinizi özelinizi yönlendirmek isteyeceklerdir.

Şu anda kayınvalidenizde ve annenizde kalıyor olmanız kaçış gibi. Sizin kendi eviniz var. Sorunlardan önce sevgi bağınızı kuvvetlendirin. Eleştirel üslubu bırakın. Eşinize iltifatlarla yaklaşın. Siz ve eviniz onun için cazip olmalısınız ki o da evinizde sizinle, size özel bir hayatı tercih etsin.

Büyüklerle bu denli içli dışlı bir evlilik ortamında ne eşler birbirlerini güzelce tanıyıp ilişkilerini düzene sokabilir, ne de sağlıklı çocuk eğitimi verilebilir.

Artık bu olanlara eşinizle bir dur demenin zamanı gelmiş. Ama önce onun gönlünü tüm kadınlık sanatınızla yeniden keşfedin. İş hayatınızın özel yaşantınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Çocuk bakımı için dahi olsa büyüklere karşı mihnet altında kalmayın. Gerekirse güvenilir bakıcı ayarlayın.

Bunlar postanıza ilk bakışta söylenebilecekler. Güvenilir, ehil bir uzmana başvurup kendinizi toparlayın.

İyi haberlerinizi bekliyorum.

Hoşçakalın, eşinizle ve evladınızla iki cihanda mutlu bir birliktelik dilerim.

Neslihan BEYHANPaylaşmak Güzeldir

4 Yorum

 1. Zekeriya Öztürk diyor ki:

  Bence aileleri değil kendi ilişkinizi düzeltmeye odaklanın.
  Türkiyede böyle aile müdahaleleri ve geniş aile sorunları çok. Önemli olan sizin duruşunuz, aile olup olamadığınız.
  Sabır kardeşim, her şey geçer, düzelir inşallah…

 2. İbrahim Turnalı diyor ki:

  Bir erkek olarak kendi yorumumu belirtmek istedim. Bence eşinize yaklaşımınızı daha olumlu tutmakla birlikte eşiniin de dengeli davranması gerekirdi. Onun ileride biraz daha olgunlaştığında evliliğe uygun davranışları gösterip mutluluğunuzun bozulmasına izin vermeyeceğini düşünüyorum.

 3. Sevgi Belek diyor ki:

  Güzel kardeşim sen de bizim gibi yaşamışsın bazı şeyleri ama üzlme geçiyor zamanla. Sen eşinin kalbini kazandığında ileride o da sana destek olur canım.
  Allah yardımcın olsun

 4. Hatice Budak diyor ki:

  Canım, sana sabırlı olmanı ve eşinle aranı her zaman iyi tutmanı tavsiye ederim. Ailesine saygılı ol ama sakın sizin özelinize girmelerine izin verme.Eşin de sen de dengeli olup birbirinize anlayışlı olursaız geçer.
  Çok daha kötü durumda olan arkadaşlarımızın evliliği şu an iyi.
  Ümidini yitirme

Yorum Yapın